Yılmaz, Işık’tan sonraki bakan olur mu?

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de bu zamana kadar en yakınımızda Kocaeli’den, genelde ise Türkiye’den öyle boş insanlara görevler verilmemiştir.

İnsanlar mutlaka bazı meziyetleri, kabiliyetleri ile bulundukları makamlara getiriliyor.

Durum hakkında kişisel konulara bakmak lazım.

İletişim nasıl kuruluyor, kendilerini nasıl ifade ediyorlar, hitabetleri güçlü mü, bunlara bakıyorlar…

7 Haziran’dan sonra 1 Kasım’da da milletvekili seçilme başarısı gösteren AK Parti’nin ilimiz milletvekillerinden biri olan Mehmet Akif Yılmaz da bu noktadaki özellikleri ile dikkat çekiyor.

Hatta Yılmaz ile ilgili olarak 7 Haziran’dan bu yana son derece büyük tartışmalar vardı.

Mehmet Akif Yılmaz için babası Şevki Yılmaz’ın talimatı ya da talebi ile bir yerlere geldiği söylenirdi. Kısacası Mehmet Akif Bey seçim öncesi ve sonrasında tartışılan bir kişi olarak gündeme geliyordu.

Fakat artık hükümet kuruldu ve bundan sonraki dönemlerde kişisel performanslar ortaya konulacak. Geçen sürede ise Mehmet Akif Yılmaz’ı şöyle bir takip ettim.

Şurası kesin ki; kendisini meclisin belki de en yoğun çalışan milletvekillerinden birisi olarak kabul etmeliyiz. Gündeme yönelik çalışmaları, yaptığı açıklamalar, gündem dışı söz alarak ortaya koyduğu yaklaşımlar, kendisinin milletvekilliğine kısa sürede adapte olduğunu ortaya koymuş…

Mehmet Akif Bey, belli ki Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki zamanını öyle boş boş ziyaretçilerle, gelene gidene çay ikramları ile geçirmemiş.

Ve geçirmiyor…

Gündem neyi gerektiriyorsa ona göre bir çalışma içinde olmuş.

Son olarak yaptığı meclisteki şu önemli açıklamaya gelince…

Yerden göğe kadar haklı…

Meseleyi bilenler hemen hatırlayacaktır.

HDP’nin şu genel başkanlığını paylaşan Selahattin Demirtaş var ya, işte onun için söyledikleri baştan sona kadar doğru ve belki de kullanılmasında gecikilmiş ifadelerdir.

Demirtaş’ın, ülkenin sosyal, ekonomik ve siyasal açıdan büyük bir kriz yaşadığı Rusya ile ilgili girişimleri, kullandığı sözler ve bu ülkeye yaptığı ziyaret gerçekten yanlış, ayrıca gelecek adına tehlikeli davranışlardır.

Bu anlamda Mehmet Akif Yılmaz’ın meclis genel kurulunda Demirtaş’ı eleştirmesini, yaptığının yanlış olduğunu sert ve anlamlı sözlerle ifade etmesini doğru bulduğumu, kendisinin bu çıkışını da ülke menfaatleri doğrultusunda gördüğümü belirtmek isterim.

 

***

 

Asıl meseleye gelecek olursak…

Malumunuz, Fikri Bey bundan sonraki dönemde milletvekili olamayacak. Dolayısıyla da bakanlıklarda değerlendirilemeyebilir.

Bunun yanı sıra Kocaeli, seçim sonuçları anlamında bakanlık elde etmiş bir teşkilat yapısına sahip. Kısacası bugüne kadar ki dönemde alınan seçim sonuçları karşılığında bakanlık Kocaeli’ye verilmişti.

Vecdi Gönül ve Osman Pepe sonrasında, Nihat Bey ile birlikte başlayan dönemde başarılar bakanlık tercihlerini direkt etkilemişti.

Tabi bu fırsatı iyi değerlendirecek kişiler de önemli.

Fikri Bey bu anlamda çok mahirdir.

Süreçlerle ilgili olarak üç yıl sonrasındaki seçimlerde milletvekilliği ve dolayısıyla bakanlığı da alamayacak olan Fikri Işık’ın yerine elbette bir isim değerlendirilecek.

Tabi seçim başarıları aynı şekilde devam ederse…

Bu noktada yeni dönemde milletvekilliği görevinin sürmesini kuvvetle muhtemel olarak gördüğüm Mehmet Akif Yılmaz’ın, bu güne kadar ki performansları ile bakanlık koltuğuna göz kırptığını rahatlıkla görebiliyorum.

Bu bir yakıştırma değil, sadece gelinen noktada gelecek adına yapılması rahat olan bir değerlendirme ya da tespittir…

Bu günkü performansının devam etmesi durumunda Yılmaz’ın geleceğinin parlak olduğunu söylemek çok da abartı bir durum olmasa gerek…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR