AZERBAYCAN’DA CUMHURİYETİN İLANI

MAKALEYİ DİNLE

Bundan 94 yıl önce 28 Mayıs 1918 de Azerbaycan’da Cumhuriyet ilan edildi. Dünyanın birçok yerinde Cumhuriyet kelimesi telaffuz dahi edilemezken
Azerbaycan Halkı Cumhuriyetle tanışıyor. Bu bir başarıdır. Ama ne yazık ki bu başarıyı uzun süre Azerbaycan halkı tadamıyor. Cumhuriyetin getirdiği özgürlük ve yenilikler birçok ülkeyi ve egemen güçleri korkutuyor, ürkütüyor.
Azerbaycan’ın ilk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’dir. Mehmet Emin Resulzade “ Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez “ veciz sözü ile halkının hislerine tercüman oluyor. Nitekim aradan geçen uzun süre kesintiye rağmen içlerinde cumhuriyet ateşi sönmeyen Azerbaycan halkı 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşunca yoluna yine Cumhuriyet ile devam ettiler.
Kafkasya iğneli bir coğrafya özelliğini hep muhafaza etmektedir. Burada dimdik ayakta durmak da zordur. Bütün bu zorluklara rağmen Azerbaycan dimdik ayakta durup hızlı adımlarla ilerlemektedir.
Bugün Bakü adeta bir şantiye şehri olmuştur. Her tarafı adeta yeniden inşa ediliyor. Yollar yeniden modern bir şekilde yapılıyor. Battı çıktılar, köprüler, metrolar, okullar, hastaneler, kültür merkezleri ve yaşam yerleri bir biri ardına yapılmakta ve açılmaktadır.
Kafkasya’nın gelecekte parlayan yıldızı olan Azerbaycan kilit bir ülke konumundadır. Kafkasya da barışın yolu da Azerbaycan’dan geçmektedir.
Her yıl 28 Mayıs da Cumhuriyet Azerbaycan da coşku ile kutlanmaktadır.
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ( TADEF ) e bağlı dernekler kendi bulundukları illerde bu coşkuya ortak olup kutlamalar yapmaktalar.
Kocaeli Azerbaycan Evi Derneği de Azerbaycan’ın Cumhuriyetini ilan ettiği 28 Mayıs gününü 26 Mayıs yani bugün Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu Sekapark’da ki Azerbaycan Kültür Evi’n de yemekli ve eğlenceli bir gece ile kutlamalara iştirak etmektedir.
Protokol, Yönetim Kurulu, üyeler, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Kocaeli Üniversitesi’nde okuyan Azerbaycan’dan gelen öğrenciler ve yakın dostlar ile birlikte kutlama yapılacaktır.
Kardeş Azerbaycan’ın Cumhuriyetinin ilelebet yaşayacağı, yaşatılacağı inancımızla tebrik ediyoruz. Kutlu olsun.

***

YENİDOĞAN ÖZEL EĞİTİM OKULU

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunun ve şahsımın ilgisini çeken Yenidoğan Özel Eğitim Okulu’nu ziyaret ettim. Okulu yöneten Nezahat Hanım Ticaret Lisesi’nden öğrencim çıktı. Nezahat Hanım Okulun amacını ve verdiği hizmetleri şu şekilde anlattı: Dil-konuşma, gelişim güçlüğü, zihinsel-fiziksel, duygusal-sosyal davranış
problemleri olan bu “ özel çocuklarımız “ a engellilik hallerini en aza indirgeyerek sosyal yaşama uyumlarını sağlamak, öz bakım becerilerini geliştirmek, okul çağındaki akranlarının sahip olduğu bilgilere ulaşmalarını ve kalıcı davranışları kazandırarak yaşamayı seven, mutlu, umutlu bireyler olarak içimizde yer almalarını sağlamaktır.
Okulumuzda “ zihinsel engelli öğrenciler, işitme engelli öğrenciler ve yaygın gelişimsel bozukluğu olan öğrenciler “ eğitim ve öğretim alabilmektedir. Ayrıca okulumuz bünyesinde kurulan “ Özel Çocuklar Spor Kulübü ” etkinliği içinde bu öğrencilerimiz çeşitli sportif faaliyetlerde de bulunabilmekteler, yapılan yarışmalarda derecelere girebilmekteler.
Okuldaki 213 öğrenci servislerle evlerinden ailelerinin refakatinde alınmakta ve eğitimlerini aldıktan sonra yine servislerle evlerine bırakılmaktadır.
Özverili, seçkin ve alanında uzman eğitimci kadrosu ile hizmetin en iyisini sunmaya çalışan Nezahat Güngör Çini hanımı kutlayıp, başarılar diliyorum.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR