Olay ne yazık ki nahoş ve adli vakadır!

MAKALEYİ DİNLE

Kartepe Belediyesi, ilçedeki muhtarlara iyi niyetini göstermek için kendilerini Kültür Gezisi Programı kapsamında Kıbrıs’a gönderdi. Aslında, İzmit Belediyesi de muhtarları yurt dışına gönderiyor. Belediye Başkanı seçilmeden önce İzmit Belediyesi’nde başkan yardımcılığı yapan Hüseyin Üzülmez, aynı uygulamayı Kartepe’de sürdürme kararlılığında…

***

Muhtarlar yola çıktı… Kıbrıs Ercan Havaalanı’na inildi… Yapılan aramada narkotik şubesine bağlı köpekler, kafilede yer alan nusretiye Muhtarı turan Yıldız’ın üzerinde 2 gram esrar buldu. Yıldız, gözaltına alındı… Ertesi gün çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi… İlk duruşmasının 12 Aralık’ta olacağı söyleniyor… Diğer muhtarlar Kıbrıs’a giriş yaptı ve gezdiler, dolaştılar, yediler, içtiler…

***

Muhtar kafilesi önceki gün Kartepe’ye döndü. Ayaklarının tozuyla Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e teşekkür ziyaretinde bulundu. Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Türker, kültür amaçlı gezinin amacına uygun gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kıbrıs tarihini yakından ve yerinde görme imkanı bulduklarını söyleyen Türker, “Genel manada çok verimli ve faydalı geçen gezi için muhtar arkadaşlarım adına teşekkür ederim. Bir muhtar arkadaşımızın başına gelen talihsiz olay dışında bu gezinin farklı boyutlara çekilmek istenmesi beni ve arkadaşlarımı da çok üzdü. Şahsi ve münferit bir olayın bazı yayın organları tarafından hem derneğimize hem de belediyemize mal edilmek istenmesini de kınıyoruz” dedi.

***

Gezi hakkında muhtarlardan bilgi alan Başkan Üzülmez de muhtarlara karşı bir sözünü daha yerine getirmenin huzur ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Başkan Üzülmez, “Kartepe Muhtarlar Derneği Başkanımızın başkanlığında muhtarlarımızın, şahsımın bir hediyesi olarak çıktıkları kültür gezisinden iyi izlenimlerle dönmüş olduklarını görmek beni de mutlu etti. Muhtarlarla uyumlu ve çözüm odaklı bir iş birliğinin karşılığı olarak kendilerine gezi sözü verdiğimi daha öncede dile getirmiştim. 1 Kasım seçimleri ardından, yerini muhtarlarımızın tercihine bırakarak sözümü yerine getirdim. Muhtarlarımızdan gelen talep doğrultusunda şahsım tarafından karşılanan Kıbrıs gezisi gibi, İlçe Kadın Kollarımızın çıktığı yurt içi kültür gezisi de amacına uygun olarak tamamlanmış ve memnuniyetle karşılanmıştır. Muhtarlarımız ve ilçe kadın kollarımızın gezilerden duydukları memnuniyeti benimle paylaşmaları çok güzel” dedi.

***

Gezi masraflarının kamu kaynakları ile değil, kendi imkanları ile karşılandığını ve gezinin başında muhtarlarımızdan birinin şahsi zaafiyeti sonucunda nahoş bir olay yaşandığını ifade eden Üzülmez, “Muhtarlarımızdan birinin üzerinde maalesef zararlı bir madde bulunması sonucu, olay adli vakaya dönüşmüş ve bireysel olarak hukuki süreç başlamıştır. Tamamen iyi niyetle ve güzellikleri paylaşmak adına muhtarlarımızın talebi ile organize edilen kültür gezisinin bu nahoş olayla anılmasından tüm muhtarlarımız ve muhtarlarımızın aileleri adına üzüntü duymaktayım. Kanunda karşılığı suç olan ve kanunlara göre gereği yapılacak olan münferit bir olayın, organizasyonun tümüne mal edilmeye çalışılması bir cehalet örneğidir. Yavru vatanımız olarak kabul ettiğimiz Kıbrıs’ın tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek adına tertip edilen geziyi eleştirmek için, Kıbrıs’ın manevi ve milli değerlerinin yok sayılarak, fuhuş ve kumarla eşleştirilmesi tarihi bir ayıptır. Bu ve benzeri yasak ve yanlış olaylar dünyanın her yerinde yaşanabilmektedir. Gezinin bu şekilde etiketlenmeye çalışılması akıllara, “Dervişin fikri neyse, zikri de odur” atasözünü getirmektedir. Kıbrıs gezisi istenmeyen bu olay dışında amacına ve ruhuna uygun olarak tamamlanmıştır. Yaptıklarımız ve yapacaklarımız, gazetecilik yapmak yerine sinekten yağ çıkarma gayretinde olanlara hizmet etmeyecektir”

***

Bazı gazeteci arkadaşların geçmişte kamu mallarını kullanarak neler yaptıklarını çok iyi bildiğini ifade eden Başkan Üzülmez, “Biz kamu malına sahip çıkıyoruz dedik sonuna kadar da lafımızın arkasındayız. Bu kadar jandarmalık yapacaklarsa, o gazeteci arkadaşların geçmişte kamu mallarını kullanarak yaptıklarını tek tek anlatabilirim. Yedi yıla yakındır kamu görevi yapıyorum. Bugün de yurt dışına bir gezi yapacağım. Yetkim olmasına karşı kamu kaynaklarını kullanmadım ve kullanmayacağım. Ben muhtarlarımızın seviyeli ve düzeyli bir şekilde geziyi gerçekleştirdikleri için kendilerini tebrik ediyorum. İş yeri kurarken o gazeteci arkadaşa da yardımcı olduğumu ilk kez açıklıyorum. Bu tür kişisel yardımları yeni iş kuranlara vermeye devam edeceğim” dedi.

***

Dernek Başkanı Türker ve Başkan Üzülmez’in açıklamaları böyle. Şu bir gerçek ki; Kartepe Belediyesi, iyi niyetli olarak muhtarları Kıbrıs’a gönderdi… Kıbrıs denilince akla farklı şeyler gelmemeli… Kıbrıs’a giden biri olarak, Kıbrıs’taki şehirlerin Antalya, Çeşme, Kuşadası gibi yerlerden hiçbir farkı yok…  Kıbrıs’ın sadece fuhuş ve kumarla eşleştirilmesini yanlış buluyorum. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’e bu konuda tam destek veriyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR