Bir “Siyasi Entrika” örneği; 6-7 Eylül olayları…

MAKALEYİ DİNLE

“Entrika” İtalyanca kökenli bir deyim. Anlamı; “Bir işi sağlamak ya da bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, hile.” Bir anlamıyla da “Kumpas.” Yani, “Birine tuzak kurmak, gizli bir iş, düzen hazırlamak.”

Entrika ya da kumpas, iş yaşamında ve özel yaşamda çok sık gördüğümüz, “kirli bir düzendir!”

Öte yandan, “Siyasi” alanında da en çok yaşanan bir “ahlaksız oyun” olarak karşımıza çıkıyor! Siyaset tarihi, siyasal ve ekonomik düzenin egemenlerinin birbirinden iğrenç entrikaları ve kumpasları ile doludur. Bunun en son örneğini Türk Ordusu’nu bölüp parçalamak için kurulan “Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk” gibi davalarda gördük!

Entrika ve kumpasları, “sade vatandaşlar” göremez! Aksine, bu tür ahlaksız oyunlarla galeyana getirilir, bu kumpaslarda bir “araç ve kurban” olarak kullanılırlar!

Ülkemizde yaşanan en rezil siyasi entrikalardan biri 6-7 Eylül 1955’de yaşanmıştır.

Büyük iddialarla iktidara gelen Demokrat Parti (DP) nin ilk 4 yılı, ABD’nin ekonomik katkıları ile çok başarılı geçmiştir. Ancak, bu yardımlar sayesinde ABD, ülkemizde bir çok “askeri üsler” kurmuş, “İkili Antlaşmalar” ile de ekonomik düzenimize “müdahil” olmuştur!

1955 yılına gelindiğinde, Türkiye’de “ekonomik sorunlar” ortaya çıkar. Yeni palazlanmaya başlayan “yerli sermaye” yüksek enflasyon nedeni ile sıkıntı ve kaygı içindedir!. DP iktidarı, yükselen muhalefeti, basını ve aydınları susturmanın çabaları içindedir!

Yine aynı tarihte, Kıbrıs’ta Türklere karşı baskılar nedeniyle Türk kamuoyunun gündemine “Kıbrıs Sorunu” oturmuştur. Tam bu sırada, en çok okunan “Hürriyet” gazetesinde; “İstanbul’da yaşayan Rum azınlığın kendi aralarında bağışlar toplayarak, Kıbrıs’taki ENOSİS çetelerine gönderdiği” haberi çıkar!

Ardından, siyasi iktidarın kontrolündeki Radyo’da, 6 Eylül 1966 günü saat:13.00 haberlerinde; “Atatürk’ün Selanik’teki evine bomba atıldığı” haberi yayınlanır!.. Aynı gün, Mithat Perin’in sahibi olduğu, DP yanlısı “İstanbul Ekspres” gazetesi ikinci baskı yaparak; “Atamızın evi bombalandı” başlıklı haberle çıkar!

Normalde 20 bin baskı yapan gazete, 290 bin baskı yapmış ve o dönemde kurulmuş olan “Kıbrıs Türk’tür Derneği” üyelerince satılmaya başlamıştır! Amaç, halkı galeyana getirmektir!

6 Eylül akşamı, İstanbul’a başka illerden taşınan yüzlerce kişinin de katılımı ile yağma ve yıkım eylemleri başlatıldı. Başta Rumlar olmak üzere, gayrımüslümlerin yaşadıkları semtlerde, evlerde ve işyerlerinde saldırılar ve yağmalar başlatıldı.

Resmi rakamlara göre 15 kişi, gayrı resmi kayıtlara göre 30 kişi öldürüldü. 400 kadar kadına tecavüz edildi. 4 bin 214 ev, 1004 işyeri, bir Sinagog, iki manastır, 26 okul ve aralarında fabrika, otel, bar gibi toplam 5 bin 317 mekan saldırıya uğradı. İstanbul’da bulunan 73 Rum Ortadoks kilisesinin tamamı ateşe verildi. Saldırılar, 7 Eylül sabahına kadar sürdü. İzmit ve Adapazarı’ndan gelen yağmacıların bir kısmı, Haydarpaşa Garı’nda, yağmaladıkları mallarla yakalandı!

Sıkıyönetim İlan edildi ve olaylarla ilgili 5 bin 104 kişi tutuklandı. 10 Eylül’de, İçişleri Bakanı Namık Gedik istifa etti.

Suçlu aranıyordu! İlk akla gelen, zamanın fişlenmiş Komünistleri oldu! Aziz Nesin, Asım Bezirci, Kemal Tahir, Hasan İzzettin Dinamo’nun da aralarında bulunduğu kişilerle birlikte, o tarihte hayatta olmayan 4 komünist hakkında dava açıldı! Dava, beraat ile sonuçlandı ama sanıklar Aralık 1955’e kadar tutuklu kaldılar!

“Kıbrıs Türk’tür Derneği” başkanı Hikmet Bil ve üyeleri de tutuklandılar ama Ya bizi serbest bırakırsınız ya da bazı şeyleri ifşa ederiz” tehditleri üzerine serbest bırakıldılar!..

Sonra, İstanbul’daki binlerce Rum göç etti! Yok pahasına mallarını, işyerlerini sattılar ya da satamadan kaçtılar. İstanbul’daki “yerli sermaye” böylelikle palazlanmaya başladı!

Bu olaylardan sonra anlaşıldı ki; “Atatürk’ün evi bombalandı” haberi yalandı!

O tarihte “Seferberlik Tetkik Kurulu” üyesi ve 1988-1990 arasında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri olan Sabri Yirmibeşoğlu, 21.Eylül 2010 tarihinde, TRT’de, sınıf arkadaşım Fatih Güllapoğlu’na verdiği röportajda; “6-7 Eylül olayları, bir ÖZEL HARP işidir.Muhteşem bir örgütlenmeydi” dedi!..

Bu olaydan alınacak “ders” nedir?

Gelişmesi yabancı emperyalist güçlerin eline bırakılmış, “siyasal ve ekonomik” açıdan dışa bağımlı bir ülkede, halkın eğitimsizliği ve yoksulluğu kullanılarak, “gaza-galeyana getirilmesi” kolaydır!

Ama, bu ve benzeri entrikalardan çıkar sağlayan birileri vardır!

Ve halk bunları çok uzun yıllar sonra görebilir!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR