İMF yöntemiyle kitlesel sömürü!..

MAKALEYİ DİNLE

Uluslar arası Para Fonu (İMF) be Dünya Bankası (DB), “ülkeleri borçlandırarak sömürme ve küresel siyasete egemen olma” amacıyla  oluşturuldu.

İkinci Dünya Savaşı sonunda, attığı iki atom bombasıyla dünyaya korku salan ABD, artık “Dünyanın Efendisi” ve “Küresel şirketlerin siyasal tetikçisi” oluyordu. Bu “küresel şirketler” ellerindeki parayı işletmek, paradan para kazanmak ve borçlandırdıkları geri kalmış ülkelerde büyük projeler gerçekleştirerek karlarını katlamak hedeflerine, İMF ve Dünya Bankası sayesinde ulaştılar!

Benim çocukluğumda; yamalı pantolon giyer ve bundan da utanmazdık. Mütevazı yaşamak, aile ve toplum terbiyesinin doğal bir sonucuydu! “Yerli malı Türk’ün malı, her Türk bunu kullanmalı” derdik! Elbiselik kumaş, ayakkabı üreten Sümerbank’ımız vardı! Kağıdımızı üreten SEKA’mız vardı!

Şimdi, yabancı malı ve marka ürün giymeyeni, kullanmayanı ayıplıyorlar! Görgüsüzlük, şımarıklık, varsıllığı ile övünmek giderek yaygınlaşıyor!

Başkalarının verdiği borçlarla geleceğimizi düşünmeden hovardaca yaşıyoruz! Ama, giderek artan bir hız ve sayıda da yoksullaşıyoruz!

Türkiye, ilk kez 1958’de İMF’den borç aldı ve Devalüasyon ile sonuçlandı! Yani, paramızın değeri düştü! Sonraki borçlanmalarda da sonuç aynıydı. Sonra, İMF ve Dünya Bankası yetkilileri, bize bazı akıllar verdiler!  “Kamusal üretim tesislerinizi özelleştirin, dış ticaretinizi ve faiz hadlerini serbestleştirin, bırakın yabancı sermaye girsin, sermaye üzerindeki vergileri hafifletin, iç borçlanmaya geçin, reel ücretleri düşürün, tarımda desteklemeyi terk edin” dediler!..

Dediklerini yaptık! Şimdi, dünyanın en borçlu ülkelerinden biriyiz! “Tarım alanında” adeta çöküşü yaşıyoruz! Saman bile ithal ediyoruz! Ciddi bir “üretim ekonomisi,” değiliz! Dış Ticaret açığımız büyüyor!

Ya halkımız?

Alt ve orta gelirli halk ne yapıyor?

 İMF ve Dünya Bankası yöntemlerini, halka da uyguluyoruz! Borçlandırıyor, yoksullaştırıyor ve kitlesel sömürüye çanak tutuyoruz!

Televizyon reklamlarıyla; “Sen daha iyisine layıksın, şunu da al, bunu da al, 9-12-24 ay taksitle al” diye uyutuyoruz insanlarımızı!

Yeni evli çift, taksitle ev eşyası alıyor, taksitle tatil yapıyor, taksitle ev ya da otomobil alıyor! Sonra, bir de bakıyorsunuz, işini kaybetmiş! Ödeyemedikleri taksitler nedeniyle, sahip olduklarını sandıkları her şey bir bir icraya gitmiş! 

Kaymakamlar, Valiler, marifetmiş gibi, “yeni açılan İcra Dairelerinin kurdelelerini kesiyorlar!”

Bu ülkede 796 bin 402 kişi bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyememiş! Hane halkının 100 TL’lik gelirinin 55 TL’si borca gidiyor!

2016 yılının ilk 8 ayında 658 bin senet protesto edilmiş!

Siyasi iktidara sorarsan; “ekonomi tıkırında!”

Yalanınız batsın!

Şimdi, kredi kartı taksitlerini daha da artırdılar!

Sana “iyilik” mi yaptılar sanıyorsun?

Senin geleceğini de ipotek altına alıyorlar!

Harca, daha çok harca, 9 ay yetmedi mi? 12 ayda ödersin!

Tıpkı İMF’nin Dünya Bankası’nın ülkeleri soyması gibi! “Ekonomi canlansın” diye yaptıklarını söylüyorlar!

Üretim artmadan, tarım ve hayvancılığı geliştirmeden, emek yoğun gelişme olmadan, İŞSİZLİK ve GELİR DAĞILIMI ADALETSİZLİĞİ bitmeden, kent rantlarını yağmalayarak, kentleri yaşanmaz hale getirerek, birkaç eş dostu zengin ederek ekonomiyi düzeltemezsiniz!

Birileri, halkı uyutup uyuşturmak için oyun üstüne oyun kuruyor! Ama, ülkeye ve insanlarımıza yazık oluyor, farkında mısınız?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR