Gaziler dert küpü!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de gazilere ne kadar değer veriliyor?
Bunu hiç düşündünüz mü?
Kurtuluş savaşı gazilerine yeterli değeri vermedik, bari Kore gazilerine, Kıbrıs gazilerine değer verelim…
Bu sözler bir Kore gazisine ait…
Bakınız Kore gazisi içinde bulundukları durumla ilgili neler söylüyor:
“Kurtuluş savaşı gazilerimize gereken ilgiyi pek göstermedik. Bari, Kora savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerine ilgimizi sözle değil, icraatla gösterelim.
Yaşlı bir Kore gazisi amcamız, birkaç yıl önce Cumhuriyet Parkı önünde protokol tribünü önüne bayram törenini izlemek için geldiğinde orada bulunan yüksek rütbeli bir subayın kendisine protokol tribünün en arkasında yer gösterdiği için çok üzüntü duyduğunu ve bir daha o gibi yerle adım atmaktan çekindiğini büyük bir yeis içinde anlattı.
**
Gerçekten Kore gazileri (yaş ortalaması 81-83) Şeref tribününde münasip bir yerde oturamaz mı? Üzerimde tören elbisesi olduğu halde. Gazi amcamız, Koreliler’den Kibar Holding’in ortağı olduğu Hyundai fabrikasında zaman zaman yapılan bazı etkinliklere Ankara ve İstanbul’dan Kore gazilerini davet ettikleri halde Kocaeli-İzmit gazilerinin davet edilmediklerini, bir yerel gazetemizin Gaziler davet bekliyorlar diye gazetesine başlık atması üzerine son dakikada birkaç kişinin sonradan çağrıldığını söyledi ve o davette İstanbul’dan Kore gazileri ile birlikte çekilmiş olan bir fotoğrafı bana gösterdi. Bizi üzen şu; burunlarının önündeki kimseler varken, acaba İstanbul’daki kimselerin davet edilmesi acaba normal mi?
**
Ben, Koreli dostlarımızın biz Kore savaşı gazilerine karşı büyük bir saygı ve sevgiyi iki yıl önce Uslan Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın daveti üzerine Kore’ye yapmış olduğum seyahatte gördüm. Güney Kore Uslan Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bizleri o candan sevgi ve büyük bir muhabbet ile bağrına basmasını biz Kore gazileri hiç unutabilir miyiz?
**
Koreliler çok nazik ve konuksever insanlardır. Ülkeleri yıllarca düşman istilasına uğramış, komşu ülke Japonlar’dan gördükleri zulmü aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala unutamamış olduklarını sanırım.
Nedense bir Kore gazileri kendi ülkemizde pek sevilmiyoruz. Birçok kimse 3.Dünya Savaşının çıkmasını Kore’deki Türk Tugayının önlemiş olduğunu bilmiyor. ABD’nin eski başkanı Clinton’un Kore savaşının 50.Anma törenlerinde Türkiye müttefiklerinin Kore savaşında yardım etmemesi halinde, 3.Dünya savaşının çıkmış olabileceğini söylediğinden haberdar değil.
**
2.Dünya savaşı yıllarında tarafsızlığımızı hazmedemeyen gerek Almanya, gerekse ABD, İngiltere ve Sovyet Rusya ülkemize büyük bir baskı yapmaktan kendilerini alıkoyamıyorlardı. Ne zaman ki Kore savaşı başladı ve Türk Tugayının Kore’de göstermiş olduğu kahramanlığı dünyada büyük yankılar yaptı. Bizi bir türlü NATO’ya kabul etmeyen ülkeler, bizi apar topar NATO’ya almaya karar verdiler.
Portekiz’in başkenti Lizbon’daki NATO toplantısına davet edilen Türkiye Dışişleri Bakanı Prof.Dr. Fuat Köprülü, toplantı salonuna adım attığında kendisi ayakta alkışlarla karşıladılar. Neticede ne oldu bilmek ister misiniz? Her fırsatta serhat şehirlerimiz Kars ve Ardahan’ı ülkesine katmak isteyen asrın en acımasız ve Müslüman düşmanı Stalin, boğazlarımızda üs kurmak ardından Kars ve Ardahan üzerindeki taleplerinden vazgeçmek sorunda kaldı. NATO’ya kabul edilişimizden sonra ülkemize Amerikan yardımı başladı. Ordumuz modern bir yapıya kavuştu.
**
Gelelim Kıbrıs Barış Harekatı gazilerine;
Eğer yavru vatan dediğimiz Kıbrıs’a çıkarma harekatında birkaç gün daha gecikmiş olda idik, bugün Kıbrıs’ta tek bir Türk (Müslüman) kalmayacak, gözü dönmüş Rumlar topluca bir kıyım yapacaklar, hem de Birleşmiş Milletler askerlerinin gözlerinin önünde, Saraybosna’da katledilen Müslümanların uğradığı insanlık dışı katliamın bir benzeri de Kıbrıs’ta olacaktı.
Kahraman ordumuz havadan indirme ve denizden mükemmel bir harekatı büyük bir başarı ile yapmış, Kıbrıslı soydaşlarımızı büyük bir katliamdan kurtarmıştır..”
**
CHP, gazilerin durumunun iyileştirilmesi için TBMM’ye kanun teklifi vermişti.
Gaziler, hatırlanmak istiyor…
Çok mu şey istiyorlar?

Gölcük’te mavi kapağa tekerlekli sandalye

Gölcük Belediyesi ilçe genelinde Plastik Kapak (Mavi Kapak) toplama kampanyası başlattı. Bu kampanya doğrultusunda Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Özer, Engelliler Derneği Başkanı Emine Cebeci ve Gölcük Belediyesi Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, Değirmendere Cumhuriyet Mahallesi’nde ikamet eden 72 yaşındaki Fehmi Kara’yı ikamet ederek tekerlekli sandalyeyi teslim ettiler.

Akgenç İzmit’ten hasta ziyareti
AKP İzmit Gençlik Kolları önceki gün Deniz Çim halı sahasında maç oynadığı sırada kafasını duvara vurarak Umuttepe’ye hastaneye kaldırılan Alikahya mahalle yöneticisi Sezer Coşkun’u ziyaret etti. AKP’li gençler arkadaşlarının durumunun iyi olduğu öğrenince rahatladı.


Başkan’ın sözü senet!
Gebze Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan ve İnönü Mahallesi sakinleri önceki gün Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret ederek sıkıntılarını anlattı. Başkan Karaosmanoğlu, kentsel dönüşüm çalışmalarında halka rağmen ve halkın istemediği hiçbir şey yapmayacaklarını söyledi. Çalışkan ve mahalle sakinleri, “Başkanımızın sözü bizim için senettir” deyip ziyaretten mutlu bir şekilde ayrıldı.

Kuruçeşme asfaltlandı

İzmit Kuruçeşme’de Barış, İnkılap ve Lozan Caddeleri’nde yapılan altyapı çalışmaları tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, caddelerde asfaltlama çalışması yaptı. Çalışma kapsamında 860 metrelik yol sıcak asfaltla kaplanacak. Yol çalışmalarında baskı betonlu kaldırımlar yapıldı. Trafik işaret levhalarının ve yol çizgilerinin yenilendiği caddelerde 2 bin ton asfalt malzeme kullanıldı. Yola çalışmalarında 870 ton da beton dökümü yapıldı. Caddelerde ayrıca elektrik direkleri de yenilendi.

Doğan, Taşer’e moral verdi

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan önceki gün İzmit’in tanınmış esnaflarından Abdullah Taşer’i Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Servisi’nde ziyaret etti. Doğan’a ziyaretinde Belediye Meclis Üyesi İbrahim Elgin de eşlik etti. 70 yaşındaki Abdullah Taşer’i çok iyi gördüğünü vurgulayan Doğan, “Abdullah Bey şehrimize hizmetleri olan ve bu kentin çok sevdiği, yakından tanıdığı bir kişi. Kendisine moral vermek ve geçmiş olsun dileklerimizi iletmek için buradayız. Kendisine Allah’tan acil şifa dilerim” dedi.

CHP Kartepe’den taziye
CHP Kartepe İlçe Kadın Kolu Başkanı Nurcan Kurşunluoğlu, yoğun kongre çalışmalarından dolayı, elim bir trafik kazası sonucu bitkisel hayata 18 gün direnerek hayatını kaybeden Salih İmamoğlu’nun eski kadın kolu yöneticisi olan eşi Pervin İmamoğlu’na taziye ziyaretinde bulundu.

MARKA’nın genel kurulu toplanıyor

Doğu Marmara Kalkınma Ajanslarının (MARKA) 2012 Yılı 2. Olağan Kalkınma Kurulu Toplantısı bir önceki toplantı alınan karar gereğince 21 Haziran 2012 Perşembe günü saat 14.00’te Kocaeli Emexotel’de yapılacak.
Konu ile ilgili basını bilgilendirmek amacıyla 25 Haziran 2012 Pazartesi günü saat 11.00’de MARKA Toplantı Salonu’nda basın toplantısı yapılacak.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

-Karıncaların, beslenme odaları, bakım odaları, gıdalarını depoladıkları odalar ve kendilerini her türlü dış etkilerden koruyan tuzaklar hazırladıklarını…


BUGÜN BABALAR GÜNÜ…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR