Mutlu olmak için bu kelimeleri unutun!

MAKALEYİ DİNLE

Her insan mutlu olmak ister…

Ama her isteyen de mutlu olamıyor…

Mutlu olmak için bazı kelimeleri hayatınızdan çıkarmazın gerekiyor…

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hayatınızdan çıkarmanız gereken kelimeleri açıkladı…

Tarhan, gündelik hayatta sık kullanılan "keşke" ile "acaba" gibi kelimelerin yanı sıra, "Ben mükemmel olmalıyım" şeklindeki düşüncenin, ruh sağlığını olumsuz etkileyen kavramlar olduğunu bildirdi.

**

Tarhan, bazı kavramların farkına varmadan kişinin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, bu kelimelerin kişinin motivasyonunu kırdığını, hayatla ilgili özgüvenini zedelediğini, kaygılarını arttırdığını, saygısını da azalttığını bildirdi.

"Bunlardan biri de gündelik hayatta en çok kullanılan 'keşke' kelimesidir" diyen Tarhan, şöyle devam etti:

**

"Kişi, geçmişte yaşadıklarıyla ilgili değiştiremeyeceği veya kontrol edemeyeceği konularda 'keşke' şeklinde düşünürse bugünkü psikolojik enerjisi tükenebilir.

Entelektüel enerjisi azalır.

Bugünkü olaylara ve durumlara karşı dayanma gücü olumsuz etkilenir.

Aynı şekilde gelecekle ilgili gücünün yetmediği ve kontrol edemediği meselelerde 'acaba böyle mi olsa, acaba şunu mu yapsam?' şeklinde aşırı kemirgen ve takıntılı düşünceler, kişinin entelektüel enerjisini zayıflatır.

Bir bakıma arabanın aküsündeki enerjiyi boşaltmış olur.

Bunun üzerine o günkü isteksiz, durgunsuzluk, kararsızlık, neşesizlik ve karamsarlık gibi durumlar ortaya çıkar.

O yüzden terapilerimizde insanın zihnindeki bu düşünceleri, zihinsel enerjileri ve kapasitelerini, bunu derinlikli kullanıp kullanamadığını araştırırız."

 

"BEN MÜKEMMEL OLMALIYIM" HEDEFİ

Modern dünyanın getirdiği zorluklarla ortaya çıkan "Ben mükemmel olmalıyım" yönündeki düşünce tarzının da zararlı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Tarhan, "Bu düşünce de aynı şekilde kişinin kendine güvenini zayıflatıyor. Yaptığı her işte sıfır hatalı olmayı istemek gibi bir psikolojiye bireyi yönlendiriyor. Bunların sebepleri de bazı psikolojik testlerle araştırılıyor. Testlerin sonuçlarına göre kişinin olumsuz düşüncelerini atmasına çalışılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

KEŞKE VE ACABALARI ÇOK KULLANANLAR

Tarhan, eski çağlarda yaşayan bazı filozofların mermer levhaların üzerine "bugün" kelimesini yazdıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: "Çünkü o filozoflar, 'acaba ve keşke' kelimeleri akıllarına geldiği zaman mermerin üstüne o kelimeyi yazarak, onu her gördüğünde hemen bugüne dönüyor.

Örneğin 'keşke' ve 'acabaları' çok kullanan bir kişi, hayatında bazı takıntıları varsa bilgisayarının ekranına bugün şeklinde notlar yazsın.

Böylece şimdiki zamana dönebilir.

Kişi bugüne dönerek, zaman yönetiminde yapılabileceklerine önem verirse zaten psikolojisini düzeltmiş olur.

Yani geçmişi unutamazsa bile 'geçmişi bugüne taşımamış' olur.

Onun için bugün odaklı düşünmek önemlidir.

Bunu yaparken bireylerin gelecekle ilgili planlarının olması başka bir şeydir.

Bu 'acaba' ile 'keşke' demekle aynı şey değildir.

Gelecekle ilgili planınız olsun ama bugün öncelikli yaşarsanız daha mutlu olabilirsiniz"

**

Prof. Dr. Tarhan son olarak bir insanın gelecekle ilgili hayal kurma sürecinin bir saati geçmemesi gerektiğini kaydederek, "Bir kişi geçmiş ve gelecekle ilgili bir saatten fazla hayal kurarsa kendine zarar veriyor demektir" dedi. (blogcu.com)

 

Vali Güzeloğlu’nu maratona davet ettiler

Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret ederek  bugün 'Millet Konuşuyor, Türkiye Buluşuyor' sloganıyla yapacakları 5. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu'na davet etti. Güzeloğlu’na hem davetiye, hem de forma takdim ettiler.

 

Gönüllü itfaiyeci Konya’da ödül aldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında Uluslararası Gönüllü İtfaiyecilik Tanıtım Programı düzenlendi. Programda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na bağlı Molla Fenari Gönüllü Müfreze sorumlusu Mehmet Sadık Kabaca'ya Türkiye’nin en iyi ve en başarılı gönüllü itfaiyeci ödülü verildi.

 

İSU’nun ödülü Başkan’a verildi

İSU Genel Müdürlüğü tarafından ülkemize örnek olarak yapılan İçmesuyu ve Kanalizasyon Altyapı Bilgi Sistemi (İKABİS) projesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde birinci olmuştu. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve İSU Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Süleyman Karabayır, aldıkları ödülü Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na takdim etti. Yarışmada Büyükşehir ve Darıca 1, Kartepe 2, İzmit Belediyesi de 3 ödül almıştı.

 

KOÜ’de Akbaş patentini aldı

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde teknisyen olarak görev yapan Uğur Akbaş, önemli bir başarıya imza attı. Sterilizasyon ünitesinde, buharlı sterilizasyon gerçekleştiren buhar otoklavlarında, kullanılan suyun geri dönüşümünü sağlayacak sistemi oluşturarak bunun patentini aldı. Hastane Başhekimi Prof. Dr .Zafer Cantürk, üniversite adına Akbaş’ı kutlayarak Patent Belgesini kendisine takdim etti.

 

Alevilerden Doğan’a teşekkür

İzmit Belediyesi 7 yıldır Gültepe, Tavşantepe, Balören ve Bayraktar’da bulunan cemevlerinin detaylı temizliği yapıyor. Gültepe Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Bingöl, Balören Muhtarı Ahmet Demir ile Bayraktar Muhtarı Arif Akdeniz yapılan hizmetler için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür ettiler.  Belediye yetkilileri, sadece cemevlerinin değil şehir merkezinde 133 cami, 66 Kur’an Kursu, köylerde 91 Cami ve 14 Kur’an Kursunun da detaylı temizliğini yaptıklarını, geçen 10 ay içinde ibadethanelerde 131 bin 244 bin metrekare halı temizlendiğini söylediler.

 

KAR-MEK kayıtları devam ediyor

Kartepe Belediyesi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlediği Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları’nın (KAR-MEK) 2016-2017 yeni eğitim öğretim dönemi kayıtları devam ediyor. 3 Ekim tarihinde başlayan kayıtlar, 10 Ekim tarihinde son bulacak.

“İçindeki Yeteneği Farket” sloganı ile  çalışmalarını yürüten KAR-MEK’e yeni eğitim döneminde kayıt yaptırmak isteyen Kartpelilerin, belediye hizmet binalarına, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü’ne ve muhtarlıklara başvurmaları gerekiyor. Alınan bilgilere göre bu yıl üniversiteye hazırlık kursu da olacak. KAR-MEK kursları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, Kültür Müdürlüğü’nün 353 38 69 nolu telefonundan ayrıntılı bilgi edinebilirler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR