Araba sevdası!..

MAKALEYİ DİNLE

“Araba Sevdası” Recaizade Mahmut Ekrem’in bir romanı.

Romanın kahramanı “Behruz” genç bir mirasyedidir.  Doğru dürüst çalışmaz; yani ne kendisi ne de ülkesi için üretmek gibi bir kaygısı yoktur. Lüks otomobiliyle gezip tozmakta, pahalı ve şık giysiler giymekte, eğlence yerlerinde keyif çatmaktadır.

Sonra, bir “düşkün” kadına tutulur! Sonunda, varını yoğunu ve onurunu yitirir.

Sahip olduğu maddi ya da manevi gücü hoyratça ve akılsızca tüketen insanların kaçınılmaz sonları hep böyledir.

“Maddi güç” kişinin “kültürel düzeyinin” üstündeyse, heba olup gider.

“Siyasal güç” de öyle değil mi?

Hemen her insan, şu ya da bu yolla “Siyasetçi” olabilir. Belirli makamlara da gelebilir.  Sahip olduğu güçle “kültürel birikimi” orantısız ise, bir süre sonra yaptığı yanlışlar sonucu tükenip gider!

İşte, bu nedenledir ki; “Siyaset adamı olmak kolaydır ama DEVLET ADAMI olmak ve eserleriyle “ölümsüz olmak” çok zordur!”

Emek ve alın teriyle çalışıp kazanan insan, sahip olduğu varlığın kıymetini bilir, “tevazu içinde yalın bir yaşam” sürer. Gerideki çoluk çocuğuna da o varlıkla yetişme ve kimseye muhtaç olmadan yaşama olanağı sağlar.

Konuyu “siyaset sahnesinin aktörlerine” getirmek istiyorum!

Yakın geçmişte “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği” görevinden tanıdığımız ve daha sonra, “siyasal iktidar gücüyle” Rize Valisi olan Ersin Yazıcı’nın “araba sevdası” günümüz siyaset düzeninin çarpıklığına bir örnektir!

Yazıcı; “Köylere hizmet için gönderilen” kaynaktan 642 bin liralık lüks bir makam otosu almış. Böyle lüks bir aracın yakıt, bakım, sigorta giderleri de “lüks” olacaktır!  Bu bir yana, “köylere yapılması gereken hizmet” o lüks otomobilin bedeli kadar eksik kalacaktır!

Oysa, daha mütevazı bir araç da vali beyin ihtiyacına karşılık verebilirdi.

Ama, “İmam-Cemaat” misali!

En başta Cumhurbaşkanı,  bu açıdan olumsuz bir örnek oluşturmuyor mu?

Lüks bir sarayda, lüks araçlar, helikopterler ve uçaklarla yaşayan Cumhurbaşkanı, kendisinden önce görev yapan Cumhurbaşkanlarının harcamalarını hızla katlarken, yalnızca Başbakanlık makamına sağlanan “Örtülü Ödenek” kullanma ayrıcalığı ile, inanılmaz bir savurganlık içinde!

Siz, küçük bir dernek kursanız, harcadığınız her kuruş denetlenir! Ama, şu ya da bu yolla “yasayı delerek” büyük kaynakları kullanan Cumhurbaşkanı “hesap vermez!”

AKP iktidarındaki savurganlığı,  Bülent Arınç başta olmak üzere, kimi üst düzey AKP’liler bile gizleyemiyorlar.

“Lüks araba saltanatı” AKP iktidarının en büyük ayıplarından biri değil mi?

Kimin parasını harcıyorsunuz?

Bu savurganlık, bu lüks araba tutkusu neden?

İşsizlik, geçim sıkıntısı ve halkın giderek artan borçları ve hacizler ortada iken, bu yoksul halkın vergilerini böylesine bir lüks uğruna savurmak kimin hakkı ve haddi olabilir?

Bu ülkenin vatandaşlarını bu kadar “kör, sağır ve aptal” yerine koymak ne haddinize?

Yeter artık!

Kendinize gelin, haddinizi bilin!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR