GHSİM yine de dikkatli olmalı

MAKALEYİ DİNLE

Terör örgütlenmesi konusunda ülkenin tüm resmi kurumlarında büyük operasyonlar gerçekleştirilirken, yaklaşık 100 bin kişi açığa alındı. Adeta devletin bütün kurumları boşaltıldı ve yerine yeni personel alımına çalışılıyor.

Operasyonlar spor kurumlarına da uygulandı ve spor bakanlığı ile bir çok il müdürlüğünden personel açığa alındı. Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ise yüzünün akıyla bu soruşturmaları atlattı ve temize çıktı. Gerçekten zor bir şeydir. İnsanlar özel yaşamını bilemezsiniz. Memur dediğin 5’ten sonra evine gider ya da sokağa salınır ve onu takip etme gibi bir hakkınız yoktur. Hele hele spor kurumuysanız, öyle istihbari çalışmalar da yapamazsınız. Yine personeliniz içerisinden çok çok eskiden gelenler vardır… Kımıldatamazsınız. Ama Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, göreve gelir gelmez operasyonlara bizzat başladı ve büyük bir temizlik yaptı. Ondan sonra da bugünkü duruma gelen kurumda, tek bir örgüt üyesi çıkmadı.

 

Sporcunun işi spor, siyasetçinin işi siyasettir. Tabii ki spor ve siyaset birbirinden faydalanır ama yüz göz olmaz. Herkes kendi işini yapar. Siyaset spora müdahale etmez, spor siyasetten yararlanır, ama siyaset yapmaz. Bu ortamda GHSİM’ni, örgütlenmeden temiz çıktığı için tebrik etmek gerekiyor. Ama bundan sonra da yan gelip yatacağız anlamına gelmiyor. Ya da yaptığımız çalışmalar mükemmeldir diyemiyoruz. Daha çok çalışmalı ve herkes işine bakmalı. Siyaseti siyasetçiler yapmalı.

 

 

Taşçı ile er meydanı sohbeti

Dün çok eski dostum ve rekortmenliğine ilk şahit olan gazeteci olarak övündüğüm Ahmet Taşçı ile sohbet etme imkanı bulduk. Açıklamalarını burada yazacak değiliz. Arka sayfada zaten mevcut. Düşünün, babasının rekorunun gölgesinde kalmamak için kendi oğlu bile güreşçi olmuyor. Taşçı öyle bir rekor kırdı ki, bana ilk yıl verdiği sözü tuttu. Tekirdağlı Hüseyin’in 12 yıllık rekorunu kıracaktı, kıskanç insanlar buna izin vermedi. Yarışma hakkını elinden aldı. Rekorunu engelledi. Tekirdağlı Hüseyin’in çocukları olsa böyle sahip çıkamazlardı ona. Ahmet Taşçı’nın güreş hakkındaki düşüncelerini arka sayfada yayınladık ve okuyun. Gerçekten de yeni yetişen pehlivanlar, bana göre de mükemmel imkanlara sahipler ama daha fazlasını istiyorlar. Buna da bir şey diyemeyiz. Dünya gelişiyor. Tekirdağlı Hüseyin de kim bilir ne şartlarda güreşti. Mesela Kurtuluş savaşı zamanında er meydanındaydı. Yani her devrin kendi zorlukları vardır. Taşçı da Hüseyin, Kel Aliço, Hergeleci’ye göre çok şanslıydı. Neyse bu yumurta tavuk hesabına benzer ancak gerçek olan şu ki, bizim pehlivanlarımız, çevredeki illerin pehlivanlarını örnek alsınlar ve ona görev davransınlar. Daha çok çalışsınlar ve özellikle de Taşçı’nın da vurguladığı gibi birlik bütünlük içinde olsunlar. Böl-parçala yönet tutumu, Kocaeli pehlivanlarını yıkmıştır. Görüntü budur. Bu utanç da bize ağır geliyor. Pehlivanların diskolarda olması, koruma görevlisi görevi üstlenmesi ağırımıza gidiyor.

 

Çim Halı Saha Kanser yapıyor ve gazeteci sorumluluğu

Meslek yaşantımızda sık sık bu işin sadece futbol ve Kocaelispor gazeteciliği olmadığını, diğer branşlara da sürekli eğilmek gerektiğini yazdık durduk. Bugün diğer branşlarda da çok sayıda sporcu eğitim alıyorsa ve bu kadar tesis yapılıyorsa, gazetecilik sorululuğumuzun da etkisi olduğunu söylemek için mütevazı olmayacağız. Judodan engelli judoya, sualtı rugbisinden figür patenine ve diğerlerine kadar çok renkli bir spor dünyamız varsa (başarılılardır değildir o ayrı bir konu), bunun sebebi yerel basının desteğidir. Çim halı sahaların kanser yaptığı konusunda bizzat ben en az 10 yazı yazmışımdır. Araştırmalar yapmışımdır. Gazeteye manşet haberler yazmışımdır. Hatta zamanın tesisler amiriyle tabir-i caizse ‘Papaz’ olmuşumdur. Ama aradan bunca yıl geçtikten sonra, beni onayan Nasa oldu. Koskoca Nasa bile benim yayınlarımdan 15 yıl sonra uyandı. Çünkü Türkiye’de çığ gibi büyüyen çim halı sahalar, diğer gelişmiş ülkelerde öyle gelişi güzel açılamıyor. Sıkı denetimlere tabidir. Bize ise ser halıyı, oynat milleti, kazan parayı mantığı hakim. Bu konuda bana destek veren Prof. Dr. Yavuz Taşkıran hocama da binlerce teşekkür ederim. Ufkumu açan odur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR