Aman! Telefon dolandırıcılarına DİKKAT!

MAKALEYİ DİNLE

Son zamanlarda telefonla dolandırıcılık hat safhada…
Kimileri bunu meslek haline bile getirmiş…
Önceki gün bir okurum mail gönderdi…
Başından geçen bir olayı anlattı…
Bu yazıyı dikkatle okuyun ve sakın telefon dolandırıcılarına gafil avlanmayın…
**
Okurdan gelen mail şöyle;
Size Cumartesi günü başımdan geçen çok çirkin bir olayı anlatmak istiyorum.
Cumartesi günü 0544 243 87 83 numaralı bir telefon, beni arayıp adımı vererek benimle görüşmek istediğini söyledi.
Ben de aranan kişiyle konuştuğunuzu söylediğimde bana,
“Ben ..... asayişten arıyorum, yaka numaram bu deyip, bu numaradan dün aksam ..... no' lu telefona astsubay ...... isimli kişiye 7 kere küfürlü mesaj atıldığını ve bu yüzden de telefonumun izlenmeye alındığını ve hakkımda suç duyurusunda bulunulduğunu, savcılığa gidip ifade vermem gerektiği" söyledi.
**
Ben de "adımı bilen insan benim iş ve ev adresimi de bilir; böyle bir iş varsa gelin beni bulun, şu an size yardımcı olamam dedim."
Telefonun diğer ucundaki şahıs (tahminen 45-50 yaşlarında olsa gerek) bana bağırmaya başlayıp "Mecbursunuz yardımcı olacaksınız şimdi sizi .... Savcılığına aktarıyorum. 154 ü tuşlayın." dedi.
Ben de hiçbir yeri tuşlamayacağımı söyleyip bayağı bir bağırıştan sonra telefonu kapattım.
Amacım en yakın karakola gidip ilgili numarayı aratmaktı.
**
Bu arada tesadüfen konuştuğum bir mahalle esnafı bunun son günlerde defalarca yapıldığı söyleyip, en son bir mağaza sahibinin 154’ ü tuşlandığını ve telefonu otomatik olarak yurtdışı görüşmelere açılıp yaklaşık 2-3 Milyarlık fatura geldiğini söyledi....
Karakolların ve savcılığın bu olayla son günlerde defalarca karsılaştığını ve sadece o semtte o gün 23 defa bu konuyla ilgili oradaki karakola müracaat olduğunu söyledi.
**
Sadece aman diyorum dostlar aman, dikkat edelim bu çete işi...
154’ ü tuşlamayın sakın, sakın kim ne derse desin!
Bu maili bir arkadaşım gönderdi, onun başına gelmiş bu vak'aya vakıf olasınız diye ben de sizlere gönderiyorum.
Lütfen sizler de arkadaşlarınıza yollayın ve onları uyarın”
**
Vatandaş uyarısında haklı…
Siz siz olun, dikkatli olun…
Yoksa son pişmanlık fayda etmez…


İşçi ailesi, Koçoğulları ve ekibine teşekkür etti
İzmit Muammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Celal İşçi’nin ağabeyi Ali İşçi (70), önceki gün Derince Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde beyin damarı tıkanıklığı nedeniyle Karotis ameliyatı oldu. Oldukça riskli olan ameliyat çok başarılı geçti. Ali İşçi’nin sağlık durumu gün be gün iyiye gidiyor. Müdür Celal İşçi, ailesi adına ağabeyi Ali İşçi’nin ameliyatını yapan Doç. Dr. Cevdet Koçoğulları ve ekibine çok teşekkür etti.


Emek Partisi’nden Suadiye halkına destek
Suadiye’de kurulu olan FritoLay fabrikasında nakliyat işlerini yapan ve Suadiye halkının en büyük geçim kaynağı olan Sumotaş firmasının sözleşmesinin tek taraflı olarak feshedilmesi Suadiye halkının tepkisine neden olmuş ve binlerce Suadiyeli bu karara karşı yürüyüş yapmışlardı.
**
Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Güner Kizir, Suadiye halkına destek verirken, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı. Güner Kizir, FRİTO LAY fabrikasının nakliye işini yapmak için arazilerini satarak, emekli ikramiyelerini vererek, banka kredileriyle aldıkları kamyon ve tırlarla nakliye işini yapan ve tüm geleceklerini buraya bağlayan Suadiye halkının hiç de hak etmedikleri bir durumla karşı karşıya olduklarını belirtti. Kizir, “Bu kriz aşılmalıdır. Suadiye halkının, Sumotaş temsilcilerinin haklı talepleri dikkate alınıp bu sorun çözülmelidir. Sorunun çözülmesinde İlimiz Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere ilgili vede tüm yetkili kurum ve kişiler sorunun çözümüne katkı koymalıdır.” açıklamasında bulundu.


İzmit’te 150 noktada yoğun çalışma
Şehrin farklı bölgelerinde asfalt, parke, beton, yol açımı, bina yapımı, restorasyon, tretuvar, bordür ve parke çalışması gerçekleştiren İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, gün içerisinde şehirdeki 150 noktada yoğun bir çalışma yürütüyor. Belediye yetkilileri “Günde yaklaşık 400 – 500 ton arası komple asfalt, 300 ton civarında yama çalışması, 100 metrekare parke tamiri ve komple parke döşemesi çalışmaları yürütülüyor” dediler,
**
“Modern İzmit” hedefi doğrultusunda ilçe genelinde yürütülen çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Fen İşleri Müdürü Soner Aydın, şehrimizi yaşam standartlarının üstünde bir görünüme kavuşturmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz diyerek göreve geldikleri günden bugüne dek yapılan hizmetlerle İzmit’in daha modern bir kent kimliğine kavuştuğunu söyledi.


“Kan Bağışla, Hayat Kurtar”
SEDAŞ çalışanları sosyal sorumluluk olarak gördükleri kan bağışı kampanyasının birini daha gerçekleştirdiler. Şirket çalışanları, doktor muayenesi ve kan grubu belirleme çalışması sonrasında kan bağışında bulunurken, oldukça neşeli görünüyorlardı. SEDAŞ çalışanları şirket bünyesinde, “Kan bağışla, Hayat Kurtar” sloganıyla yapılan duyuruyla birlikte, kan vermek için SEDAŞ Revirinde sıraya girdiler.
**
Kızılay Kan Merkezi ile işbirliği içinde yapılan kan bağışı kampanyasına katılan SEDAŞ çalışanları, “Kan bağışının çok onurlu ve insanların sosyal dayanışmasını en üst düzeyde yansıtan bir işbirliği olduğunu düşünüyor, kan verdikten sonra sağlık açısından da kan bağışının büyük fayda sağladığını hissediyoruz” dediler.
**
Kızılay Kan Merkezi yetkilileri, SEDAŞ’ta başarılı bir kampanyanın gerçekleştiğini belirtirken, SEDAŞ çalışanlarının sosyal sorumluluk kapsamında gösterdikleri bu yakın ilgiye teşekkür ettiler ve SEDAŞ çalışanlarından düzenli olarak kan bağışı kampanyalarına katılan personele kısa bir süre sonra plaket vereceklerini de açıkladılar.


Ayaz, Mehmetağa Mahallesi’ndeydi
Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği hasta ve yaşlı ziyaretlerini üç yıldır aralıksız sürdürüyor. Bu haftada Mehmetağa Mahallesi’nde olan Başkan Ayaz’a Mehmetağa Mahalle Muhtarı İsmail Özkar, da eşlik etti. Bölgenin merkezi noktasında bulunan Mehmetağa Mahallesi’nde hasta ve yaşlıları ziyaret eden Başkan Ayaz, bölge esnafını da unutmadı. Tek tek esnafın elin sıkıp kandilini tebrik etti. Bölgenin en işlek caddesinde vatandaşlarla sohbet eden Ayaz, kahve ziyaretlerinde onları dinledi. Esnafta isteklerini rahat bir ortamda Başkan Ayaz’a iletme imkanı yakaladı.


Atıksu Scada’ya büyük ilgi
Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’de bir ilk olarak yapılan ve atıksu arıtma tesisleri, kanalizasyon ve yağmursuyu kollektör hatları ile terfi merkezleri ve büyük sanayi kuruluşlarının atıksularının uzaktan takip edileceği atıksu scada projesi yerli ve yabancılardan büyük ilgi görüyor.
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, eski İller Bankası Genel Müdürü Dr. Hidayet Atasoy, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi (DOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker ve Başkan Vekili Turgay Ener, elektronik motor starteri üretici firması olan Yeni Zellanda’lı teknoloji şirketi Aucom’un Genel Müdürü Brian Davey ile Türkiye Temsilcisi Sinan Ketencioğlu’ nu ayrı ayrı kabul etti.
İçmesuyu ile Türkiye’de ilk olarak yaptıkları atıksu scada servislerini misafirlerine gezdiren Genel Müdür Bayram, kullanılan teknoloji ile projenin uygulanmasını yerinde gösterdi. Scada servislerini inceleyen misafirler, uygulamanın Türkiye’de bir ilk olmasından dolayı Genel Müdür İlhan Bayram’ı tebrik ettiler.BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
-Dünyanın en genç üniversite öğrencisi 11,5 yasındaki Ganesh Sittampalam’dır.

KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR