Türkiye’nin kurtuluşu kitap okumaktan geçer!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Büyükşehir tarafından organize edilen 6.Kitap Fuarı dün sona erdi…

Düzenlendiği ilk yıllarda Kitap Fuarı epeyce eleştirilmişti…

Genelde sağ ve muhafazakar yazarların kitap fuarına davet edildiği yönünde şikayetler edilmişti…

Bu şikayetlerin dikkate alındığını gördüm…

**

Önceki gün kitap fuarına gittim…

Stantları gezdim…

Kitapları inceledim…

**

Hangi görüşten olursanız olun, kitap fuarı size hitap ediyordu…

Bence, kitap fuarını yaklaşık 500 bin kişi geziyorsa, bu kitap fuarında her tür görüşe hitap eden stantların, kitapların olmasından kaynaklandığını düşünüyorum…

**

Kitap fuarında her türlü ayrıntı düşünülmüştü…

Stantları gezdiniz, kitapları incelediniz, yoruldunuz mu?

Dert etmeyin…

Zira fuarda güzel bir kafeterya var…

Çayınızı için, yemeğinizi yiyin, dinlenin…

**

Kitap fuarını çok derli toplu gördüm…

Emeği geçenleri kutluyorum…

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, tam 10 yıldır görevde…

Bana Karaosmanoğlu’nun en başarılı üç icraatını say deseniz, KİTAP FUARINI ilk sıraya koyarım…

**

Kitap fuarına birçok ünlü yazar geldi…

Bunlardan biri de Türk akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı Üstün Dökmen…

Üstün Hoca, fuarda okurlarıyla buluştu.

Üstün Hoca, benim de takdir ettiğim yazarlardan biridir…

Birçok kitabını okudum…

**

Sayın Dökmen, “Bilim, Sanat, Destan” konulu bir söyleşinde ilginç tespitlerde bulundu, “Okumak için iki eli bir araya gelmeyen bir milletin iki yakası da bir araya gelmez” diye bir cümle kullandı…

**

Sohbetini kendine has tarzıyla anlattığı hikâyelerle süsleyen Dökmen, verdiği örneklerle izleyenlere keyifli ancak düşündürücü anlar yaşattı. Dökmen’in havuz başındaki Türk ve yabancı örneği ise uzun süre alkışlandı. Dökmen, “Havuz başında okuyan birini görürseniz, bu yüksek ihtimalle bir yabancı çıkar, Türk ise elinde cep telefonu ile havuz başında turlar. Avrupalının eli kitap okurken bir arada durur. Türk’ün ise güneşlendiği için elleri hep iki yanda açıktır. Okumak için iki eli bir araya gelmeyen bir milletin iki yakası da bir araya gelmez” dedi.

 

**

“Avrupalı hafif okur ama okur. Hafif okumak da bir yekûn tutar. Biz ise az okuyan bir toplumuz” diyen Dökmen, “Yeteri kadar okusak, Melih Cevdet gibi Yaşar Kemal gibi birinci sınıf yazarları ıskalamayız. Bunu yapmazsak üçüncü sınıf yazarı rayting olarak bize verirler ve biz de Aşk-ı Memnu’nun bir dizi olduğunu zanneder, Halit Ziya’nın muhteşem eseri olduğunu asla bilemeyiz” şeklinde konuştu.

**

Yakın zamanda bir araştırma yapıldı…

Türkiye televizyon izlemede dünya ikincisi, kitap okumada dünya 86’ncısı…

Yani, kitap okumayan bir toplumuz…

Geldiğimiz şu noktada hala dışa bağımlı isek, ithalatımız ihracatımızı geçmişse, eğitim sistemi yaz boz tahtası olmuşsa,  sınavlarda kopya çekiliyorsa, Soma’da yüzlerce kişi ölüyorsa bunları sorgulamıyorsak, bunu kitap okumamaya bağlayabiliriz…

Üstün Hoca haklı…

“Okumak için iki eli bir araya gelmeyen bir milletin iki yakası da bir araya gelmez” diyor…

Demek ki, kitap okusak, sorgulasak, bizi yönetenlerden hesap sorarız, iki yakamız da bir araya gelir…

 

Her şey Derince için!

Derince Belediye Meclisi’nin CHP’li meclis üyeleri Nihat Değer, Erdem Topçuoğlu, Şevket Öktem, Bekir Dursun, Ramize Hale Seçilmiş, Ali Kocatürk, Mustafa Çalık ve Yılmaz Filiz önceki gün Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’a bir nezaket ziyaretinde bulundu. Bulut’a görevinde başarılar dileyen CHP Meclis Üyesi Nihat Değer, “Artık Derince’de yeni bir süreç başladı. Biz CHP grubu olarak Derince’nin menfaatleri doğrultusunda yapıcı bir muhalefet anlayışını benimsiyoruz.” dedi.  Meclis üyelerine teşekkür eden Bulut da “Siyaset, seçim meydanlarında oldu ve artık geride kaldı. Bundan sonra hep birlikte Derince’mize hizmet edeceğiz.” dedi.

 

AKP İzmitli kadınlardan  Özlü’ye tebrik ziyareti

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve birim başkanları Altınnal A.Ş Genel Müdürlüğü görevine getirilen Yasin Özlü’ye tebrik ziyaretinde bulundu. Özlü’yü Genel Müdürlük görevine getirilmesinden dolayı tebrik eden Demirtaş, “Bu görevinizde de daha önce olduğu gibi başarılı çalışmalar yapacağınızdan eminim” ifadelerini kullandı. Özlü de “Çok güzel çalışmalara imza attınız. Aktif olarak yaptığınız çalışmaları yakından takip ettik.  Her zaman teşkilatlarımızın hizmetinde olacağız. Kadınların adeta örnek teşkil ettiği bu başarılı çalışmalara her zaman destek olacağız” dedi.

 

Emekliler atık  yağ topladı…

Yuvam Akarca Emekli Evindeki emekliler biriktirdikleri yaklaşık 100 litre atık yağı İzmit Belediyesi görevlilerine teslim etti. Belediye görevlilerinin teşekkür ettiği emekliler, “Emekli evlerimiz 5 yıldızlı otel konforunda. Atık yağlar konusundaki çalışmalara da destek olmak istedik. Şimdiye kadar lavabolardan döktüğümüz yağların zararlarını öğrendikten sonra bunları biriktirmeye karar verdik. Projeye biraz olsun katkımız olduysa ne mutlu bize” dediler.

 

Gülten Dayıoğlu KOÜ’de

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “50. yılında Gülten Dayıoğlu; Gökyüzüne Kement Atan Kız” söyleşisi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Söyleşiye, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Celep, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, akademisyenler, öğretmenler, üniversitemiz öğrencileri ile ortaokul ve lise öğrencileri katıldı. 

 

Zabıtadan şafak

vaktinde denetim

İzmit Belediyesi Zabıtası ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri fırınlarda şafak vaktinde denetim yaptılar. Saat 03.00 de başlayan ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden denetimlerde kent merkezindeki bütün fırınlar kontrol edildi. Denetim sırasında ekmek gramajı,  hijyen, vergi levhası gibi konular hakkında kontroller yapıldı. Eksikleri olan işletmelere uyarılar yapılırken Gültepe, Çukurbağ ve Yeşilova’da bulunan ve eksiklik tespit edilen 3 fırın hakkında da yasal işlem başlatıldı. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR