Neşter…

MAKALEYİ DİNLE

Tarihi bir referandumu atlattık. İki sonuçtan biri oldu, toplum yüzde 51,3’lük oranla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni kabul etti.

Bundan sonraki tartışmalar çok yersiz olacak. Açıkçası ‘hayır’ cephesinin oylarını çok fazla bulduğumu söylemeliyim. Sonucu onlar açısından başarı olarak görüyorum. Seçimin ertesi gününde yaptığım yorumumda da, bu sonucun elde edilmesindeki Kılıçdaroğlu faktörünün ciddi şekilde ele alınmasının gerekliliğine vurgu yapmıştım.

Kemal Bey, belki de ilk kez bu kadar yaklaştı kazanmaya. Elbette Doğu’daki HDP’nin varlığı, Saadet Partisi’nin yüzde sıfır virgül bilmem kaç oyunun da sonuca etkisi vardır. Fakat ‘hayır’ tarafının bu süreçteki lokomotifi bana göre Kılıçdaroğlu olmuştur.

Tabi ben bu yorumu yaptım ya, beklemediğim yerlerden zıplamalar oldu. Sanki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonucundan memnunmuş gibi bir hava estirilmeye çalışıldı.

Değil kardeşim… Yasal düzenlemelerin kabul edilmesine rağmen, Erdoğan yüzde 51,3’ten memnun değil…

Bunu gelecek aydan sonra çok daha net bir şekilde göreceksiniz. Çok değil, nisan ayının sonuna doğru gelecek bir davet üzerine Erdoğan yakasına AK Parti rozetini takacaktır.

Bakarsınız bir şok kararla genel başkanlığa da gelebilir.

Bu işlerin neden bu kadar aceleye getirildiğine gelince…

Haziran ayında teşkilatlarda büyük bir kongre telaşesi başlayacak. İlçelerden itibaren teşkilatların yeni başkan ve yöneticileri belli olacak. İşte Erdoğan bu noktada parti başkanı sıfatı ile bizzat devreye girecek. Eline alacağı neşter ile emin olun, başta FETÖ’cü kalıntılar olmak üzere çok kişinin kellesini alacak…

FETÖ’cüler partiden bir bir ayıklanacak. Geçmişte bu örgüte selam bile vermiş kim varsa, defteri dürülecek.

Fakat bu iş sadece FETÖ’cülerle sınırlı kalmayacak.

‘Evet’ gibi düşünmeyen…

‘Evet’e inanmakta zafiyet gösteren…

Varlığı ile yokluğu arasında fark olmayan…

Teşkilatçılık bilincinden uzak…

Siyaseti tamamen rant odaklı yapan…

Dahası; yeni dönemdeki zorluklara göğüs geremeyecek kim varsa parti yönetimlerinden uzak tutulacak.

Evet, Erdoğan bu konuda çok ciddi. Çünkü O da biliyor ki bundan sonraki dönemde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Zira bugün kabul edilen yeni yönetim sistemi, öyle ya da böyle tartışılıyor. Gelinen noktadaki tepkileri sokak eylemlerine dönüştürmek isteyecek dahili ve harici fitnecilerin olacağı kesindir.

Seçim sonuçlarının şaibeli olduğu iddiasıyla meseleyi millet arasındaki bir kavga unsuru olarak göstermeye çalışacak fesat fikirliler çıkacaktır.

Dolayısıyla Erdoğan’ı, hükümetini ve devlet idarecilerini çok daha zorlu bir sürecin beklediği kesindir. Haliyle Erdoğan da bunu bildiğinden önceliğini güçlü teşkilat yapısını oluşturmaya verecektir.

Kongreler de bu dönemde belirleyici olacaktır. Yine tek liste ile yapılmasını beklediğim seçimlerde başkan ve yöneticiler uzun araştırmaların sonunda belirlenecek, Erdoğan’ın onayının ardından adaylar açıklanacak.

Kıstas ise 2002, 2004 ve 2007 seçimleri olacak. Erdoğan, bu seçim süreçlerindeki samimiyeti ve inancı oluşturmak isteyecek.

Anladığım kadarıyla Erdoğan ve çevresindeki birkaç kişi dışında hiç kimse asıl zorlu yolculuğun şimdi başladığının bilincinde değil. Erdoğan samimiyet sorgulamasını da bu yüzden yapacak.

Erdoğan’ın geçmişte yaptığı ‘Yalnız olduğumu biliyorum’ sözünü iyi hatırlayın. Adam Cumhurbaşkanı seçildiğinden bu yana yalnız.

Hem O yalnız, hem de Türkiye…

Çünkü kurucusu olduğu AK Parti sürekli büyürken, samimi olmayan insanları da içine aldı. Bu durum partinin müdahalelere açık bir hal almasına neden oldu.

Bütün bunları bilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bana göre çok kelle alacak. Hem kongrelerde hem de yerel seçimlerdeki başkan adaylarını görünce çok şaşıracaksınız…

Az kaldı, bekleyip görelim…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR