AKP’ye eleştiri mi, kayıkçı kavgası mı?

MAKALEYİ DİNLE

Şevki Yılmaz. Ne dese haber oluyor. Ne söylese gündeme bomba gibi düşüyor… İnsanlar etrafında pervane oluyor…
Peki, kim bu Şevki Yılmaz?
1922 yılında Rize’den İzmit'e göç eden eski Karamürsel Müftüsü Ali Efendi'nin oğlu Şevki Yılmaz 1955’de İzmit’te doğdu. İlkokulu 1967’de İzmit’te bitirdi. 1973 yılında İzmit İmam-Hatip Lisesi'nden mezun olduktan sonra, Derince Lisesi’ni de “dışardan” bitirdi. 1974 yılında MSP-CHP koalisyonunda, Adalet Bakanlığı Özel kalemi olarak görev yaptı. Şevki Yılmaz, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1980 yılında mezun oldu.
İlk defa, siyasete resmi olarak 1987 yılında adım attı. Seçtiği il, ana-baba ocağı olan Rize oldu. Katıldığı milletvekili seçimlerinde ikinci sıradan aday gösterildi. Seçimi kazanamadı. Yılmaz, Rize’de “Ya ben Rize’yi, ya Rize beni alır” parolasıyla çalışmalarına dava kardeşleriyle beraber devam etti. 1989 yılında belediye seçimlerini kazanamadı. 1994 yılındaki seçimlerde belediye başkanı “seçildi”. 1995 Milletvekili seçimlerinde, Rize’den milletvekili seçildi.
1996 yılında kurulan Refahyol Hükümetinin dini siyasete alet etmesinden rahatsız olan çevreler, “28 Şubat 1997 sürecini” başlattılar.
Refah Partisi, 19 Ocak 1998 tarihinde “kapatıldı”.
Yılmaz, Anayasa Mahkemesi'nin RP kapatma davasında verdiği kararla 5 yıl siyaset yasağı aldı. Yılmaz, hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle Almanya’ya kaçtı. Konuşmaları nedeniyle hakkında “TBMM ve TSK'yı tahkir ve tezyif, Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret, devlet büyüklerine hakaret” gibi 8 ayrı suç nedeniyle Yılmaz hakkında açılan soruşturmalar 2000 yılında çıkarılan kamuoyunda “Rahşan Affı” diye bilinen Şartlı Salıverilme Yasası'na göre düştü. Hakkındaki arama kaydı kaldırıldı, 2003 yılında da siyasi yasağı doldu. 7 yıl yurt dışında kalan Şevki Yılmaz 19 Eylül. 2004 tarihinde Türkiye’ye döndü…
Yılmaz’ın RP’yi kapatmaya gerekçe bir açıklaması
-Siyasi gücü ele geçirmeden Müslümanları silaha sarılmaya teşvik eden aptaldır veya karşı taraf için çalışan bir haindir. Çünkü Peygamberlerin hiçbirisi Devlet gücünü ele geçirmeden savaş açmamıştır…
Yılmaz’ın savunduğu ve “Demokrasi bir amaç değil, araçtır” diyen Milli Görüş zihniyeti şu anda iktidarda…
***
Sivri söylemleriyle dikkat çeken Şevki Yılmaz, önceki gün yine ortayla çıktı.
Şevki Yılmaz önceki gün torununun sünnet törenine katılan Yılmaz, gazetecilerin sorusu üzerine “Yavrularımızı ya Allah’a bağımlı yetiştireceğiz, ya da şeytana bağımlı yetiştireceğiz. Bugünkü nesillerimiz bugünkü mekteplerde maalesef şeytana bağımlı halde yetiştiriliyor” diyerek yine ilginç bir tespitte bulundu.
Yılmaz
-Bugün çocuklarımız alkol bağımlısıdır.
Bugün çocuklarımızın birçoğu esrar, eroin bağımlısıdır. Bunun sebebi Allah’a bağımlı olmamaktan kaynaklanıyor. Allah’a bağımlı genç yetiştirildi mi? Namaza bağımlı olur, güzel ahlaka, merhamete, kulluğa bağımlı olur. İşte bu vakıflar bu hizmetlerine devam edecektir.
-Allah öyle intikam alıyor ki elhamdülillah bizim elimize kelepçe vurmak isteyenler, şimdi Silivri’de millet adına millete hesap vermenin gününü dolduruyorlar.
-Onlar Fatih’in nesillerini yetiştirelim dediğimiz için bizi mahkum ediyorlardı. Şimdi Mehmet Akif de rahat uyusun, bu davaya hizmet eden, çile çekenlerde rahat uyusun ki Fatih’in neslini yetiştirmeye devam edeceğiz.”
***
Şevki Yılmaz, artık çok rahat… Zira artık savunduğu Milli Görüş temsilcileri iktidarda… İstediğini söyleyebilir, atış serbest… Yasama da, Yürütme de, Yargı da Milli Görüş temsilcilerinin elinde… TSK da diz çöktürülmüş…
Yılmaz, Milli Eğitim ile ilgili söylemlerde bulunarak, aslında AKP’nin ekmeğine yağ sürüyor. Zaten, AKP ne kadar Milli Görüş çizgisinden uzaklaşıyor dense de, bu AKP’ye bir destek olarak algılanıyor.
Yani Milli Görüş temsilcisiyiz diyen partiler AKP’yi eleştirerek “Kayıkçı kavgası yapıyor”lar diye düşünüyorum…
Bunu 12 Haziran’daki seçimlerde gördük…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR