Kırkpınar’da neler oldu?

MAKALEYİ DİNLE

Tarihi 650. Kırkpınar güreşlerinde neler oldu neler…
Önce Kocaeli ve bizim Karamürselli pehlivanların başarısız olduğunu söyleyelim.
Kocaeli Büyükşehirli pehlivanlar arasından Başpehlivanlık için iddialı isim yoktu.
Buna karşın Karamürselli olup, Altınova Belediyesi adına güreşen Ekrem Yavuz, Karamürsel Belediyesi ve Av.Levent Erdoğan Yağlı Güreş Kulübü adına güreşen Gökhan Arıcı, Güngör Ekin’den sadece Gökhan Arıcı finali zorladı ama ne yazık ki hep aynı taktik hatası, oyun yapmak isterken kaybetti.
Kırkpınar’da, Antalya, Ankara, Samsun bölgesi pehlivanlarını belediye başkanları güreşlerin başlamasından sonuna kadar izlerken,
Karamürsel Belediye Başkanı Gökhan Arıcı’nın ilk 8 e kaldığını öğrenince cumartesi gecesi Kırkpınar’a geldi ve pazar günü Gökhan Arıcı’nın elendiği güreşi üzülerek izledi.
Başaltı güreşlerinde finale kalan 2 Karamürselli Kaan Kaya ve Erkan Ertan finali kaybetti ve her ikisi de 3. oldu. Kaan ve Erkan seneye Başpehlivanlık kategorisinde güreşecek.
Kırkpınar’da bu yıl Kocaeli’nin yüzünü, Başaltında Faruk Akkoyun, Küçük Orta Küçük Boyda 1. olan Nedim Gürel Karamürselli Teşvik-1 Küçük boyda birincilik kürsüsüne çıkan Cihangir Özbaş güldürdü.
Kocaeli Minik 1 Küçük boy, deste Orta Boyda 2 üçüncülük, Deste Küçük Boyda Berat Pehlivanoğlu ile 4 kürsü yaparken, Karamürsel 2 Başaltı 3.lüğü , İbrahim Yanık (Küçük orta Büyük Boy) 2.lik ve Teşvik 1’de birinci olan Cihangir Özbaş’la aynı kürsü sayısını elde etti.
Güreşler başlamadan önce adet olduğu üzere pehlivanlar Selimiye Camii’nde toplu olarak namaz kıldılar. Selimiye’deki namazda Gölcüklü güreşçiler Rüstem Çavdar ve Sabri Geçer hocayla, Karamürsel Basket takımının hocası Turgut Taşçı ve İdmanyurdu Başkanı Muharrem Erdoğan Ali Gürbüz’le aynı sırada ve de yan yana namaz kıldı.
Ali Gürbüz’e, “Selimiye’de resmini çekerken çok düşünceliydin?” diye sordum,
“Selimiye’de çok dua ettim. Allah’ıma hamdolsun, dualarım kabul oldu ve Başpehlivan oldum” dedi, araya giren Çin Televizyonu Ali Gürbüzün bu cevabını naklen yayınına kaydetti.
Ahmet Taşçı’ya verilen kemerde yine aksaklık yaşandı. Kemeri almak için davet edilen Taşçı, Başbakan’ın kemeri takmasından sonra kürsüye çıkacaktı ki. Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın da burada olduğunu hatırlatınca Yıldırım törene davet edildi. Başbakan Erdoğan yanına gelen Yıldırım’la tokalaştı ve yanaklarından öperek Taşçı ve Yıldırım’ın elini kaldırdı.
Bu gurur tablosu Karamürselli güreşseverler tarafından alkışla karşılandı.
Kırkpınar’da sevinenlerin yanında üzülenler de vardı. Örneğin, Başpehlivanlık için iddialı isim Güngör Ekin’in finale kalamaması başta Edirne’ye gelen babası, annesi ve kardeşi ile eniştesini üzdü.
Aynı şekilde Kaan Kaya’nın babası İsmail Kaya ve annesi Kaan’ın müstakbel kayınpederi final güreşinden sonra üzülenler arasında yerlerini aldı.
Üzülenler kervanında bir Karamürselli daha vardı, o da Başaltı birinciliği için mücadele veren Erkan Ertan’ın kayınpederi İbrahim Kaya. Kayalardan bir oğlu bir damadı için üzüldü.
Akçakoca’dan her yıl Kırkpınar’a gelip Karamürselli pehlivanları destekleyen eski Karamürselli Hoşaf Ahmet (Basketçi) Alaplı Belediye Başkanı ve yakın dostları ile yine Kırkpınar’da kadim dostu Turgut Taşçı, Gebzeli Hüseyin ağa ve arkadaşları ile gündüz güreşleri izledi, akşamları Karaağaç’ta Kırkpınar’ı değerlendirdiler(!)
Kırkpınar’ın müdavimi bir Karamürselli de 35 yıldır güreşleri aralıksız izleyen rahmetli gazeteci dostum Mehmet Tören’in oğlu Murat Tören’di.
Başbakan’a “siyasette” 3 defa seçim kazandığı için Kırkpınar’da kemer takılmasını yadırgadım ama, Başbakan’ın Türk Bayrağı geçerken, ayağa kalkıp ceketini iliklemesini ve selam verirken gözlerindeki görüntüyü ve o andaki duruşunu içtenlikle alkışladım.
Kocaeli ve Karamürsel için her ne kadar kürsüye çıkan pehlivanlar birileri için “övünç” vesilesi olsa da, benim anlatmak istediğim Kırkpınar’ı Karamürselli ünlü Başpehlivan Mehmet Yılmaz (CİNO) şu cümle ile anlatıyordu “ Araba lastiği ile çalışmakla bu kadar olur!”
Karamürselli pehlivanlar için “araba lastiği ile çalışırsan bu kadar olur!”diye eleştirdi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR