77 yaşında öğrenci sırasında

MAKALEYİ DİNLE

Derinceli emekli öğretmen Muharrem Açıl, 50 yıl aradan sonra yine okul sıralarına geri döndü.

77 yaşındaki Açıl, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2’nci sınıfta okuyor. Her şey yolunda giderse 81 yaşında stajını bitirmiş, ruhsatını almış bir avukat olacak 

Derince Kaşkaldere’de oturan emekli öğretmen Muharrem Açıl. Öğrencilik yıllarından beri hayalini kurduğu hukuk fakültesinde okuma arzusuna 77 yaşında kavuştu.  Köy Enstitüsü’nden 1956 yılında mezun olduktan sonra 19 yaşında Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Mercimekli (Hâspînas) Köyü’nde öğretmenliğe başladı. 1964 yılında öğretmenlik yaparken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan, fakat öğretmenlik yaptığı için devam edemeyen emekli öğretmen Açıl, 50 yıllık hukuk fakültesi okuma arzusunu hiç yitirmedi. Muharrem Açıl, bu hayalini iki çocuk, 4 torun sahibi olduktan sonra gerçekleştirdi. Torunu yaşındaki gençlerle okuyan Açıl, “Onlar benim arkadaşlarım” diyor.

1938 yılında Geyve’nin Doğantepe Köyü’nde, 5 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Açıl, uzun yıllar öğretmenlik yaptı. O dönem İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazanmıştı. Ancak çalıştığı için devam zorunluluğu olan fakültede okuyamadı. En büyük arzusuna, gelen af sonrasında erdi ve kaydını yaptırdı. Yaş 77, okulun eve uzaklığı 100 kilometre olunca kaydını Kocaeli Üniversitesi’ne aldırdı.  Haftanın 4 günü okula gidiyor ve ders alıyor.

Amacı mezun olduktan sonra avukatlık yapmak ya da para kazanmak değil. Onun amacı o fakülteyi ve diğer fakülteleri okuyan gençlere örnek olmak, onları teşvik etmek.

Aslında Muharrem Bey, bu amacına ulaşmış. Birçok öğrencisi ondan feyiz almış. Kendisini tebrik ediyorum.

 

Turbo Muhtar Özkar’dan Hüseyin Ayaz’a teşekkür

Başiskele Ovacık Mahallesi Akyol Sokak’ta bulunan 15 metre genişliğinde 300 metre uzunluğundaki toprak yolun asfaltlanması için Mehmetağa Mahalle Muhtarı İsmail Özkar, ilçe belediye başkanı Hüseyin Ayaz’dan ricacı oldu. Ayaz, 6 aydır kullanılan ancak toz, toprak, çamur içinde olan bu yolu muhtarlardan gelen ihbar üzerine hemen asfaltlattı. Asfalt öncesi alt yapısını da tamamlattı. Muhtar İsmail Özkar, Başkan Ayaz’a hassasiyetinden ve ilgisinden dolayı teşekkür ediyor.

 

KOHAYDER'den sokak hayvanları için çalıştay

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER), çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Saha çalışmalarının yanında, yaptıkları resmi görüşmeler ile de sahipsiz hayvanlara umut ışığı olan KOHAYDER, anlamlı bir organizasyona daha imza atıyor. KOHAYDER tarafından organize edilen, “Sokak Hayvanları ve Şehir” konulu çalıştay, sahipsiz hayvanları sokakta sağlıklı, tok ve özgür yaşatmayı amaçlıyor. I. Doğa ve Hayvan Dostu Toplulukları Çalıştayı 21 Kasım Cumartesi günü saat 09.30’da Ramada Plaza Konferans Salonu'nda başlayacak. Sahipsiz hayvanlar adına önemli çalışmaları bulunan konuşmacıların söz alacağı çalıştay 22 Kasım Pazar günü saha çalışmalarıyla devam edecek.

 

Özge Hacıoğlu’nun ilk kitabı basıldı

Yazarlığa duyulan ilginin azaldığı bu günlerde genç arkadaşlarımızın kitap yazdığını duymak bizleri çok memnun ediyor. İlimizin gençlerinden Özge Hacıoğlu da bizi sevindiren genç yeteneklerden biri. İlk kitabıyla ilgili çalışmasını tamamlayan Hacıoğlu, “Umuda Bavul Topladım” isimli eseriyle kitapçıların rahtlarındaki yerini aldı. Minval Yayınları ile çalışan Özge arkadaşımızın ikinci kitabını da merakla bekliyoruz.

 

Serhat Duyar, BBP için önemli bir kayıp

Kim ne derse desin bu kentte BBP Serhat Duyarla anılıyordu. Özverili ve farklı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren, her seçime iktidara talipmiş gibi hazırlanan BBP’nin Kocaeli’de Serhat Duyar’a minneti büyük.

Son iki genel seçimde milletvekili adayı olan ve öncesindeki iki seçimde de il başkanı olarak ve yönetici olarak elinden gelen gayreti gösteren Serhat Duyar artık siyaset sahnesindeki koltuğunu terk etti.

Seçimde başarılı olamayan BBP’nin genel başkan danışmanı Serhat Duyar, görevlerinden istifa etti. Onun istifasının ardında siyasi fikir değişikliği yok.

Serhat Duyar, hem biraz dinlenmek hem de işinin başına geçmek için uzun bir izne ayrıldı.

Telefonla görüştüğüm Serhat Duyar en az 2 yıl siyasetin dışında kalacağını ve işlerine yoğunluk vereceğini söylüyor.

Bu karar BBP içerisinde üzüntüyle karşılandı ancak Serhat Duyar’ın aldığı karar bence çok yerinde ve doğru bir karar.

Siyasetle uğraşanların ekonomik özverilerinin ne denli fazla olduğunu bilen biri olarak Serhat’ın bu kararını destekliyorum.

Güçlü bir ekonomi sürekli bir siyaseti getirir. Umarım Serhat Duyar’ı kısa bir süre sonra yeniden siyaset sanatı içerisinde görebiliriz.

Kendisine sağlık ve başarı diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR