İnanmak başarmanın yarısı mıdır?

MAKALEYİ DİNLE

Başarabileceğine inanan kişi; fikirler üretir, mazeret değil.

Çözümler sunar, problem değil.

Nasıl yapacağını düşünür, niçin yapamayacağını değil.

O şartların oluşmasını beklemez, şartları oluşturmaya çalışır.

Fırsatları engel gibi değil, engelleri fırsat gibi görür. O bardağın dolu kısmını görür, boş kısmını değil. Bir köpeğin leşine değil, güzel dişlerine bakar.

Onun için her şey bir anlam ifade eder. O tereddüt çamuruna batmaz, girişimcidir. C. Lınk’in dediği gibi; “Kendini yetersiz gören insan tereddüt içinde beklerken, girişimci insan hata yapmaktan korkmadığından daha üstün hale gelir.”

**

Her kişinin kendine göre hedefleri vardir.Bu hedefleri doğrultusunda çalışır, çabalar.

Ailenin ,dış çevrenin o kişiden beklentisi vardır.Ama en önemlisi bizim kendimize karşı olan beklentimizdir.Biz kendimizden ne bekliyoruz?

Bu beklenti uğruna neler yapıyoruz?

Bu yaptıklarımız o beklenti adına yeterli midir? Eğer yeterli değilse takviye olarak ne yapılabilir?

**

Bunları daima her yaptığımız işte sorgulamamız gerekir. Unutmayın ki hayatta en önemli varlık siz kendinizsiniz ve en önemlisi her şeyden önce kendinizden sorumlusunuz! Yapacağınız işten, hedefinizden ilk olarak kendiniz sorumlusunuz. Aile, öğretmenler, arkadaşlar, dış dünya daha sonraki aşamada gelir. En önemlisi biz ne hissediyoruz, içimizden ne geçiyor? Bunu daima kendinizde sorgulayın. Ne istediğinize karar verin, hedefinizi belirleyin ve sorumluluğu siz üstlenin. Kontrolü elinize alın, başkasının eline vermeyin. Böylece yaptığınız çalışmayı benimsersiniz. Yaptıkça mutlu olursunuz ve o yönde inancınız doğru orantıda artar. İnancınız arttıkça daha azimli hale gelirsiniz ve o yönde başarınız, veriminiz de doğru orantıda artar.

Bütün başarıların ana kaynağında, yüksek inanılırlık seviyesinden sonra eyleme geçmek gelmektedir.

**

İnanmak; ruhu, bütün gücüyle herhangi bir duruma kanalize etmektir. İnsan ruhu, hedefe varmak için bedenle bütünlük sağlamak zorundadır. Çünkü ruh ile beden birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Ruhun olurunu almadan (inanmadan) girişeceğimiz her eylem, bedenimizle çatışacaktır. Ya da tam tersine davranışlarımız inancımızı yansıtmaz ise yine ruhumuzla bir ikilem yaşamak zorunda kalırız.

**

Bilinçaltına gönderdiğimiz olumlu ya da olumsuz mesajlar beyinde anlamlandırılır ve bu duruma göre beyin konumu belirler.Gönderdiğimiz mesajlar yüksek inanılırlık seviyesine sahipse beynimiz bunu önemseyecek ve gerekeni yapacak; eğer gönderdiğimiz mesajlara kendimiz de inanmıyorsak, beynimiz de bunları önemsemeyecek ve buna göre davranacaktır.

**      

Eğer inancın başarımıza katkı sağlamasını istiyorsak, bir işi yapmadan önce sanki o iş gerçekleşmiş gibi inanmalıyız.Yani başarı gelmeden önce inanmak gerekir. Başardıktan sonra inanmak doğal bir süreçtir; çünkü önünüzde somut bir durum vardır. Bu tür inanmanın sonuç açısından bize herhangi bir katkısı yoktur. Önemli olan sonuç ortaya çıkmadan önce inanmaktır. 

**

Bizim kendimize olan inancımız çevremizin bize olan yardım derecesini de belirler. Biz kendimize ne kadar inanıyorsak çevremizdeki insanlar da bize o oranda inanır.

Yaptığınız işe inanın ve o yolda yürüyün. Her zaman her şey yolunda gitmeyebilir. Zaman zaman bunalabiliriz. Fakat önemli olan bu pürüzleri aşıp yola devam etmektir. (Psikolog Deniz Kayadelen)                                                                                                                                                 

 

Erkan Örs’ün tatlı telaşı

Genç Parti’nin kurucu il başkanlarından ve aynı zamanda MHP’ den Derince Belediye Meclis Üyesi adayı olan Erkan Örs, bu günlerde tatlı bir telaş içerisinde, koşuşturma aşamasında. Nedeni gayet basit… Zira  9 yaşında olan oğlu Emirhan’ın sünnet hazırlıklarıyla meşgul… Örs, 18 Ağustos Pazartesi akşamı saat 19.30’da Derince Yenikent Mahallesi’nde Elit Carden Cafe- düğün salonunda  yapılacak olan sünnet cemiyetine tüm dost ve akrabalarını davet etti.

 

Dr. Adil Kurban Derince’ye atandı

Uzun yıllar M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi’nde görev yapan Başhekim Uzm. Dr. Adil Kurban, 14 Ağustos Cuma günü görevini bırakıyor. Başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Kurban, Kandıra’da uzun süredir yaşanan doktor sıkıntısı ve yeni hastanenin yapılma süreci ve yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle görevinden istifa etti. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne aile hekimi olarak atanan Kurban’ın yerine kimin atanacağı ise henüz netlik kazanmadı.

 

Çanakçı, yüzde 50 destekli ekipman sonuçlarını açıkladı

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı 2014 yılı yüzde 50 hibe destekli ekipman sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuca göre yüzde 50 hibe desteğinden ilimizden 83, ilçemizden ise 2 çiftçi yararlandı. Bunlar Hamidiye Mahallesi’nden Halil Sirmen Süt Sağım Ünitesi, Halıdere’den Hüsnü Küçüksarı zeytin hasat makinesi almaya hak kazandı. Başkan Çanakçı, “Gölcük’te yaklaşık 20 çiftçi müracaat etmişti. Yüzde 50 hibe desteğinden hak kazanmak için puanlama sistemiyle belirlenmiştir. Puanlamaları arazinin büyüklüğü ve çiftçinin önceki yıllardaki konumu belirliyor” dedi.

 

Ulaşlı’daki park bakım istiyor

Ulaşlı… Belediye idi… 2009 seçimleri öncesi kapandı… Mahalle olarak Gölcük’e bağlandı…  Gölcük’ün güzide semtlerinden biri olan Ulaşlı’nın Nejat Tümer Caddesi üzerinde bulunan yeşil alan içerisinde yapılmış çocuk parkı, oldukça bakımsız. Parktaki otların büyümesi çevreye kötü görüntü verirken, ayrıca oyun gurupları da eskimiş durumda.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR