“Ulaşımdaki hukuksuzluğun sorumlusu Karaosmanoğlu”

MAKALEYİ DİNLE

 

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım konusundaki karnesinin zayıf olduğunu daha önce dile getirmiştim. Ulaşımdaki sıkıntı, şimdi de “p” plaka üzerinden sürüyor. Konuyla ilgili birçok eleştiri ve tartışma yaşandı. Bu tartışmalara CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan da katıldı.Kaplan, bu sorunun çıkışını Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na bağladı.

Kaplan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin Gölcük, Suadiye ve Başiskele hattında çalışan “J” plakalı hat minibüslerine ayrımcılık yapılarak P plaka verilecek olmasını sert bir dille eleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu eşitsiz ve hukuksuz uygulama konusunda uyaran Milletvekili Kaplan, “UKOME Daire Başkanlığının yetkilerini keyfi kullanma hakkı yoktur. Minibüsçü esnafı ile servis esnafını karşı karşıya getiriyorlar” diye konuştu.

**

Kaplan, “Şehrin ulaşım sorununu çözemediği gibi taşımacılık sektöründeki esnafı da karşı karşıya getirmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı sayın İbrahim Karaosmanoğlu ne yapmak istemektedir? Gölcük, Suadiye, Başiskele hattında çalışan hat minibüslerine özel ayırım yaparak UKOME’ye bağlı Kocaeli genelindeki KOTUS sistemine dahil olmaları durumunda kendilerine P plaka verileceği, UKOME Dairesi kararınca belirlenmiştir. Buna gerekçe olarak da Kocaeli genelinde 2081 adet özel toplu taşıma aracı bulunduğunu ve bunların % 20 ile 40’ı arasında ihtiyaç fazlası olduğunu gerekçe göstermiştir.  Öncelikle Sayın Karaosmanoğlu’na sormak istiyorum; Kasım 2013’ te bu kentte P plaka alabilmesi için 186 kişi başvurmuştu. Bunlardan 56 tanesine ihaleyle bir P plaka sahibi olmak için 67 bin lira gibi bir rakamı hak etmediğiniz halde belediyenize ödendi.

Bir taraftan P plaka almak için birleri 67 bin lira gibi bir rakam ödeyecek, diğer taraftan ihtiyaç fazlalığı gerekçe gösterilerek J plakadan P plakaya geçişine bedelsiz, ihalesiz izin vereceksiniz. 

Bu mu adaletiniz?

Yine korumaya çalıştığınız yandaşlarınız mı var?  Bu tutumunuz eşitlik ilkesine aykırıdır. Eğer bu tutum ve uygulamanız hayata geçirilirse hem hukuksal açıdan, hem sosyal açıdan ve toplumsal açıdan olacakların sorumlusu sayın Karaosmanoğlu’dur.”

**

Kaplan’ın açıklaması böyle…

Hatırlanacağı gibi Gebze'de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin şehir içi toplu taşıma sistemindeki 2 bin 81 araca "P" plaka verilmesi kararına tepki gösteren servis şoförleri, D-100 Karayolu'nu trafiğe kapamıştı.

Karaosmanoğlu, konuyu düzelteceğine dair söz vermişti…  Ama olmadı…

Sorun derinleşince, Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Ahmet Taşçı, açlık grevine başlamıştı.

Ulaşım konusunda büyük sıkıntı yaşayan Kocaeli, anlaşılan “p” plakalar yüzünden de büyük sıkıntı yaşayacak.

**

Önceki gün Servis Araçları İşletmecileri Odası, Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti.  Karaosmanoğlu, servis esnafını mağdur etmeyecek şekilde düzeltilmesi için UKOME yetkilileriyle görüşerek gerekli talimatı vermiştir. Bakalım, bu durum düzelecek mi?

 

 

 

 

Vali Sözen’in Bulut’a vefası

 

AKP’nin Derince Belediye Başkan adayı Ali Haydar Bulut, 2004-2009 yılları arasında Derince Belediye Başkanlığı yapmıştı…

Bulut’un başkanlık yaptığı dönemde vali, Gökhan Sözen idi…

Sözen daha sonra Edirne’ye adandı…

Oradan da merkeze alındı…

Sözen, önceki gün ahde vefa yaparak Ali Haydar Bulut’u ziyaret ederek kendisine başarılar diledi.

Bulut da Sözen’i överek, “Kendisi tam bir Devlet adamıdır. İşini ve görevini layıkıyla yapan Devlet adamlarındandır. Kendisine bu ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Biz de şu anda merkezde olan Sözen’e, uygun bir ilde valilik verilmesini bekliyoruz…

CHP’li Kılınç, AKP’li

Ayaz’a broşür verdi!

CHP’nin Başiskele Belediye Başkan adayı Av.Aysun Kılınç, önceki gün Yuvacık, Yeniköy, Kullar semt pazarlarını ziyaret ederek,  pazarcı esnafının sorunlarını dinledi… Çözüm yollarını paylaştı… Kılınç, ziyaretlerde seçim broşürünü dağıttı.

Kılınç, seçim çalışması sırasına Başiskele Belediye Başkanı ve AKP’nin adayı Hüseyin Ayaz ile karşılaştı.  Ayaz’a da broşürünü veren CHP’nin adayı, seçimin ilçeye hayırlı olması temennisinde bulundu.  İki adayın birbirlerine başarı dileğinde bulunması da ilçede dostane bir seçim süreci yürütüldüğünü gözler önüne serdi.

Leyla Atakan ve

arkadaşları anılacak

İzmit Belediyesi tarafından 11 Şubat Salı günü, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan ve arkadaşlarının ölüm yıldönümü nedeniyle bir anma programı düzenlenecek. 1971 yılında elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden Leyla Atakan ile mesai arkadaşları İsmail Kolaylı, Feridun Özbay ve Abdurrahman Yüksel için ilk etkinlik Salı günü saat 11.30 da Bağçeşme Mezarlığı’nda  düzenlenecek. Buradaki etkinliğin ardından aynı gün saat 12.00 de Fevziye Camii’nde Atakan ve arkadaşları için Mevlid-i Şerif okutulacağı öğrenildi.

Çöpoğlu’nun gidişine

DESSAT sevinmiştir!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütürken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na müsteşar yardımcısı olarak atanan Mustafa Çöpoğlu’na mesai arkadaşları tarafından sürpriz bir veda programı düzenlendi. Çöpoğlu’nun gidişine en çok Değirmendere Sualtı Topluluğu (DESSAT) sevinmiştir. Hatırlanacağı gibi Murat Kulakaç, Atatürkçü olduğu için Çöpoğlu’nun derneğe yardım etmediğini iddia etmişti.

 

Ömer Akmanşen

Milli Eğitim’den ayrıldı


Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi Müdürlüğü görevini yapan Ömer Akmanşen okul müdürlüğünden ayrılarak Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne Öğretim görevlisi olarak atandı. Yıllardır Kocaeli’de görev yapan Akmanşen'in Milli Eğitim camiasından ayrılması okulundaki eğitimciler  ve öğrenciler kadar, eğitim camiasını da üzdü. İl veya ilçe düzeyinde idarecilik görevi almasına kesin gözüyle bakılan Akmanşen'in ayrılması Eğitim-Bir-Sen camiasında da şaşkınlık yarattı. Akmanşen Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şube Başkanlığı da yapmıştı

 

Türkkan, +1 TV’de


MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, +1 TV'de usta haberci Mirgün Cabas'a gündemi değerlendirdi.  Cabas, bir zamanlar NTV’nin en başarılı habercilerinden biriydi. Ama o da birilerinin gazabına uğradı. Türkkan, "Mirgün Cabas ile Herşey" programında cezaevi ziyaretlerini anlattı. MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın Başbakan’ın inadı nedeniyle hapis yattığını söyleyen Türkkan, "Cezası onanan HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel Meclis'te, ama Engin Alan Paşa hapiste. Bu nasıl bir hukuk garabetidir?" diye konuştu. 

TARİH

Bilmece

 

GÜNÜN FIKRASI

Kaftan…

Nasrettin Hoca bir dükkana girer, kendisine uygun kaftan bakmaktadır. Pahalılar dan birini gözüne kestirir... Giyer, fiyatını sorar. Satıcı "10 akçe hocam" der. Nasrettin Hoca "Pahalıymış... Daha ucuzu yok mu bunların?" der ve giydiği kaftanı çıkarır. Satıcı Nasrettin Hoca’ya 5 akçelik bir kaftan çıkarır, Nasrettin Hoca kaftanı giyer ve dükkandan çıkar. Satıcı arkasından bağırır: "Hocam aldığın kaftanın parasını vermeyi unuttun?" Nasrettin Hoca: "Pahalısını bıraktım, onun yerine ucuzunu aldım ya!" der. Satıcı: "Hocam pahalı olanın parasını vermemiştin ki!" deyince Hoca; "Be hey adam!.. Almadığım şeyin parasını niye vereyim?" der ve uzaklaşır.

 

Günün sözü

 

KARİKATÜR

 

 

 

 

 

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR