Yolsuzluk ve Yargı!..

MAKALEYİ DİNLE

Eğer, “onurunuza saygılı bir insan” iseniz, ailenizden birinin bir “yolsuzluk” olayına karışması onurunuzu kırmaz mı?

Ya ülkeniz, “yolsuzluk” olaylarında “kara listede” ise, gurur duyar mısınız?

- Şimdi bu da nereden çıktı? Diyenler olmalı!

Uluslar arası Şeffaflık Örgütü, 1995’den bu yana her yıl “Yolsuzluk Algı Endeksi” yayınlıyor. Bu yıl yapılan araştırma sonucu Türkiye “yolsuzluk” sıralamasında 168 ülke içinde 66. Sıraya inmiş!

En iyi puanın 100 olduğu endekste Türkiye 42 puanla en fazla puan kaybeden 5 ülkeden biri olmuş!

“YOLSUZLUK” yerel ve merkezi iktidarların yönetim ve denetimindeki kamu kurum ve kuruluşlarında ortaya çıkar!

Örneğin; tarla konumundaki bir taşınmaz malı gariban köylüden 100 bin liraya alan bir kişi, daha sonra bu yeri, belediyedeki siyasi güçle “AVM ya da toplu konut yapımına uygun” bir “İmar Değişikliği” yaptırdığında, yerin değeri milyonlarla ifade edilir! O milyonları kolayca elde eden de o imar değişikliğini yapan “kamu görevlisine” belirli bir pay veriyorsa, işte size yolsuzluk!

Anayasamıza göre, her yurttaşın “kamu hizmetlerine katılma hakkı” vardır. Bu aynı zamanda “temel bir İNSAN HAKKI” dır. Ama, Türkiye’de son 10 yılda yapılan KPSS sınavlarında hep şaibeler olmuş fakat siyasi iktidar bu feryatlara kulak tıkamıştır! Nihayet, “eski ortak/Cemaatle” arası açılınca, sınavlardaki yolsuzluklar akla gelebilmiştir! Bizatihi Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamasına göre; “Sahte diplomalarla görev yapan öğretmenler” var!..

Peki, o sahtekarlığı yapanlardan hesap sorulacak mı?

HUKUK DEVLETİ’nde siyasi iktidarın “İdari ve Mali Denetimi” temel koşuldur. İdari denetimi DANIŞTAY, Mali denetimi de SAYIŞTAY yapar.

Ama, AKP iktidarı, pek çok Danıştay Kararı’nı uygulamıyor!.. Sayıştay kararları ya Meclis’ten kaçırılıyor ya da Anadolu Ajansı, TRT ve Telekom gibi kurumların denetimi Sayıştay denetiminden çıkarılıyor!

Somut bir örnek; Çevre Bakanlığı, İzmir-Çeşme’de 3 kez kapatılan taş ocağına 4’üncü kez onay veriyor! Danıştay bunu da iptal ediyor. Ama ne Bakanlığın ne de AKP Hükümeti’nin Danıştay’ı taktığı yok!

“İşsizlik Fonu” amaç dışı kullanılıyor! Bu “yasa dışı” bir durumdur. Yani, “yolsuzluktur.” Ama YARGI’nın eli kolu bağlıdır!

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın antrenörlük mülakatında ilginç sorular soruluyor; “AKP en yüksek oyu nerede aldı? Hangi tarikata üyesin? Namaz kılıyor musun? Oruç tutuyor musun? Rabia, cibiliyet, alamet nedir, ne anlama gelir? Kur’an’da adı geçen peygamberleri sıralayın.”

Camiye imam mı alıyorsun, antrenör mü?

Peki, “Bakanlıkların GİZLİ HESAP açtırması skandalı” için ne düşünürsünüz?

Bir dernekte, dernek adına açılan hesap dışında Başkan ikinci bir hesap açıp burada bağışları toplasa, o başkanı sürüm sürüm süründürmezler ve o derneği kapatmazlar mı? Koskoca Bakanlık hesaplarını “özel ve gizli” bir hesapla ayırmak neyin nesi? O Bakanlık Sayıştay denetiminden muaf mı?

Nitekim, bu yasa dışı ve yolsuz durumu yine Sayıştay tespit etmiş!

AKP Hükümeti, şimdi Danıştay ve Sayıştay’ı da yola getirmenin çabası içinde!

Hele bir de “BAŞKANLIK” olursa, gel de hesap sor bakalım!

Gelecek yıl Türkiye “yolsuzluk sıralamasında” kaçıncı olabilir?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR