Koca kentte bir tane romotoloji uzmanı var

MAKALEYİ DİNLE

Romotoloji, ağırlıklı olarak iltihaplı romatizmal hastalıklarla ilgilenen bir bilim dalıdır. İltihaplı romatizma olarak bilinen rahatsızlıkla dayanılması güç ağrılara neden olur.

Kentimizde de eklem rahatsızı olan ve iltihaplı romatizma hastası çok sayıda vatandaşımız bulunuyor.

Ancak 1 milyon 700 bini aşkın nüfusu kentimizde sadece Kocaeli Üniversitesi’nde romotoloji bölümü ve doktoru bulunuyor.

Romotoloji uzmanı olmak için önce dahiliye uzmanı daha sonra yan dal olarak romotoloji sınavını kazanıp bu bölümde uzman olunması gerekiyor.

Romotoloji uzmanlarına çok rastlanmıyor. Türkiye’de belki 150-160 kişi romotoloji uzmanıdır. Bunlardan biri KOÜ Tıp Fakültesi’nde diğeri ise Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde idi.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde romotoloji bölümü 2012 yılının Ekim ayında kurulmuştu.

2015’de romotoloji Uzmanı Fulya Dörtbaş’ın hastaneden ayrılmasıyla bu bölüm kapandı.

Fulya Hanım şuan İstanbul’da özel bir hastanede görev yapmakta.

Peki, Fulya Hanım neden ilimizi terk etti biliyor musunuz?

Hemen Söyleyeyim…

Kendini bilmez bur hasta yüzünden.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bu kentin en kolay ulaşılan ve en kapsamlı hastanelerinden biri. Birçok ilki bünyesinde yaşatan hastane övgüyü hak eden bir şekilde işleyişini sürdürüyor.

Yeni bölümler, yeni doktorlar bünyesine katıyor. Başarılı bir hastane olmak ve vatandaşa daha iyi ve kesin sağlık hizmetleri sunmayı amaçlayan bu hastane bazı kendini bilmez hasta ve hasta yakınları yüzünden önemli bir polikliniğini kaybetti.

Görev süresi dolan Romotoloji Uzmanı Fulya Dörtbaş, bir an bile düşünmeden buradaki görevinden ayrılarak İstanbul’a gitti. Nedeni ise kendisini darp etmeye çalışan bir hastanın kendisine yaşattıkları.

O gün o hastanın yaptığı terbiyesizlik, bugün kentimizde birçok romatizma hastasının tedavisini aksatıyor.

Bir kendini bilmez, binlerce hastanın kaderiyle oynadı. Ve şuanda Derince Araştırma Hastanesi’nde Romatoloji Bölümü yok…

Eklem romatizması olan bu vatandaşımız şimdi mutlumudur acaba…

Derince Araştırma Hastanesi, önümüzdeki süreçte bu bölümün kurula bilmesi için şimdiden bir uğraş içerisine girdi. Öyle ümit ediyorum ki Romotoloji bölümü en kısa sürede yeniden kurulacaktır.

 

Kore Gazisi Naci Amca evlenmek istiyor

1952 yılında Gönüllü olarak Kore savaşına katılan ve gazi unvanıyla yurda dönen 85 yaşındaki Naci Güler hayatı boyunca iki evlilik yapmış. İlk eşi yaşamını yitirmiş. 10 yıldır evli olduğu ikinci eşiyle ise geçtiğimizi hafta boşanmış.

“Yalnızlığı sevmiyorum” diyen Naci Amca şimdi gönlüne göre bir eş arıyor.  Öyle kriterleri filan yok. 60-70 yaş arası bir bayanla üçüncü yuvasını kurmak istiyor. Kore Gazisi ve SGK emeklisi Naci Güler, taliplilerinin telefonla kendisine ulaşmasını istiyor. Bana sorarsanız fiziği, sağlığı, aklı yerinde iyi bir hayat arkadaşı olabilecek biri. Sizlerde öyle düşünüyorsanız 05324918881 numaralı telefonla irtibata geçip Naci Amca ile tanışa bilirsiniz.

 

Derince Milli eğitim çalışanları maaşlarını alamamış

Milli Eğitim Derince İlçe müdürlüğüne bağlı hizmetli kadrosunda görevli taşeronlar hey ayın 10’u ile 15’i arasında aldıkları maaşlarını bu ay alamamışlar. Ayın 19’u olmasına rağmen maaş alamayan personel bu ay sıkıntılı bir süreç yaşayacaklar.

 

Şafaklar Restaurant-Binicilik 24 Kasım’da açılıyor

İzmit-Kandıra Yolu Çayırköy Mevkii Küme Evleri Numara 149 adresinde açılan Şafaklar Restaurant – Binicilik adlı iş yerinin açılış töreni 24 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek. Bu yeni işletmenin açılış saati ise 12.30 olarak belirlendi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cenk - Sayın Bülent Ekinci Bey,

Uzman doktor dediniz de bizim aklımıza da Kocaeli Üniversitesi Hastanesinden başka bir -özel hastane osun, devlet hastanesi olsun-herhangi hastanede Endokrinoloji Uzmanı olmadığı geldi! Bunu şu sebepten dolayı yazdım ki, bendeniz bir diyabet hastasıyım.

Bazı ilâçlar maalesef Endokrinoloji Uzmanı bir doktoru olmadan reçete edilmiyor ! Hastalıkla uğraşmak bir dert, ilâç almak bir dert, reçete yazma yetkisi

olan doktor bulmak çok daha ayrı bir dert!

Yanıtla . 0Beğen 19 Kasım 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR