Kılıçdaroğlu, CHP Kocaeli’ye ne mesaj verdi?

MAKALEYİ DİNLE

Milletvekili listesini açıklayan ilk parti CHP oldu…

Pazartesi akşamı toplanan Parti Meclisi, listeye son şeklini koydu…

Mevcut milletvekillerinden Hurşit Güneş ve Mehmet Hilal Kaplan liste dışı kaldı…

***

CHP, birçok Büyükşehir’de olduğu gibi birinci sıraya kadın aday, Av.Fatma Hürriyet Kaplan’ı koydu…  Bu CHP Kocaeli tarihinde bir ilk. CHP, Kocaeli’de ilk kez bir kadın milletvekilini Ankara’ya gönderecek. Bu durum, kadın seçmene bir mesaj olarak değerlendirilmeli.

***

Haydar Akar, geçen seçimlerde 3’ncu sıradaydı, başarılı performansından dolayı 2.sıraya yükseltildi. 30 Mart seçimlerinde Büyükşehir adayı olan Gümüşhaneli Tahsin Tarhan, Gebze’nin adayı olarak 3’ncü sıraya kondu. Yani Gebze temsilcisi Mehmet Hilal Kaplan’ın yerine Tarhan’a şans verildi. Yine 30 Mart seçimlerinde Gölcük Belediye Başkan adayı olan Eczacı Turan Dumlu, partisine oy patlaması yaptırdı. Ağrılı olan Dumlu’dan bu kez Kocaeli çapında oy patlaması yaptırması bekleniyor.

***

Listenin beşinci sırasına 2011 seçimlerinde AKP’den aday adayı olan Urfalı Cuma Karavar kondu. Hatırlanacağı gibi dönemin Kartepe Belediye Başkanı Şükrü karabalık ile “Kürt” kimliği yüzünden mahkemelik olmuş, Karabalık’ı mahkum ettirmişti. Karavar, Kürt temsilcisi olarak listeye kondu. Listenin altıncı sırasında Tamer Solakoğlu yer aldı. İki dönem Baro Başkanlığı yaptı. 7.sırada Derince Araştırma Hastanesinde kardiyoloji ve iş hastalıkları uzmanlığından istifa eden Bulgar göçmeni Dr.Ayhan Mutlu yer aldı. 8.sırada Çayırova’dan yine Bulgar göçmeni eski ilçe başkanı Rasim Meriç kondu. Son üç sırada Muşlu Asude Fırat Özkan, Rizeli Kemal Nişancı ve Bilecikli Sabriye Gülşah Şahin yer aldı.

***

Listede KOÜ Tıp Fakültesi’nden istif eden Prof.Dr. Muhip Kanko’nun olması bekleniyordu. Ama konmadı. Eski il başkanı Yalçın Kuşkan, 30 Mart’taki seçimlerde başarısız olmuş, tepkilere maruz kalmıştı. Ama aday olurken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na güveniyordu.  Güvendiği dağlara kar yağdı. Kuşkan’ın liste dışı kalmasına en çok Sefa Sirmen sevinmiştir. Yaptığı gaflarla gündeme gelen geçen seçimlerin liste başı Hurşit Güneş, bu kadar gaf yeter denip liste dışı bırakıldı.

***

Genel olarak bakıldığında CHP lideri seçmene, “Bakın listede istemediğiniz Yalçın Kuşkan ve Hurşit Güneş’i aday göstermedim. Kadınlara değer verdiğimizi, birinci sıraya kadın aday koyarak gösterdim Ayrıca listede çok sevdiğiniz Turan Dumlu var. Kürt aday var. Sünni aday var… Alevi aday var… Göçmen aday var… Her kesimden aday var…” mesajı verdi…

Belki listede Tamer Solakoğlu’nun veya Rasim Meriçli’nin yerine manav kökenli bir aday gösterilseydi, daha iyi olabilirdi.

***

CHP, geçen dönem 3 milletvekili (Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar) çıkardı.

CHP’de çok sevilen Turan Dumlu ve Kürt seçmeni harekete geçirecek Cuma Karavar’ın performansı CHP’de milletvekili sayısını artırabilir diye düşünüyorum…

***

Ayrıca dün görüştüğümüz Sefa Sirmen’in birinci sırada Fatma Hürriyet Kaplan’ın olmasına çok sevinmesi, listeye olumlu gözle bakması, CHP için çok önemli. Sirmen’in mevcut milletvekili aday listesine destek vermesi, CHP’ye artı değer katacaktır…

 

Yalçın Kuşkan’ın morali bozuk

CHP’de 11 kişilik milletvekili aday listesinde liste dışı kalan eski il başkanı Yalçın Kuşkan, oldukça üzgün. Dün arkadaşlarımız Yalçın Kuşkan’ı arayarak listeyle ilgili görüş istediler. Kuşkan, listeyle ilgili ve CHP’nin kaç milletvekili çıkaracağıyla ilgili değerlendirme yapmaktan kaçındı. Sadece, ‘partimin emrindeyim” deyiverdi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR