Eş rızası fiyaskosu kalkıyor

MAKALEYİ DİNLE

O kriterin aranmasına ilişkin şartta, yeni düzenleme yolda..

İş dünyasını ayağa kaldıran, banka kredilerinde “eş rızası” aranmasına ilişkin şartta yeni düzenleme yolda. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI, bankaların borçlar kanunda yer alan kredilerde eş rızası aranmasına ilişkin düzenlemede “frijit” davranıldığını belirterek, kanunların amacının insanların hayatını kolaylaştırmak olduğunu, zorlaştıran düzenlemeler konusunda ise gereken işlemlerin yapılacağını söyledi.

Star gazetesinde yer alan habere göre YAZICI, iş dünyasından gelen yoğun eleştiriler üzerine, bakanlık bünyesinde bir komisyon oluşturulduğunu, ifade ederek, komisyonunun şu anda uygulama ile ilgili bilgi topladığını ifade etti.

İş dünyasından ve bankalardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, eş rızası konusunda yeni düzenlemenin yapılacağını kaydeden YAZICI “Her Yönüyle inceleyin diye talimat verdim. Kanundan kaynaklanan bir sorun varsa, gereken yapılır. Kanunları neden yapıyoruz, insanların hayatını ve işlemlerini kolaylaştırmak için amacımız kimsenin hayatını zorlaştırmak değil” diye konuştu.

Kalkması gerekiyordu, neyse ki girişimler başlamış. Aynı şey yeni Türk Ticaret Kanununda da yaşandı. Kanun kabul edildi. Daha yürürlüğe girmeden 70’ e yakın maddesi değiştirildi veya kaldırıldı. Şimdi benze bir uygulama Borçlar Kanununda da olacak gibi görünüyor. Bu gibi durumların en önemli nedeni yasalar yapılırken kamuoyunda ve mecliste yeterince tartışılmadan yasallaştırılıyor. Sonrada uygulamaya gelince birçok topluma uymayan ve toplumca benimsenmeyen hususlar ortaya çıkıyor. Kamuoyu bu hususlara şiddetli tepki verince yeniden değişiklik yapılma girişimleri başlıyor. Dolayısıyla zamanlar ve emekler boşuna harcanmış oluyor. Ne diyelim ki 10 yıl geçti hala yasa yapma konusunda zikzaklar devam ediyor ve edecek gibi de görünüyor.

Türkiye’ de Yüksek İşsizlik Oranı Akıl Sağlığını Tehdit Edebilir

Dünya Bankası Türkiye’ de genç işsizlik oranının yüzde 18 ile dünya ortalamasının üzerinde bulunduğunu yazdı ve ekledi: İşsizlik ilerde akıl hastalıklarına yol açabilir.

Dünya Bankası internet sitesinde Türkiye’ deki meslek eğitimini inceleyen “Türkiye’de Yeni bir Ekonomi, İçin Yeni İşler” başlıklı bir değerlendirme yer aldı. Sincan’ da yaklaşık 20 öğrenciye İŞKUR tarafından gece verilen makine meslek eğitiminin incelendiği değerlendirmede şu satırlar yer aldı: Türkiye’ de işsiz gençlerin oranı yüzde 18’lerde. Bu oran dünya ortalamasının üzerinde. Gençler arasında işsizlik, hem insanların sağlığı ve mutluluğu hem de aynı zamanda ülkenin refahı ve toplumsal uyumu açısından uzun vadede olumsuzluklara yol açıyor. İşsizlik hayat boyunca daha düşük kazanç ve izleyen yıllarda fiziksel ve akıl sağlığı rahatsızlıklarında artış anlamına gelebilir denilmektedir. Görüldüğü üzere genç işsizlik sadece gelir kaybı değil, gençlerin ruh sağlığı ile de yakından ilgilidir. Gelecek nesillerin sağlıksız şekilde yetişmesi de toplumun geleceği açısından son derece önemli olduğu tartışmasızdır. O nedenle genç işsizliğe bu pencereden bakılması son derece önemlidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR