Ak Parti Kartepe'de demokrasi sınavı

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti Kartepe 3. Olağan Kongresi, geçtiğimiz hafta olaylı şekilde gerçekleşmişti. Mevcut ilçe başkanı Hasan Kandaz’ın Genel Merkez’in adayı olarak tek liste ile seçime gireceği tahmin ediliyordu. Esasında Kandaz’ın karşısında bir bayanın aday olacağı günler öncesinden beyan ediliyordu. Fakat diğer aday son dakikada bir şekilde vazgeçirilir ve Kandaz güle oynaya ustalık dönemine girer hesapları vardı. Hiçbir şey hesaplanan gibi olmadı. Hatice Bilecen aday olacağını ve seçime gireceğini açıkladı. Zaten ne olduysa ondan sonra oldu. Kongreyi başından sonuna kadar takip ettim. Bu esnada birçok olaya şahit oldum. Gördüğüm tablo medyaya nasıl yansıdı, sonra da bunu gözlemledim.

Kongre, Uzunçiftlik Düğün Salonu’nda yapıldı. Salon adeta bir gelin gibi süslenmişti. Dışarıya dev ekran konmuş, içeri giremeyenler gelişmeleri buradan takip ediyordu. Dışarıda belediye yetkilileri aşure dağıtıyordu. Delegeler gelen misafirleri kapıda karşılıyordu. Kongrenin saat 14:00’da başlayacağı söylenmişti. Başlama saatine yakın eski başkan Karabalık salona giriş yaptı. Karabalık’ın hemen arkasında ise, aday olacağını söyleyen Hatice Bilecen vardı. Birlikte salona girdiler. O saatten sonra herkesin gözü Hatice Bilecen’in üzerindeydi. Vazgeçmeye ikna edilecek mi, yoksa gerçekten aday olacak mıydı? Herkes bu sorunun yanıtını merak ediyordu. Kısa zaman sonra kongre başlamış, konuşmacılar bir bir sahnede yer almaya başlamıştı. İl Başkanı Civelek; "Bugün demokrasi sonuna kadar işletilecek. Kimse bugün burada olay çıkacak diye beklemesin. Biz başka partiler gibi değiliz!” diyordu. Kandaz her zamanki gibi birlik ve beraberliğin öneminden bahsediyordu. Başkan Üzülmez ise, siyasi mevzulara çok değinmeyen bir konuşma yaptı. Doğrusunu da yaptı. Hazır Bakan Taner Yıldız’ı karşısında görmüşken, Kartepe’de yaşanan sel felaketini gündeme getirdi. Daha sonra Bakan Yıldız uzun bir konuşma yaptı. Konuşmalar bitmiş, sıra AK Parti Kartepe İlçe Başkanı’nın seçilmesine gelmişti.

Bu esnada aday olmak isteyen Hatice Bilecen, kürsünün hemen sağında basın mensuplarının olduğu bölümde ayakta duruyordu. Hazırladığı listeyi divana sunan Bilecen’e bu vesileyle laf atanlar oldu. Daha sonra her iki listede de yer alan isimler okundu. Bilecen’in hazırladığı liste için yoklama yapıldı. Hani ilkokulda öğretmenlerin yaptığı gibi... "Ahmet burada mı?", "Mehmet burada mı?" şeklinde tek tek listede yer alanlar yoklandı. Listedeki isimlerden toplamda 4 kişi "Buradayım" dedi. Dolayısıyla Bilecen’in hazırladığı liste reddedildi. Salonda olan adam yok yazıldı. Acaba listeye girdiğinden haberleri mi yoktu, yoksa zorla mı yok dedirtildi bilinmiyor. Bir gerçek var ki, o da gözümün önünde duran adamın listeye "yok" yazıldığı... Bu duruma bizatihi şahit oldum. Liste reddedilince gergin olan hava iyiden iyiye hararetlendi. Bir anda salonda bulunanlar Bilecen ve ekibinin üzerine yürüdü. Alkışlarla protesto edilerek, divan başkanının da yönlendirmesiyle salon dışına çıkartıldılar. Herkes ne olup bittiğini anlamaya çalışıyordu. İl Başkanı Civelek mikrofonu eline alarak, ortamı daha da geren açıklamalar yaptı. O tavır hiç yakışmadı sayın Civelek’e. Olayları kontrol altına alacağına, partilileri daha da ateşledi. “Hani demokrasi sonuna kadar işletilecekti?” sorusu geldi herkesin aklına. Yetmedi, "Paralelciler bunların yanında zemzem suyuyla yıkanmıştır!" diye bas bas bağırarak kutuplaşmayı daha da arttırdı il başkanı.

Bırakınız, kim aday olmak istiyorsa olsun. Bırakınız, insanlar konuşsun. Bir küçük söz hakkı bile yok muydu diğer adayın? Ne olacaktı sanki? Kırk gün kırk gece hiç susmadan mikrofondan saydırsanız, Kandaz'ın delege seçimiyle Bilecen'i yenmesi kadar etkili olmazdı halbuki.

Seçimi alamamaktan mı çekindiler bilinmez ama, "delegeleri evlerinden getirin, herkes oy kullansın!" baskılarına rağmen delegenin %62’si Kandaz’ı tercih etti. Geri kalanlar ya oy kullanmadı, ya da geçersiz sayılması için pusulayı karaladı veya yırttı. Seçim öncesi birlik ve beraberlik mesajları veren, her defasında kucaklayıcı olacağını ifade eden Hasan Kandaz’ın söylemlerinde samimi olduğunu göstermesi gerekiyordu. Ne yazık ki Kandaz bütünleyici, kucaklayıcı ve uzlaştırıcı olamadı. Karşısındaki insanın zafiyetine göre söylemlerde bulundu. Kim hangi şekilde anlarsa o dilden konuştu. Başta masum gibi gözüken bu davranış modeli, ne yazık ki zamanla kişiyi de bambaşka bir karaktere büründürebiliyor. Böylelikle; inandığınız yolda her şeyi göze alabiliyor, her yaptığınızı kendinize mübah görebiliyorsunuz. Bu anlayışı samimiyetle benimseyip kendinizi kontrol altında tutabilirseniz; Tayyip Erdoğan gibi, yapamazsanız Hasan Kandaz gibi oluyorsunuz. Yani, sadece görüntüden ibaret...

Nice gönüller yıktıktan sonra, kendinize inananlara hayal kırıklıkları yaşattıktan sonra, o koltuklarda ilelebet otursanız ne yazar!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR