Başkan Karaosmanoğlu, Turgut Özal’a özendi!

MAKALEYİ DİNLE

Merhum Turgut Özal, Başbakan iken seçim öncesi ulusal gazetelerde şu afiş çıkmıştı…

“ELİ KOLU BAĞLI BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?”

“FARKLI DİLDEN KONUŞAN BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?”

Bir de bu sloganların yanına fotoğraf koymuştu…

***

Zaman “Anavatan ve Özal” zamanıydı, yerel seçimlere birkaç zaman kala direk seçmeni gözünden vuran bu afişler Anavatan Partisi’nin halkın üzerinde tahakküm kurma sevdasının işaretleri gibiydi ve şu anlatılıyordu afişin üzerindeki yazılarda.

“Yerel seçimlerde iktidar partisinin adayını desteklemezseniz seçtiğiniz kişinin elini kolunu bağlar, farklı bir dil konuştuğu için söylediklerini duymaz ve bu şehrin kâbusu oluruz”

Ve dedikleri gibi de yaptılar.

***

Hatırlarsanız bir önceki yerel seçimlerde zamanın Antalya Milletvekili ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de “Bizimle kolay temasa geçebilecek başkanları seçin. Bize yakın olanları seçin yoksa işiniz zor” demiş ve sonradan da  “Sözüm yanlış anlaşıldı. Ben aslında öyle demek istememiştim” diye sözünün arkasında durmamıştı.

***

Günümüze baktığımızda geçmişte Anavatan Partisi’nin ve şimdi de AKP’nin zihniyetinin aynı olduğunu görmekteyiz. “Onlardan değilsen, hiç bir şey değilsin”

***

Kendisi gibi düşünmeyen halkın, hatta kendisi gibi düşündüğü halde oyu sayısal yeterliliğe ulaşmayan o bölgedeki seçmeninin suçu ne, adayı seçilemediği için halkı cezalandırmak hangi demokratik teamülün gereğidir. İnsanları baskı altına almak doğru mudur?

***

Anlaşılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, Özal dönemiyle aynı düşüncede…

Neden mi?

Anlatayım… 

Karaosmanoğlu, önceki gün TV41’de yayınlanan ve Abdullah Yıldırım’ın hazırlayıp sunduğu Güne Merhaba programına konuk oldu. AKP’nin SKM’sinden şöyle bir haber geldi...  

Karaosmanoğlu, programda 7 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’nin koalisyon kurmak için bütün kapılarını açık tuttuğunu belirterek “  7 Haziran seçimleri sonrası AK Parti Türkiye’de ki seçim sistemi nedeni ile tek başına iktidar olamadı. Hatırlarsanız 2002 yılında ki seçimlerde yüzde 34 oy alarak tek başına iktidar olduk. 2015 Yılında yüzde 41 oy almamıza rağmen 4 parti parlamentoya girdiğinden dolayı tek başına iktidarı yakalayamadık. Buda sistem den kaynaklanıyor. Bunda da bir fayda olduğunu görüyorum. AK Parti olarak önemli bir ders çıkardık. Bu durumu bir silkelenme olarak da görebiliriz. Fiilen 14 yıldır iktidardayız. Biz siyasiler özellikle AK Parti 7 Haziran seçim sonuçlarını saygıyla karşıladı” dedi.

 

ÇAĞ ATLAMIŞIZ, HABERİMİZ YOK!

Son 12 yılda AK Parti döneminde Türkiye’nin büyük kalkınma yaşadığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Ülkemiz daha varlıklı ve özgüveni yüksek bir devlet oldu. Bu durum Dünya’nın efendilerini rahatsız etti. Onların pazarlarını girdik ve pastaları azaldı. Sömürü çarkları bozuldu. İşte bu nedenle bizi sevmiyorlar ve karşılarında el pençe duran köle olmamızı istiyorlar. Gelişmemizi ve kalkınmamız Avrupalıları kıskandırıyor” dedi.

 

“HÜKUMET GİDERSE YERELDE Kİ HİZMETLER DE GİDER”

Ülkerlerin yerelden kalkındığını da belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Her hangi bir ülkede genel hükümet geri giderse yerel yönetimlerde geri gider. Şehirleşme, ulaşım, altyapıda Kocaeli modeldir. 24 saat halkımızın hizmetindeyiz. Kocaeli zor bir şehirdir. Her yıl 40-50 bin göç alıyoruz. Bu şehir AK Parti zamanında cazip hale geldi. Bu hizmetler başında ki hükümet ile olur. Baştaki hükümet giderse yerelde de çöküş başlar” dedi

 

Karaosmanoğlu’nun konuşması böyle…

Ne diyor Karaosmanoğlu, “BAŞTAKİ HÜKÜMET GİDERSE YERELDE DE ÇÖKÜŞ BAŞLAR”

 

Özal ne diyordu;

“ELİ KOLU BAĞLI BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?”

“FARKLI DİLDEN KONUŞAN BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?”

***

Yani Karaosmanoğlu, Turgut Özal’ın dönemiyle aynı dili konuşuyor…

Halkı, AKP’ye oy vermelerini ve AKP’yi tek başına iktidar yapmalarını istiyor…

Karaosmanoğlu’na hatırlatmak lazım;

Özal da halk üzerinden baskı kurdu, şimdi ortada ne kendisi, ne de Anavatan Partisi var…

 

Oktulmuş, neyi hayal ediyor?

1 Kasım seçimlerinde milletvekili aday adayı olan Özkan Oktulmuş, liderlerine övgüler yağdırdı. Oktulmuş, şöyle bir açıklama yaptı, “Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği vizyon gereği Sn. Başbakanımız ve Genel Başkanımız Prof. Dr Ahmet Davutoğlu'nun devam ettirdiği AK Parti davasının ‘ilk günkü aşkla’ devamı için yola çıktım. Daha yaşanabilir bir Kocaeli, farklı ırkların, mezheplerin bir arada kardeşçe yaşadığı bir Türkiye hayal ediyorum” dedi… Bakalım Oktulmuş, AKP’nin milletvekili listesinde yer alacak mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR