Fayda yaratmayan kavşak yatırımları

MAKALEYİ DİNLE

Ülkemizin en önemli sorunlarından birinin kamu kaynaklarının rasyonel kullanılmaması olduğunu düşünüyorum. Bilindiği üzere ekonominin temel kuralı, en az kaynakla en yüksek verimi sağlamaktır. Kişisel veya toplumsal ihtiyaçlar sınırsız, ama kaynaklar sınırlı. Dolayısıyla en ekonomik tavır da yukarıda belirtildiği üzere en az kaynakla yüksek faydayı yakalamak olmalıdır. Çünkü fayda yaratmayan bir harcama israftır.

 

Bunları niye yazıyorum. Kocaelideki Belediyeler de yapılan harcamalara göre, beklenen faydayı yaratmayan yatırımlar yapma konusunda tipik örnek durumundalar. Birini geçen haftaki yazımda Şelale konusunda belirtmiştim.

 

Şimdi başka bir örnekten bahsetmek istiyorum. Yahya Kaptan kavşak yapımı. Bu kavşak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Belediyesinin ortak projesi. Kullanılan kaynak çok ciddi bir rakam.

 

Ancak bu kavşağı akşam ve sabah saatlerinde kullananlar çok iyi biliyor ki eskisinden daha fazla bu göbekte sıkıntı yaşanıyor. Belirtilen saatlerde köprü altındaki göbek tam anlamı ile kilitleniyor.

 

Geçen akşam bu göbekte tam 20 dakika bekledim. Göbekten Yahya Kaptana gidiş sanayiden Yenişehir dönüş, Yahya Kaptan’dan Yenişehir ve Ankara istikametine dönüş ve Kandıra istikametinden Yenişehir’e giriş gibi tüm trafik akımı bu göbekten yapılıyor.

 

 Trafiğin yoğunlaştığı saatlerde göbek tamamen kapanıyor geçiş üstünlüğü diye bir şey yok. İnanın en az 6 – 7 dakika trafik hiç oynamıyor. O anda üst geçitten tek tük araç geçiyor. Bu manzarayı görünce insan ister istemez, işte hiç fayda sağlamayan bir harcama örneği diye aklından geçiriyor. Ne oldu bu kadar para harcandı da bu harcama eşit oranda bir fayda sağlandı mı?

 

Bu yatırımı yapanlarında amacı mutlaka böyle bir durum değildir. O zaman bir yatırım yaparken ön incelemelerin çok iyi yapılması ve planlanması gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Acaba üst geçit Yahya Kaptan – Yenişehir hattında olması daha çok fayda sağlamış olmaz mıydı? İlgililerin trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde oluşan durumu mutlaka görmeleri gerektiği kanaatindeyim.

 

Diğer bir durumda Yahya kaptan kavşağını yapan müteahhit yapım süresince çağın göz hastanesi karşısında bulunan yeşil alanı şantiye binası olarak kullandı. Ancak kavşağın yapımı biteli 2 yıla yakın olmasına karşın yeşil alan halen boşaltılmadı. Boşaltılmadığı gibi alan betonlandı ve prefabrik yapılar yapıldı. Üstelik birde bekçi köpekleri ile bekleniyor. Anlaşılan o ki belediye bu alanı bu firmaya süresiz kullanıma açmış gibi. Doğrusu çok merak ediyorum. Bu alanın kullanımı ne kadar sürecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR