Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) kongresiyle ilgili birkaç söz

MAKALEYİ DİNLE

ÖNCE KONGRE SONUCU…

*Cumartesi günkü kongrede Sefa Sirmen ve Bahri Yavuz adaydı.

*80 mütevelli heyet üyesinden 51’i gelerek, 26’sı vekâlet vererek kongreye katıldı.

*Kullanılan 77 oyun 48’ini Sefa Sirmen, 29’unu Bahri Yavuz aldı.

KONGRE ÖNCESİ İÇİN…

*Gereksiz bir şekilde gerilim yaratıldı.

*Kocaelispor’un kurtuluşu, anlamsız bir şekilde KEV tesislerinin satışına bağlandı.

*Halbuki Kocaelispor’un kurtuluşu, AKP iktidarının elindeydi. Kocaelispor bugün bu haldeyse, bunun sorumlusu AKP’nin yerel ve genel sorumlularıydı. Birlikspor adı altında uyduruk bir takım kurmayıp, iki yılda kentimizdeki sanayicilerden topladıkları 30-35 milyon lirayı Kocaelispor’a verselerdi, Kocaelispor çoktan kurtulmuş olurdu.

*Bunu yapmadılar, yapmadıkları gibi Kocaelispor camiasını KEV’in üzerine saldırtarak toplumda farklı bir algı yaratmaya çalıştılar. Ustaca, aslında kendilerine gelmesi gereken baskıyı başka tarafa yönlendirdiler.

*Kongre öncesi gerilimin baş sorumluları, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile bazı yerel gazetelerdir.

KONGRE DÜZENİ İÇİN…

*Kongrenin gergin geçeceği, hırgür çıkacağı belliydi. Bu nedenle mütevelli heyet üyelerine özel kart dağıtılmalı, sadece kartı olanlar kongre salonuna alınmalıydı. Aynı şekilde gazeteciler de akredite edilmeliydi.

*Kongre salonunda, en az mütevelli heyet üyesi ve gazeteci kadar dışarıdan kişiler vardı.

SEFA SİRMEN VE ARKADAŞLARI İÇİN…

*Şimdiye kadar hep tek listeyle seçime gidildiğinden, geçmiş yılları verimsiz geçirdiler.

*Somut projeler üretmediler, vakfı güçlendiremediler.

*Yönetimde hemen hemen her dönemde aynı isimler görev aldığından, “yüz eskimesi” ve “hizmet körlüğü” yaşandı.

*Hiç olmazsa bu dönemde, yönetim kurulunun yarısı değiştirilmeliydi.

*Tesisleri değerlendirme sözü verdiler… Kocaelispor’a destek sözü verdiler… Vakıf üniversitesi sözü verdiler… Önlerinde iki yıl var. Eğer bu sürede çok somut hizmetler yapamazlarsa, bundan sonraki ilk kongrede “yeniden seçilme” sıkıntısı yaşayabilirler.

BAHRİ YAVUZ VE ARKADAŞLARI İÇİN…

*Bahri Yavuz, yeni mütevelli heyet üyesi oldu ve katıldığı ilk kongrede başkanlığa adaylığını koydu. Erkendi… Yanlıştı… Üçüncü bir isim başkanlığında grup oluştursaydı, kazanma şansı daha fazla olabilirdi.

*Kongre salonunda ve salon dışında Kocaelispor taraftarlarının bulunması, bunların sürekli Bahri Yavuz lehine, Sefa Sirmen aleyhine sloganlar atmaları hoş değildi. Bu tablo, Bahri Yavuz’un hanesine eksi yazdı. Salt bu nedenle bazı kişilerden oy alamadığını tahmin ediyorum.

*Hele hele bazı kişilerin, “Buradan çıkış yok, yönetimi bırakmazsanız sizi buradan çıkartmayız” şeklindeki tehditleri, kabul edilebilir davranışlar değildi. Bazı taraftarların bu davranışlarını Bahri Yavuz’un da onayladığı hiç sanmıyorum.

*Seçim sonuçları açıklandıktan sonra, salondaki bazı kişilerin, salt Sefa Sirmen’in listesinde bulunuyor diye, Kocaeli eski Milletvekili İsmail Kalkandelen’e hakaret etmeleri ve kendisine saldırmaya kalkmaları, akıl ve mantığın kabul edebileceği bir olay değildi. İsmail Bey, beyefendi kişiliği, Kocaelispor’a her dönemde yaptığı katkılar ve bu kente verdiği hizmetler nedeniyle asla böyle bir davranışı hak etmiyor.

*Bahri Yavuz ve arkadaşları, öyle sanıyorum ki, bazı grupların davranışlarını kontrol edemediler, bu nedenle hiç kimse tarafından arzu edilmeyen olaylar meydana geldi. Keşke bu olaylar yaşanmasaydı. Keşke KEV kongresi, mütevelli heyet içinden iki grubun, medeni çizgilerde yarışması şeklinde geçseydi. Olmadı…

KEV’DE MUHALEFET GRUBUNUN OLUŞMASI…

*Bence iyi oldu. Rekabetin olmadığı yerde hizmet kalitesi olmaz. Rehavet vardır… Tembellik vardır… Uyuşukluk vardır… Bu nedenle Bahri Yavuz’u medeni cesareti nedeniyle kutluyorum.

*KEV’de artık bundan böyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

KOCAELİ VALİLİĞİ ve İBRAHİM KARAOSMANOĞLU’NUN KONGREDEKİ TUTUMU

*Kocaeli Valiliği ve İbrahim Karaosmanoğlu’nun KEV kongresindeki tutumu, klasik “devlet geleneği ve ciddiyeti”nin dışındaydı.

*Kocaeli Valiliği, KEV’de “tüzel kişilik” olarak mütevelli heyet üyesidir. İbrahim Karaosmanoğlu’nun mütevelli heyet üyeliği ise tüzel kişilik adına değil, şahsidir. Tabii kendisi Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu için mütevelli heyete kabul edilmiştir, o başka. Gönül isterdi ki, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kongreye gelsinler, kendilerine yakışan tutum içinde konuşmalarını yapsınlar, önerilerde bulunsunlar ve oylarını kullansınlar…

*Eğer gelmek istemiyorlarsa, zamanları yoksa, Vali Güzeloğlu bir vali yardımcısını, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da bir yakınını kongreye gönderebilirdi. Karaosmanoğlu için daha şık olurdu, Kocaeli Valiliği için de devlet ciddiyeti bunu gerektirirdi.

*Güzeloğlu da Karaosmanoğlu da böyle davranmadılar… Vali Güzeloğlu vekâletini Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar’a vermiş, daha doğrusu kendisini görevlendirmiş, kendisine talimat vermiş, bir de baktık Muzaffer Çintimar, başkan adaylarından Bahri Yavuz’un listesinde denetleme kurulu asil üyesi… Denetleme kurulunun diğer asil üyesi de Defterdar Dursun Ali Özel. Gerek Muzaffer Çintimar’ın gerekse de Dursun Ali Özel’in, Vali Güzeloğlu’nun izni ve talimatı olmadan adaylardan birinin listesinde yer alması mümkün değil. Bu da, Vali Güzeloğlu’nun, KEV’deki başkanlık yarışında, açıkça adaylardan Bahri Yavuz’u desteklediği anlamına gelir. Doğru değil! Bunu kendi iradesiyle mi yaptı, yoksa bu destek Bakan Fikri Işık’ın ricası mıdır, bilmiyorum. Ama keşke, valilik makamı bu kongrede tarafsız kalsaydı.

*Ya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bu kongredeki “taraflı” tutumuna ne dersiniz? Vekâletini Bahri Yavuz’a gönderiyor… İnanılır gibi değil! Siz Sefa Sirmen’i sevmeyebilirsiniz, Sefa Sirmen’e düşman olabilirsiniz, birisini görevlendirirsiniz oyunuzu Bahri Yavuz’un listesine attırırsınız, olur biter.

*Özetle kongrede, “Devlet, Bahri Yavuz’u destekliyor” görüntüsü yaratıldı. Bu da hoş olmadı. Keşke, devletin yerel ve genel yöneticileri bu kongrede tarafsız kalsaydı.

SONUÇ OLARAK…

*KEV kongresi, Kocaelispor ekseninde ve siyaset ekseninde çok abartıldı.

*Kocaeli kamuoyu, KEV’den, özellikle Kocaelispor konusunda “olağanüstü beklentiler” içine sokuldu.

*Vakıf, Kocaelispor konusunda “günah keçisi” ilan edildi. Kocaelispor camiasında kasıtlı olarak bu algı yaratıldı.

*Halbuki Kocaelispor’u bugün içinde bulunduğu durumdan kurtaracak olan AKP iktidarıdır. Güç, onlardadır… Yetki, onlardadır… Para, onlardadır… Birlikspor için para bulunabiliyor da, söz konusu Kocaelispor olunca neden para bulunamıyor, lütfen bu soruyu herkes kendi kendine sorsun.

Kocaelispor konusunda KEV’in üzerine çullanmanın anlamı yok!

Sorunu çözecek olan, Bakan Fikri Işık…          

Sorunu çözecek olan, Vali Hasan Basri Güzeloğlu…

Sorunu Çözecek olan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu…

AKP’nin diğer milletvekilleri…

AKP’nin diğer belediye başkanları…

Tekrar ediyorum, güç onlarda, para onlarda!

Onlar için, Kocaelispor’u sıkıntıdan kurtarmak bir haftalık, bilemediniz bir aylık iş.

Yeter ki, canları istesin!

   

 

    

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

okur - Yeter ki dokunmayın padişaha ? verin parayı.

Yanıtla . 0Beğen 29 Mayıs 17:33
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR