Türkiye Komünist Partisi 94 yaşında

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye Komünist Partisi Kocaeli İl Örgütü Girişim Komitesi yazılı bir açıklama yaparak 94 yıllık kuruluşlarıyla ilgili bilgi verdi.

Nereden nereye…

Daha önceki yıllarda “komünist” kelimesi yasak iken, şimdi “komünist” adında bir parti var…

Yıllarca insanlar “komünist” kelimesi ile korkutuldu…

“komünist” lerin de bu ülkenin evlatları olduğu hatırlandı…

**

Komitenin değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istiyorum;

“Türkiye halkının eşitlik ve özgürlük özleminin en parlak işareti, sömürüden kurtuluş mücadelesinin en güçlü adımı 10 Eylül 1920’de Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) kuruluşudur. Bu kuruluş, yalnızca tarihsel bir olay değil, esasen ülkemizdeki devrim ve sosyalizm mücadelesinin değeri başka hiçbir şeyle ölçülemeyecek uğrağıdır. Bundan tam 94 yıl önce, başta Mustafa Suphi olmak üzere TKP üyelerinin hepsi ülkemizin emekçi halkının kurtuluşunu sağlamak için mücadeleyi ilk sıraya yazmışlardı. TKP’nin 94 yıllık varlığı burjuvazinin ağır baskı koşulları altında zaman zaman kesintiye uğradı, zaman zaman gizlilik içerisinde yürütülmek zorunda kalındı. Ancak hiçbir şey TKP’nin varlığını ve mücadelesini engelleyemedi. Türkiye’de eşitlik ve özgürlük bayrağı 94 yıldır komünistlerin ellerinde dalgalanmaya devam ediyor.
 

MUSTAFA SUPHİ’NİN BOLŞEVİKLEŞMESİ

Türkiye’deki siyasal faaliyetleri nedeniyle hakkında hapis cezası istenen Mustafa Suphi, 1915’te Sinop üzerinden Rusya’ya kaçarken, henüz bir komünist militan sayılmazdı. Rusya’da “savaş esiri” statüsüyle Urallar’da sürgüne gönderildi. Burada Bolşeviklerle tanışan Suphi, 1918’de Moskova’da Türkiyeli sosyalistler kongresinin düzenlenmesinde aktif olarak görev aldı. Ardından Müslüman Halklar Komiserliği’nde çalışmaya başlayan Suphi, Doğu Propaganda Dairesi Türk Seksiyonu’nun başkanlığını yürüttü. Mustafa Suphi, Komintern Kongresi’ne de Türkiye delegesi olarak katıldı. Mustafa Suphi ve arkadaşları, Türkiye’de kurulacak bir komünist partinin hazırlıklarını ülkeye daha yakın bir noktadan organize edebilmek için Mayıs 1920’de Bakü’ye geldiler. Aynı günlerde Birinci Doğu Halkları Kurultayı’nın çalışmalarına da katılan Suphi, Eylül aylarının başlarında düzenlenen Doğu Halkları Kurultayı’nda partinin kuruluş çalışmalarının tamamlanmış olduğunu düşünüyordu. Nitekim, Kurultay’dan hemen sonra, 10 Eylül 1920’de toplanan heyet, Türkiye Komünist Teşkilatı Birinci Kongresi adıyla TKP'nin kuruluşunu gerçekleştirmiştir.


10 EYLÜL KONGRESİ

TKP’nin kendisine biçtiği siyasal ve toplumsal öncülüğün en iyi ifadesi ise yine Mustafa Suphi’nin “TKP, III. Enternasyonal’in üyesi olarak dünya devriminin bir müfrezesi olacak, aynı zamanda kendi programı ve bağımsız güçleriyle ulusal kurtuluş savaşına katılacaktır” sözlerindedir.

TKP, bir yandan dünya komünist hareketine olan bağlılığını ilan ederken, bir yandan da Türkiye’nin kurtuluşu ve eşitlik, özgürlük mücadelesinin sahibi olma iddiasını duyuruyordu.
Kongrede alınan diğer kararlar gereği, Anadolu ve Rusya’da dağınık halde bulunan komünist grupların parti çatısı altında birleştirilmesine, ülkede sürmekte olan bağımsızlık savaşına destek olunmasına ve Türkiye’de işçi-köylü iktidarının kurulması için mücadele örgütlenmesine yönelik çalışmalar planlanmış, TKP’nin program ve tüzüğü de kabul edilmiştir. Ayrıca İstanbul’dan gelen Ethem Nejat ve Hilmioğlu Hakkı gibi komünistlerin katılımıyla Merkez Komitesi oluşturulmuştur. Fakat kongrenin en önemli kararı, siyasal görevlerinin yerine getirebilmek için TKP’nin Türkiye’ye taşınması gerektiği yönündeki karardır.
 

TÜRKİYE’YE DÖNÜŞ

Mustafa Suphi ve arkadaşları, hemen hazırlıklarını yapmış ve kısa süre sonra Türkiye’ye dönüş için harekete geçmişlerdi. Bu arada Ankara’da ve tüm ülkede komünist hücreler çalışmalarını hızlandırmış, partinin militanları örgütlenme çalışmalarını başlatmışlardı. Ancak Suphi ve yoldaşlarının ülkeye dönüş çabası, burjuvazinin katliamıyla yanıtlanacaktı. Meclis içinde de etkisini hissettiren komünistlerin varlığı, Ankara hükümetini harekete geçirdi. Mustafa Kemal’in başkanlığındaki Ankara hükümeti Suphi ve yoldaşlarının ülkeye sokulmaması için kesin talimat verdi. Suphi ve yoldaşları, ilk olarak Kars’a gelmişler ve Ankara hükümeti tarafından tertiplenmiş protesto gösterileriyle karşılanmışlardı. Bu protestoları bizzat tertipleyen Kazım Karabekir, Suphi ve arkadaşlarına ülkeden ayrılmalarının gerektiğini söyleyerek, onları Trabzon’a göndermişti.
Suphi ve arkadaşları yol boyunca benzer tertiplerle karşılaştıktan sonra, Trabzon’a ulaşmışlar, burada ise apar topar bir tekneye bindirilip Batum’a doğru denize açılmaya zorlanmışlardı. Ancak hemen arkalarından hareket eden ve başarında Yahya Kahya’nın olduğu bir çete, denizde Suphi’lere yetişmiş, teknedekileri vahşice öldürmüş ve 15’ler Karadeniz’in sularına gömülmüştür.
 

15’LERDEN BUGÜNE MÜCADELE SÜRÜYOR
Suphi ve yoldaşlarının katli, Türkiye Komünist Partisi ve eşitlik, özgürlük mücadelesi için telafisi imkansız bir boşluk, halkımız için tarifsiz bir kayıp olmuştur. Ancak ülkemizin kurtuluş umudu Parti, 94 yıldır mücadelesine devam etmektedir. Türkiye işçi sınıfı ve emekçi halkımız, TKP nezdinde sadece bir partiye değil, aynı zamanda onurlu ve kararlı bir mücadele sürekliliğine, cesur ve sakınmasız bir devrimci eylem anlayışına, devrim ve sosyalizm hedefinin güncelliği bilincine kavuşmuştur. 94 yıllık yaşantısında, burjuvazinin her türlü baskısına ve şiddetine rağmen, Türkiye Komünist Partisi’nin varlığının devam etmesi, en başta bu sürekliliğin, anlayışın ve bilincin eseridir. Suphi ve yoldaşlarının Türkiye işçi sınıfına ve emekçi halkımıza armağanı olan Türkiye Komünist Partisi, halkımızın bağrında yaşamaya, mücadele etmeye ve büyümeye devam ediyor.”

 

İzmitliler Avrupa turunda

Kafile başkanlığını Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu'nun yapacağı Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Avusturya seyahati, bugün başlıyor. Seyahat, 16 Eylül 2014 Salı günü Prag-İstanbul dönüşü ile tamamlanacak. 5 gece, 6 gün sürecek gezi kafilesinde şu isimler var;

**

İTÜ Öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Gür, BBP yöneticisi Serhat Duyar, Dr. Ayşe Zeynep Turan, Mali Müşavir Ahsen Okyar, işadamı Necati Pilavcı, Makine Mühendisi Çetin Mut,  Dr. Hasan Dermenci, Endüstri Mühendisi Mustafa Toka, İşadamı Şükrü Bayram, Ecz. Fatma Uğur, Makine Mühendisi Ömer Öztürk, Tarihçi Haşim Uzunhasanoğlu, emekli bankacı Gülyar Arslan, Dr. İsmail Çapçı, Harita Mühendisi Ali Kahraman, tekstilci işadamı Samet Duyar, Kültür Dershanesi sahibi Ali Aydemir, Danışman Mesut Uğur, Dr. Oktay Taşolar,  İşadamı Yusuf Sancak ve eşleri.

 

Perşembe Pazarı’na park etmek yasak

12,13 ve 14 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan Ford Otosan Kocaeli Rallisi nedeniyle Perşembe Pazarı alanına araçların park etmesi yasaklandı. İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Perşembe Pazarı alanı, Ford Otosan Kocaeli Rallisi’ne katılan yarışmacıların servis alanı olarak kullanılacak. Ralli etkinliği nedeniyle araç sahiplerinin 3 gün boyunca Perşembe Pazarı alanına araçlarını park etmemeleri istendi.

 

Özel Konak Hastanesi Sapanca’da sponsor

Özel Konak Hastanesi 8'nci Kırkpınar Sanat Akşamları etkinlikleri kapsamında Sapanca Kırkpınar Açıkhava Tiyatrosunda 05.09.2014 tarihinde saat : 21.30-23.30 arası gerçekleştirilen Mustafa Ceceli konserine Ambulans ve Sağlık ekibi ile destek vermiş, konserde sağlık sponsoru olarak görev almıştır.

 

 

İzmit’te 8 ayda 285 cami temizlendi

İzmit Belediyesi’nin 5 yıl önce başlattığı ibadethane temizlik çalışmaları aralıksız devam ediyor. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla kurulan özel bir ekip 5 yıldan beri  mahalle ve köylerdeki cami, Kur’an kursu ve cemevlerinin detaylı temizliğini yapıyor. Yetkililer 1 Ocak-31 Ağustos tarihleri arasında 285 adet ibadethanenin temizliğinin yapıldığını açıkladılar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR