Sermayesini servet yapan, soba ateşine çıra olur!

MAKALEYİ DİNLE

Sıfırdan zirveye yükselerek bir azmin zaferi başarı öyküsüne imza atan Sabri Ülker’in başarı sırlarını bilmek ister misiniz? İşte Sabri Ülker’in çalışkanlık, mütevazilik ve ileri görüşlülükle harmanladığı yöneticilik ilkeleri… 

***

1. “Sabah erken kalk, kahvaltıyı atlama, kahveni kendin pişir!” 

Sabri Ülker'in, aile ile birlikte geçirilen Pazar günleri haricinde, en önemsediği faaliyetlerden birisi kahvaltı. Kahvesini kendi pişirmesi de cabası...

2. “Sen toplantıya çalışma, toplantı sana çalışsın!”

Plaza insanlarının belası: Toplantı. İş hayatına üretimde (çalıştığı fabrikanın hamur dairesi) başladığı ve ömrü boyunca üretimden kopmadığı için zaman ile üretkenlik/verimlilik ilişkisini güçlü biçimde kurabilen sanayici hassasiyetle bitmek bilmez toplantıların verimliliği konusunda takıntılı...

3. “Herkes fikir üretirse malı kim üretecek?!”

Bir şirket yöneticisi, toplantılardaki suskunluğu ve tartışmalara katılmaması nedeniyle kapalı kapılar ardında eleştirilmektedir. Sabri Ülker kaşlarını yukarı kaldırıp odadaki herkesin yutkunmasına neden olan yorumunu yapar: "Kafası hiç çalışmıyor gibi gözükür. Aslında beyni her söyleneni sünger gibi emer. Tatbikatta ise çok inatçıdır. Bize böyle yöneticiler de lâzım. Herkes fikir üretirse, malı kim üretecek?"

4. “Sermayesini servet yapan soba ateşine çıra olur!” 

Göztepe’deki evini 1968 yılında yeni fabrika yatırımı yapabilmek için satar.  Bir
sonraki evini ancak 1982’de alacak, o tarihe kadar tüm kazanımlarını
fabrikalarını büyütmek için sermaye yapacak, “Zengin olan şirket olmalı.
Sahibi zengin olup kendisi fakir olan şirketin nefesi çabuk tükenir.
Sermayesini servet yapan patron soba ateşine çıra olur” diyecektir.

5. "Rakibinin aleyhinde konuşmak defodur!"

Aynı sektör ve iş kolunda çalışan şirketlerin belini kırmaya yönelik yıkıcı rekabet taktiklerini hiçbir zaman benimsemez... Bu yönüyle sektördeki rakiplerinin de saygısını kazanır.

6. “Süte hâkim olamayan dondurma yapamaz!”

'Efendim, yazın sıcaklar başlayınca bisküvi ve bilhassa çikolata tüketimi azalıyor. Bu yıl dondurma işine başlasak mı?' diye sorduğumda, kulaklarıma altın küpe olan şu cevabı vermişti: 'Süte hakim olamayan, dondurma yapamaz evladım!

 7. "Bisküvi yapar, bisküvi satarız!"

Atatürk Havaalanı’nda bir amca, Sabri Ülker’e "Ne işle meşgulsünüz?"diye sorar. Sabri Ülker tevazuyla "Bisküvi yapar, bisküvi satarız" der. Bu tevazunun karşılığı, kulak misafiri amcanın cevabıyla uzun yıllar unutulmayacak bir gurur nişanı olacaktır: "Madem bisküvi yapıyorsunuz bari Ülker gibi yapın!".

8. "Dile dökerek değil, örnek olarak çalış!"

Fikir üretmek ve görüş belirtmek olmazsa olmaz. Ama uygulamaya bir türlü geçemeyip sürekli konuşur olup gözükmek de biraz sıkıntılı. Hiçbir sanayicinin uygulamaya dönüşmeyen lafların debisinin artmasına tahammülü uzun sürmez... Sabri Ülker'in kalbi kırmadan ama kulağa küpe yapabilmek için biraz da vurgulayarak kullandığı ihtar sözlerinden... 

9. “Kekin en iyisini şimdi yaparsak, bisküvi yapmayı unuturuz!”

Ülker'in kek üretimine başlamak için ortaklık masasına oturduğu uluslararası bir gıda devi ile görüşmeler sona yaklaşmaktadır. Ancak danışmanlarının ortaklığın maliyetinin yüksek olmasına ilişkin "İstesek bu kekin en iyisini yaparız, bu parayı/payı onlara vermeye lüzum var mı?" sorusuna muhatap olur. Sabri Ülker'in cevabı, "Elbette yaparız ama kekin en iyisini şimdi yaparsak bisküvi yapmayı unuturuz" 

10. “Her zaman bir B planın olsun!”

Sabri Ülker'in üretime başladığı tarih 1944... İkinci Dünya Savaşı sürüyor. Kendisi de bizzat (Kırım'dan) muhacir/göçmen. 50 - 60 arası parti çekişmelerini yakından izliyor, şahit oluyor. 60 İhtilali'ne de.  Dilinden düşürmediği "Her zaman bir B Planın olsun!" tavsiyesi "her şeye dair" algılanabilir.

11. “İşinin ehli ile çalış!”

Sabri Ülker'in gerek yönetici transferlerinde gerek yurt dışından uzman getirtme yönteminde (İş dünyasının efsane ismi Tekfen kurucusu Nihat Gökyiğit "Yurt dışından uzman getirtmeyi Sabri Bey'den öğrendik" demişti) gerekse de iş ortaklıklarının seçimindeki titizliği, en sık başvurduğu sözlerden biri olan "İşinin ehli ile çalış!" düsturuna uygun düşüyor.

12. "Müşterinize para kazandırın!" 

“Müşterinize para kazandırın. Müşteriniz, sizinle yaptığı ticaretin kârından memnun olsun.
Bununla beraber, ilişkileriniz ilkeli, öyle dürüst ve öyle samimi olsun ki; bu operasyonda sizin istihdam edilmiş olmanızdan da memnun olsun. Haklarımızı korumak adına müşteriyi zorlamayın. Ama müşteri ile iyi geçinmek adına haklarımıza da halel getirmeyin.”

13. “Dinlemeyi bilmeyen yönetmeyi bilemez!”

Merhum Sabri Ülker kendisinden tavsiye isteyenlere "Adım Sabri, size de sabırlı olmayı tavsiye ederim" demesiyle nam salmış. Bu sabrı en görünür kıldığı anlar karşısındakini sabırla dinlediği anlar. Kaynak: http://www.onedio.com

 

İzmit’te mahalle turu

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ilk göreve geldiği 2009 yılında başlattığı mahalle inceleme gezileri aralıksız devam ediyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre, geçen sene 134 adet, bu senenin 11 ayında da 88 adet mahalle gezisi düzenlenirken, Başkan Doğan döneminde yapılan toplam mahalle inceleme sayısı ise 576 oldu.

 

Doğan moral verdi

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Körfez Mahallesi Şehit Hacı Kadir Sokak No 25 adresinde ikamet eden 62 yaşındaki 4 çocuk babası Halil Güleç’e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.   Ziyarette TIR şoförü olan Halil Güleç’in eşi Nurten, oğlu Zafer Güleç ile Körfez Mahalle Muhtarı Oğuz Bayraktar da hazır bulundu.

 

Seka’nın kazan dairesi onarılıyor

Seka Kültür Alanı’ndaki Kocaeli Bilim Merkezi önünde bulunan kazan dairesi aslına uygun olarak onarılacak. Seka kazan dairesi binası onarımının 2016 yılının ocak ayı sonunda tamamlanması planlanıyor. Seka Kağıt Fabrikası, Cumhuriyet tarihinin en eski fabrikalarından biriydi. Sahip çıkılamadı.

 

Organize Sanayi’ye ulaşım rahatlayacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 300 hat numaralı otobüs hattında, Organize Sanayi’ye ulaşımı rahatlatmak amacı ile güzergah değişikliğine gitti. 7 Aralık Pazartesi gününden itibaren başlayacak değişiklik ile 300- Dilovası-Tavşancıl-Körfez-Umuttepe hattı 06.15’te İzmit Otogar’dan kalktıktan sonra İmes/Makine OSB’ye ulaşacak. Dönüş ise saat 17.00’da yine İmes/Makine OSB’den başlayıp İzmit otogarı şeklinde devam edecek.

 

Başkan Üzülmez’i duygulandıran jest

Mezun olduğu okuldaki törene katılan Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e okul idarecileri başkanı duygulandıran bir jest yaptı. Suadiye İlkokulu’nda kütüphane açılışında öğretmenlere taşınabilir şarj cihazı hediye eden Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e okul müdürü Hakan Bozan da ortaokul diploması almaya hak kazanan 1976-77 eğitim öğretim yılı öğrenci isimlerinin yer aldığı belgeyi hediye etti. Başkan Üzülmez, bu belge karşısında çok duygulandı.

 

Öğrenci Kentkartlarını vize ettirmeyi unutmayın!

Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen öğrenci seyahat kartlarının geçerliliğinin devam edilmesini kapsayan vize işlemleri 1 Ocak 2016 tarihi ile sona erecek. Öğrenci kart sahipleri YÖKSİS ve MEBSİS web servisi aracılığı ile Kentkart dolum noktalarından bakiye yüklemesi esnasında, öğrenci belgesi ibraz etmeden otomatik olarak vize işlemleri yapılabiliyor. Bugüne kadar 240 bin adet öğrenci indirimli seyahat kartından yaklaşık 120 bin adedinin vize işlemleri yapıldı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR