Sporda ilkokul çağı

MAKALEYİ DİNLE

İlk öğretim çağı ( 6-12 yaş) çocuğun hareketsel başarı gücünün çabuk ve dikkati çeken bir ilerleme gösterdiği  zamanıdır. Bu devre  çocuğun en iyi öğrenme yaşı ya da özel başarı yaşı olarak bilinir. Bu yaşlardaki çocuklara verilecek eğitim; “En uygun biçimde- En doğru göstermeyle- En doğru açıklamayla- En az deneme ve düzeltmelerle öğretilmelidir. Çocuk, spor ve bedensel etkinlikleri yapmaya ,öğrenme ve başarı göstermeye hazırdır. Öğrenme bilinci fazla olan bu yaşlarda öğrenmek için cesaretli davranış gösterir. Ancak bu yaştakilerin çocuk oldukları unutulmamalı etkinlikler neşeli oyunlar ile süslenmelidir. Yaptıkları hareketlerdeki başarıları ile sevinçleri çalışmaları kolaylaştıracaktır. Başarılı olma isteğindeki çocukların çalışmalardaki düzen , onların da disiplinli olmalarını sağlayacaktır. Çabukluk ve dayanıklılık antrenmanları  eğlenceli hale sokarak ,çocukların ilgisini çekecek şekilde hazırlanmalıdır. Dayanıklılık antrenmanları sporun en ağır kısmıdır. İlkokul çağındaki çocukların pasif ve az çalışan organ ve kas grupları tam bir gelişme göstermediğinden sık tekrarlanan yoğun yüklemelerden kaçınılmalıdır. Aksi halde sakatlıklar meydana gelebilir. Çocuğun organik büyümesine paralel gelişim hızı ile hareketli olma gücünde azalma olabilir. Hız gelişimini dikkatli uygulamalarla normale getirilmeye çalışılmalıdır. Öğrenme kabiliyeti bu yaşlarda fazladır. Bir hareketi  birkaç kez göstermek yeterlidir. Ancak bu hareketlerin tekrarında fayda vardır. Çabuk unutulabilir. Hareketleri öğrendikçe bunları denemek isterler. Bu nedenle Önce Güreş müsabakalarını canlı veya videodan seyrettirmek, sonra birbirlerini taşıma ,çekme, kaldırma, itme, sürükleme  gibi alıştırmalara yer verilmelidir. Çocuğun hayalinde ideal bir şampiyon vardır. Benimsedikleri şampiyonları kendilerine örnek alırlar. Şampiyon güreşçilerin varsa videoları seyrettirilir. Hayat hikayeleri güreşleri anlatılır. Kişiliklerine dair bilgi verilir. Çocuk şampiyon güreşçinin kişilik ve hareketlerine benzer davranış gösterebilir. Çocuk hocasını da örnek alabilir. Onun yanında hocasının daha dikkatli olması, kötü itiyatlarını göstermemesi, ideal kişilikte olması gerekir. İyi dereceler alan sporcular umumiyetle spora erken başlayanlardır. Teknik hareketlerin öğrenilmesi tatbik ederek olur. Hareketsel öğrenme gerçek öğrenmedir. Tekniğin önce  basit bir şekilde anlatılması gerekir. Bilenlerin yaparak göstermesi, videodan izleme ilk basamak olabilir. Daha sonra kendilerinin denemesi hocanın kontrolünde yapılmalıdır. Öğrenciler gösterilen hareketi deneme suretiyle öğrenirler. Önemli olan hareketin önce basit olarak gösterilmesidir. İnce noktalar daha sonra gösterilir. Bu uzun denemeler sonunda öğrencilerin püf noktasını yakalaması ile mümkündür. Öğretilen hareket bol tekrar edilmelidir. Güreşin öğrenim basamaklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1.Hazırlık dönemi (oyunlar ve tekniğe yönelik  alıştırmalar)

2.Amaca yönelik alıştırma ve güreşebilmeyi öğrenme

3.Alıştırma yapmak,  müsabakalar ile teknikleri uygulamak

Hazırlık döneminde vücut hareket yeteneğini kazanırken güreş benliği gelişmeye başlar .Alıştırmalarda hatalar anında düzeltilmelidir. Hatalı öğrenilen teknik ilerde düzeltilemez. Hatalı yapılan hareketi devam ettiren öğrenciyi kırmadan doğrusu gösterilmelidir. Sık,sık aynı öğrencini yaptığı hatayı düzeltmek öğrenci üzerinde olumsuzluk yaratabilir. Dikkatli olunmalıdır. Hatalar düzeltilirken bütün gruba hatanın şekli ve nasıl yapılması gerektiği anlatılmalıdır. Aynı hatayı başkalarının da yapması bu şekilde önlenmiş olur. Hareketleri doğru yapan öğrencilere, hareketlerini diğer arkadaşlarına göstermesi ve bu şekilde hareketi yapan onurlandırılırken, diğerlerinin de teşviki sağlanmış olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, “Ağaç Yaşken Eğilir.”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR