Sayın Cumhurbaşkanım diyeceğine çeksene evladım!

MAKALEYİ DİNLE

Önce Alpaslan Türkeş…

Sonra Bülent Ecevit….

Sonra Necmettin Erbakan….

Dün de Süleyman Demirel vefat etti…

***

Bu dört lider, Türk siyasi hayatına damga vurdu…

Taaa ki 12 Eylül 1980’e kadar…

Bu tarihte darbe oldu…

Dördü de siyasi yasaklı oldu…

***

Bu dört liderden sonra Turgut Özal dönemi başladı…

Özal’a dört liderin siyasete dönmesi için baskı yapıldı…

Sonunda dört liderin siyasete dönmesi için referandum yapıldı…

Referandumda yüzde 1’lik farkla, siyasi yasakların kalkması yönünde “evet” çıktı…

***

Belki de o referandumda “hayır” çıksaydı….

Ne Demirel, ne Ecevit, ne de Erbakan başbakan olacaktı…

Türk siyasi tarihinde bu dört liderden sadece Türkeş başbakanlık yapamadı…

***

Demirel ile çoğu kimsenin bir anısı var…

Benim de bir anım var…

Sizinle paylaşayım…

Yuvacık Barajı’nın açılışı vardı… 

Dönemin İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen, açılışa Demirel’i de davet etmişti.

Ben de muhabir olarak açılışı takip ettim…

Yerel ve ulusal basının ilgisi çok fazlaydı…

Açılışta herkes fotoğraf çekerken, itiş kakışta biraz geride kaldım.

O açılış fotoğrafını çekmek gerekiyordu.

Kalabalığın içinden Demirel’e, “Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Cumhurbaşkanım, bu tarafa bakar mısınız?” diye seslendim.

O da “Sayın Cumhurbaşkanım, sayın Cumhurbaşkanım” diyeceğine çeksene evladım dedi.

Herkeste bir gülüşme oldu…

Güzel bir fotoğraf çektim…

***

Sonrasında Demirel, Sefa Sirmen için çok güzel bir konuşma yaptı…

Sirmen’i öve öve bitiremedi…

Konuşmasının sonunda Sirmen’e, “Su gibi aziz ol” demesi, büyük alkışlara sebep oldu…

Türkeş, Ecevit, Erbakan derken, Demirel de sonsuzluğu uğurlandı. Dört lider de hiç unutulmayacak…

 

Derince’de bu park hastalık saçıyormuş!

Derince Çenedağ Mahallesi’nde ikamet eden Hülya Bostan, mahallelerindeki parkın bakımsız oluşundan şikâyetçi. Gazetemizi arayarak şikâyetini dile getiren Bostan, çocuklarını parka göndermek istediklerini fakat parkın içinin kum dolu olduğunu, sokak havyalarının kum dolu parkın içerisine pisliklerini bıraktıklarını, bu nedenden dolayı da çocuklarını parka göndermeye çekindiklerini, hastalık kapmalarından korktuklarını söyledi.

***

Mahallede ikamet eden 100 kişiden imza toplayıp, Derince Belediyesi’ne dilekçe verdiklerini söyleyen Bostan yetkililerin inceleme için geldiklerini fakat her seferinde tekrardan parkın içerisinin kum ile doldurulduğunu ifade etti. Mahalleye uzak olan Esentepe ve Çınarlı parklarını örnek göstererek, kauçuk ile doldurulmuş park istediklerini belirten Bostan, “Çocuklarımızı güvenerek gönderebileceğimiz park istiyoruz. Uzak mahallelere göndermek istemiyoruz” diyerek sitem etti. Biz de Bostan’ın bu şikayetini yazıyor ve Derince Belediyesi’ni daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

 

YSK’dan erken seçim startı

AKP, CHP, MHP ve HDP’nin açıklamaları ortamı germeye başladı. Öyle açıklamalar yapıyorlar ki, sanki koalisyon olmayacak gibi. Kasım ayında erken seçim olma ihtimali var. Yüksek Seçim Kurulu da bu ihtimale karşı kolları sıvadı. YSK, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü’ne oy pusulaları için 1600 ton filigranlı kağıt siparişi verdi.

 

TEMAD, sevindirdi!

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), Devlet Koruması altında olan çocuklara desteklerini sürdürüyor. Sık sık Çocuk Evlerinde ikamet eden ve çocuklarla bir araya gelen TEMAD üyeleri, bu kez işitme engelli bir çocuğa işitme cihazı hediye etti. Dernek Başkanı Bekir Tülü, İyi Duy İşitme Cihazları mağazasından aldığı işitme cihazını, devlet koruması altında olan Atilla adlı çocuğa hediye etti.

 

Karneyi göster, kitabı kap!

Türkiye İş Bankası, 2014-2015 Eğitim Öğretim döneminde karnesini getiren, 1 milyon ilkokul ve ortaokul öğrencisine, 2 milyon kitap dağıtacak. 8 yılda 10 milyon kitap hedefine doğru emin adımlarla yürüyen İş Bankası, Gölcük’teki şubesinde de karnesini getiren öğrencilere “Şiir Dünyasına Yolculuk” ve “Depremden Korkmuyorum, Nasıl Korunacağımı Biliyorum” adlı kitaplarını hediye ediyor. İş Bankasını bu güzel uygulamadan dolayı kutluyoruz.

 

AKP’li Bıyık esti!

AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik tutumları nedeniyle sosyal medya üzerinden eleştirilerini sıraladı. Muhalefetin her seçimde madara olduğuna dikkati çeken ve 7 Haziran’ın muhalefet için zafer olmadığına işaret eden Bıyık, koalisyon konusunda muhalefet partilerinin nefislerini bir kenara bırakmalarını istedi. Şu da bir gerçek muhalefet, seçim öncesi verdikleri vaatleri yerine getirir, koalisyonu kurarsa, vay AKP’nin haline…

 

Kocaeli’de traktör sayısı ne kadar?

Türkiye Ziraat Odası Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2015 Nisan ayında traktör sayısında Manisa’nın, 79 bin 16 adetle birinciliğini korurken, aylık artışta Konya’nın 436 adetle ilk sırayı aldığını bildirdi. Kocaeli’de ise mart ayında 14 bin 906 olan traktör sayısı nisan ayında 14 bin 958 rakamına ulaştı. Traktörün artmasına artıyor, ama köylerden de kente müthiş bir göç var. Eskiden ders kitaplarında Türkiye için, “kendi kendine yeten 7 ülkeden biri” denirdi… Şimdi ise ithalat rekorları kırıyoruz… Nereden, nereye?

 

İsmail Baran, kimleri hedef tahtasına koydu

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, 42. Altın Kiraz Festivali kapsamında Körfez’de avcılık ve atışlarla ilgilenen vatandaşlarla Sevindikli Köyünde bir araya geldi. Oldukça eğlenceli ve neşeli geçen atışlarda, Başkan Baran diğer atış poligonlarında atış yapan sporculara başarılar diledi. Baran daha sonra silahı eline aldı… Hedefe ateş etti. Kim bilir başkan ateş ederken, kimleri hedef tahtasına koymuştur…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR