İktidar, 67 yıllık hainliği neden görmek istemiyor?

MAKALEYİ DİNLE

Hayret ediyorum…
Devleti yönetenlerin, terörle ilgili yorumlarını okuyunca hep aynı şeyi düşünüyorum:
Bunlar, ya terörle ilgili gerçekleri bilmiyorlar…
Ya da…
Biliyorlar, bizimle dalga geçiyorlar.
En son…
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül…
Kırgızistan’dan dönerken…
ABD Başkanı Obama’ya sitem etmiş.
Demiş ki:”Washington, terörle mücadele için yapabileceği birçok şeyi yapmıyor.”
Uzun bir konuşma, ama özü bu.
Ne garip değil mi?
Sorun bizim sorunumuz…
Ve bu sorunun halledilmemesini, bir başka devletin “ilgisizliğine” bağlıyoruz.
Sitem ediyoruz…
“ABD, yapabileceği pek çok şeyi yapmıyor” diyoruz.
Bu, “haini, haine şikâyet etmek” ten başka bir şey değildir.
PKK, “hain” ise…
Amerika Birleşik Devletleri de “başhain” dir.
PKK, ABD’nin ürünüdür.
ABD’nin malıdır…
ABD’nin bölgemizdeki silahlı gücüdür.
Terörle ilgili…
ABD’nin Türkiye’yi parçalama gayretiyle ilgili bazı gerçekleri bir “taşra yazarı” olarak ben biliyorum da, koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenler mi bilmeyecek?
*******
Bakın, o “gerçekleri” bir kez daha anlatayım.
ABD’nin “Kürtçülüğe” verdiği destek, 1945 yılına dayanıyor.
• 1945 yılında, Türkiye’yi dolaşarak incelemeler yapan ABD’li askeri ve sivil uzmanlar, topladıkları bilgileri, ABD Büyükelçiliği ve ilgili Amerikan resmi makamlarına sundular.
• Bu bilgiler ışığında Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA, “Kürt Azınlık Sorunu” başlıklı bir rapor hazırladı. 1948 yılında hazırlanan raporda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, “Türkiye Cumhuriyeti’nin sömürgesi” olarak tanıtıldı. ABD, bu raporla 1948’den itibaren Türkiye’deki Kürtçülük ve bölücülük hareketine vereceği desteğin ilk adımını atmış oldu.
• ABD, 1965 yılında Kürt politikasında yeni bir adım atarak, Türkiye’ye, “Türk-Kürt Federasyonu kurulmasını önerdi. Öneri şöyleydi: “İran, Irak ve Türkiye Kürtlerini federe bir cumhuriyette bir araya getirelim. Bunu da Türkiye’ye bağlayalım. Böylelikle büyük toprak kazanmış olursunuz.”
• 1995 yılında, ABD Hava Kuvvetleri’nin Amerikan devletinin düşünce kuruluşu Rand Cooperation’a hazırlattığı raporla, Türkiye’ye bir kez daha Türk-Kürt Federasyonu önerildi. Raporda, federalizmin Türkiye’yi büyüteceği savunuluyordu.
• Ve 2002 yılında uygulamaya konulan BOP Projesi… Bu projeye “evet” diyecek AKP kurduruldu, iktidara getirildi ve süreç işlemeye başladı. Projenin “eş başkanlığına” Recep Tayyip Erdoğan getirildi. Proje gereği, Türkiye dahil 22 ülkenin sınırı değişecek. İran, Irak, ve Suriye başta olmak üzere bölgemizdeki pek çok ülke ile yaşadığımız sıkıntılar bu proje nedeniyle… BOP Projesi kapsamında, Kürdistan’nın kurulması gerekiyor. ABD, bu konuda Türkiye’ye baskı yapıyor. PKK’yı Türkiye’ye karşı silahlı güç olarak kullanıyor.
********
ABD’nin Kürtçülükle görevlendirdiği isimler de belli:
• Bunların başında Paul Henze geliyor. Henze, uzun yıllar CIA’nın Türkiye masası şefliğini yaptı. 1965 ve 1995 yıllarında Türkiye’ye, Türk-Kürt Federasyonu’nu öneren raporların arkasındaki önemli isim…Henze, 1993’teki raporunda, “Atatürk ilkeleri, yenidünya düzeni ile birlikte ölmüştür. İran ve Arap parasıyla desteklenen aşırı dincilik, Türkiye için ciddi bir tehlike değildir. Nurcular ilericidir” görüşünü savunmuştu.
• Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Core. Körfez Savaşı’nın ardından Kürtlerin hamisi olduğunu ilan eden Al Core, 1996’da Washington’da PKK yanlılarıyla görüşmüş, “Bir kısım Kürtlerle ilişki içinde olacağız, bir kısmına da terörist demeyi sürdüreceğiz” açıklaması yapmıştı.
• ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi Planlama Dairesi’nde görevli Henri Barkey. İstanbul doğumlu ve Yahudi olan Barkey, Washington Kürt Enstitüsü’nün 28-29 Temmuz 1998’de düzenlediği “Kürt Sorununa Çözüm” konferansını hazırladı. Çok iyi Türkçe konuşuyor.
• CIA’nın Ortadoğu Masası Şefi Graham Fuller, ABD’nin düşünce kuruluşu Rand Corparation’nun İslam ve Ortadoğu Uzmanı. Çok iyi Türkçe biliyor. Türkiye’de ilk kez 1065-1968 döneminde çalıştı. Fuller, “PKK’sız Kürt sorununa çözüm bulunamaz. ABD’nin hakemliğinde Türkiye Kürtlerle federasyonu görüşmelidir. Yoksa savaş yıllarca sürer” görüşünü savunmaktadır.
• ABD Tenesse Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Michael Gunter. CIA’nın en önemli Kürt uzmanlarından olan Günter, Beyaz Saray onayı ile 13-14 Mart 1998’de Şam’da Abdullah Öcalan’la görüştü. Gunter, Öcalan’a, Barzani ile çalışması teklifini götürdü. Kürt sorunu konulu üç kitabı bulunuyor.
• ABD’nin eski İsrail Büyükelçisi David Adolph Korn. CIA’nın Ortadoğu masasının önde gelen isimlerinden olan Korn, Öcalan’a pasaportları sağladı ve Suriye’den çıktıktan sonra ülke ülke dolaştırdı. Öcalan ile Amerikan yönetimi adına ilişki kuran Korn, Bekaa Vadisi’nde 1995 ve 1998’de 2 kez Öcalan’la görüştü. Korn’un Öcalan’a mektupları, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 27 Temmuz 1995 tarihli bülteninde yayınlandı.
*******
Daha hangi birini anlatayım!
PKK, Amerika’nın evladı…
Amerika’nın büyütmesi…
Bunu bilmeyen yok.
Ama her nedense “bizimkiler” bilmiyor.
Veya yazımın başında belirttiğim gibi…
Biliyorlar, bildiklerini bile bile, bizlerle dalga geçiyorlar.
Bırakın her şeyi, köşedeki haritaya dikkatle bakın!
30 Mart 1945 tarihinde toplanan Saint Francisco Konferansı’na sunulan “Kürdistan Haritası” gördüğünüz.
Kürdistan…
Yani Türkiye’nin bölünmesi…
67 yıldır ABD’nin gündeminde.
Şimdi…
Bütün bu gerçekler bilinmiyormuş gibi…
Devletimizin başı…
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül…
Obama’ya sitem ediyor.
“PKK ile mücadelede bize yeteri kadar destek vermiyorsunuz” diye.
Tekrar edeyim…
Ne kadar garip değil mi?
Haini, haine şikâyet ediyorlar.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR