NEVRUZ TÜRK’ÜN MİLLİ BAYRAMIDIR

MAKALEYİ DİNLE

Araştırmalara göre Nevruz’un İslamlığın kabulünden çok önceki tarihlere uzanan mazisi vardır. Patenti tamamen Türk’e ait bir bayramdır. Balkanlardan Çin’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada kutlanmaktadır.
Gece ve gündüzün eşit olduğu, “ yeni gün “ anlamına gelen “ Nevruz “ her yıl 21 Mart günü anlamı ve içeriği aynı ama az da olsa ufak tefek farklılıkla bütün Türk Cumhuriyetlerinde coşku ile kutlanmaktadır.
Günler öncesi yapılan hazırlıklarla top yekûn coşku ile kutlanan yerlerin başında Azerbaycan gelir. Çeşit çeşit yemeklerin yapıldığı, yeni elbiselerin giyildiği, şehitliklerin ve mezarlıkların ziyaret edildiği, her tarafın bayraklarla, afişlerle donatıldığı, herkesin birbirine “ Bayramın mübarek “ diye selamlaştığı karnaval havasına dönüştürüldüğü “ Milli Bayram “ olarak kutlanmaktadır. Nevruz Azerbaycan’da “ Noruz “ olarak adlandırılmaktadır. Bu yıl Nevruz Bayramında Azerbaycan da 10 gün boyunca etkinlikler yapılıyor.
Nevruz “ baharın gelişi “ Özbeklerde de aynı coşku ile kutlanır. Herkes cıvıl cıvıl renklerde giyinir. Balonlar uçurulur. Dağıstan’da aynı kutlamalara ilaveten tencereler kumaşla kaplanır. Diğer Türk Cumhuriyetlerinde de ufak tefek farklarla hep benzer kutlamalar yapılır. Bazı yerlerde, örs üzerinde demir dövülür. Bu da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışını simgeler.
Hemen hemen her yerde ateş yakılır. Ateş üzerinden atlanır. Rengârenk balonların havada uçurulduğu, renk renk boyalı yumurtaların tokuşturulduğu, folklor gösterilerinin yapıldığı, şiirlerin okunduğu, günün anlam ve öneminin belirtildiği güzel bir bayram günü olarak Nevruz kutlanmaktadır.
Alevi-Bektaşi inancına göre ise Nevruz; baharın gelişi, tabiatın canlandığı yeni bir gün olarak telakki edilip içeriği itibari ile kardeşliği, dostluğu, birlikteliği, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve barışı öne çıkaran çok güzel bir bayramdır.

NEVRUZU KİTLESEL KUTLAMA
Son yıllarda Türkiye olarak Nevruzu kitlesel olarak kutlamaya başladık.
Böylesi daha güzeldir. Zira baharın gelişine, yeni umutların yeşermesine hepimizin ihtiyacı vardır. Hepimiz bu beklenti içindeyiz.
Kocaeli’n de bu yıl bir ilki yaşayacağız. Büyükşehir Belediyemizin ve Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun öncülüğünde 24 Mart 2012 Cumartesi saat: 15.00 de Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak konserde Türk Cumhuriyetlerinden gelen folklor ekipleri ve sanatçılar hepimizi kucaklayıp coşturacak.
Nevruz etkinliğine aşağıda ki gruplar ve ülkeler katılıyor:

1-Tattimbet Halk Çalgıları orkestrası ve “ Aksu “ Dans Topluluğu ( Kazakistan )
2- Fayzi Gaskarov Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu, ( Başkurdistan )
3- “ Kasal “ Çuvaş Müzik ve Dans Topluluğu ( Çuvaşistan )
4- Tataristan Devlet Folklor Müzik Topluluğu ( Tataristan )
5- Şarkıcı ve Dmitriy Kambur ( Moldova )
6- Kırgız grubu ( Kırgızistan )
7- Müzik grubu ( Özbekistan )

Azerbaycan’da sanat güneşi olarak tanınan AZERİN’in özlenen sesini ve türkülerini ayrıca Bünyamin AKSUNGUR, Arsen OSMANOV, Rüstem AVCI’yı zevkle dinleyeceğiz.
Nevruz Bayramını kutladığımız bu konsere Azerbaycan İstanbul Baş Konsolosumuz Sayın Hasan Sultanoğlu, Azerbaycan’dan AZ. TV. ve İçtimai TV, Derince Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Volkan Aydemir ve ekibi, Gebze Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Tolga Pahsa ve ekibi katılacaklardır.
Türk Cumhuriyetlerinden gelen folklor ekipleri ve sanatçılarımıza, konserin öncülüğünü yapan Büyük şehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na ve ekibine bize bu güzel Nevruz Bayramı kutlamalarını sağladıkları için teşekkür ediyoruz.
Bu güzellikleri yok etmek için söylenen aksi her söz, yapılan agresif davranışlar bayramın özüne ve güzelliğine aykırı olup kimselere fayda getirmez. Hepimizin Nevruz Bayramı kutlu olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR