Unutulmayan lider Haydar Aliyev

MAKALEYİ DİNLE

Bazı liderler vardır ki kendi toplumuna derin izler bırakır. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen toplumu o liderini asla unutmaz ve her sözünü kelam kabul eder. Kendisinden sonra ülkesini idare edenler o unutulmaz liderin politikalarını aynen uygularlar.
Tarih de iz bırakan Liderlerin sağlığında heykelleri dikilir, her yerde sevgi ve saygı ile anılır. İktidardan düştükten veya ölümünden sonra heykelleri tek tek kaldırılır. Bir müddet sonra da unutulur giderler. Haydar ALİYEV sağlığından çok ölümünden sonra sevilmekte, sayılmakta ve anılmaktadır.
Haydar ALİYEV tarihin akışı içinde Azerbaycan’ı yoktan var etmiş, her türlü tehlikelerden korumuş ve temeli sağlam bir devlet kurmuştur. Azerbaycan bugün Kafkasya’nın parlayan yıldızı olması konumunu Haydar Aliyev’in uygulanan politikalarına borçludur.
Haydar Aliyev Türk ve Azerbaycanlı oluşu nedeni ile her zaman gurur duymuştur. Ömrünü bu ideal ve inanca adamıştır. “ Biz bir millet, iki devletiz “ veciz sözü ile Türkiye’ye sevgi, saygı ve bağlılığını dile getirmiştir.
Türkiye’de ve birçok devletlerde Haydar Aliyev adı anlamlı ve önemli bir şekilde bilinip, anılmaktadır. Haydar Aliyev bugün Azerbaycan halkı tarafından “ Daimi ve Milli Lider “ ünvanı ile anılmaktadır. Azerbaycan da Haydar Aliyev hem doğum gününde hem de ölüm yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Azerbaycanlıların ikinci Atatürk olarak algıladıkları Haydar Aliyev 10 Mayıs 1923 tarihinde doğdu, 12 Aralık 2003 tarihinde vefat etti. Aradan geçen bu süreye rağmen Azerbaycan’da git gide Haydar Aliyev sevgisi çığ gibi büyümektedir. Hava alanına, birçok parklara, okullara Haydar Aliyev adını verdiler.
Türkiye’de Haydar Aliyev sevgisi ileri boyuttadır. Çeşitli illerimizde, park ve benzer tesislere Haydar Aliyev adı verildi. Kocaeli’nde de Kartepe Belediyemizin ve Derince Belediyemizin vermiş olduğu parklara ve Büyükşehir Belediyemizin SekaPark da verdiği Haydar Aliyev Kültür Evi var.

2015 yılı içinde deİzmit Belediyemizin Hocalı Katliam Anıtı ve İlham Aliyev Hatıra Ormanı açılışı ile Kocaelimiz Azerbaycan’a verilen önem ve değerde ilk sıradadır.

Azerbaycan’ın Milli ve Daimi Liderini sevgi ve saygı ile TADEF adına anıyor ve rahmet diliyorum.

 

12 ARALIK CUMARTESİ MİLLİ LİDER HAYDAR ALİYEV’İN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ ANISINA

Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evimiz’de Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ile müşterek olarak Milli Lider Haydar Aliyev’in ölüm yıl dönümü anısına çeşitli etkinliklerimiz olacaktır.

Azerbaycan’ın Anadolu Ajans  durumunda olan Azertaq Kanalı da programı izlemek ve yayınlamak için aramıza katılacaklardır. AZ TV Devlet Kanalı televizyonu çekim yapmak üzere gelecek.

1 – Derneğimizin üyesi emekli banka müdürü ünlü ressam sayın İlhan İşbaşı’nın Haydar Aliyev, İlham Aliyev ve Azerbaycan’ı tanıtan çeşitli yağlı boya portre ve manzara tablolarının olduğu resim sergimiz 12 Aralık Cumartesi günü saat 15.00 de Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evimizde açılacaktır.

2 – Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evinde 12 Aralık Cumartesi günü saat 15.00 de Yazar Yurtseven Şen FERİZE isimli kitabının tanıtımını ve imza gününü gerçekleştirecektir. Haydar Aliyev ile ilgili konuşmalar yapılıp şiirler okunacaktır.

3 – Aynı günün akşamı üniversiteli öğrencilerimizi tarihi Çanakkale’ye uğurlayacağız. Çanakkale şehitliğini ziyeret ederek tarihimiz hakkında bilgi alacaklardır.

Tüm üyelerimizi, öğrencilerimizi ve halkımzı bu özel güne davet etmekten onur duyarız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR