41 Kere Maşallah!..

MAKALEYİ DİNLE

1968 yılıydı. İzmit Lisesi son sınıf öğrencisi ve “kültür Edebiyat Kolu” başkanıydım. Okulda, “Genç Kalemler” başlığı altında bir duvar gazetesi çıkarıyorduk. Yazılar dolmakalemle yazılıyordu. Karikatür yapan arkadaşlarımızda katkı veriyordu.

Bir gün, esmer ve zayıf bir ağabey gelip beni buldu. Akın Alagaş adlı bu ağabey, KYÖD-Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği üyesi olduğunu, dernek olarak bir “BURSA-ULUDAĞ” gezisi düzenlediklerini, mezun olduktan sonra bizlerin de üye olacağımız bu derneğe şimdiden katkı vermemizi istiyordu. El ele verdik ve tam 9 otobüs dolusu İzmitli genç bu geziye katıldık.

Akın Alagaş’ın hayatımda önemli bir yeri oldu. Öncelikle beni Üniversite sınavlarına hazırladı. Sonra bir gün, rahmetli Cevat Çetin’le tanıştırdı. Türkyolu-Bizimşehir Gazetesi’nde lise öğrencisi olarak ilk kez köşe yazısı yazmama da Cevat Ağabey olanak sağladı.

Üniversite öğrenimimi tamamlamış, 1974 sonunda İzmit’e dönmüştüm. Rahmetli Dündar Çiğit “Kocaeli” adlı bir gazete çıkarıyordu. Ben de Türkiye’nin ilk toplu konut projesi olan “Yeni Yerleşmeler Projesi”nde görev almıştım. Kendisine bir haber ilettiğim bir gün, bana; “Günaydın’la ortak, bu gazeteyi ofset olarak çıkaracağız. Sen de bu işin eğitimini gördün, Genel yayın Yönetmeni olarak aramıza katıl” dedi. Severek yaptığım bir işim ve önümde askerlik görevim vardı, kabul edemedim.

Daha sonra Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’nde görev yaptım ve 12 Eylül Darbesi sonrasında İzmit’e döndüm. 1988 yılı Mayıs ayına kadar İzmit’te bir özel sektör kuruluşunda çalıştım. Ardından bir süre, aktif siyaset içinde yer aldım.

1991 yılıydı ve Kocaeli Gazetesi yönetiminde olan Tanzer Ünal’dan “Köşe Yazarlığı” teklifi aldım. Yazmayı seviyordum. Hele, okur kitlesinden olumlu-olumsuz tepkiler de alınca, gazetecilik bir başka lezzete dönüşüyor. Bu gazetede, 1997 yılında bir yıl kadar Genel yayın Yönetmeni olarak da görev yaptım. Türk siyasal yaşamının zirvesindeki liderler dahil, değişik mesleki alanlarda başarılı olmuş kişilerle röportajlarım yayınlandı. 1998 sonunda gazetecilik uğraşıma nokta koydum! Meğer u nokta değil bir virgülmüş! 2001’de ikinci dönem KOCAELİ’de aktif görev üstlendim. Bu dönem de 2004 yılında, bana göre bir “İş Kazası” ile noktalandı!

Bu kentte yerel televizyonlarda da tartışma programları hazırlayıp yönettim. Ama gazeteciliğin verdiği manevi tatmin bir başka.

1 Nisan 2015 tarihi itibariyle KOCAELİ’de yeniden yazı yazmaya başladım. Bu dönem ne kadar sürecek bilemem. Ama, aklım, bilincim, bedensel ve ruhsal gücüm ne kadar yeterse, o ölçüde bu görevi sürdürmeye çalışacağım.

Bugün, bu gazetenin 41. Yaş günü.

Bir yerel gazeteyi 41 yıl yaşatabilmek kolay değil. Bu başarı, birkaç kişinin başarısı da olamaz. Dünden bugüne bakıyorum da; bu gazetede en başta Dündar Çiğit, Cevat Çetin, Cevdet Yakup Baykal, Naci Girginsoy, Mete Baturer,  olmak üzere pek çok insanın emeği, alın teri var.

Bugünkü KOCAELİ çalışanlarını ve köşe yazarlarını “ev sahibi” sayarak;

Semih Onat, Ali Sait Güler, Şakir Balkı, Ruşen Hakkı, Ruhan Odabaş, Necmi Onur, Erkan Nigiz, Turgay Şahbenderoğlu, Nurettin Kolaylı, Sadun Çetin, Ali Gündoğdu, Turgay Şahbenderoğlu, hemen aklıma düşenler.

Adlarını yazmaya kalksam sayfalara sığmayacak kadar çok sayıda, bu gazetenin gerçek emekçileri olan tüm muhabirlerimiz ve baskı çalışanlarımız.

Elbette, bir gazeteyi ayakta tutan en önemli güç, OKURLARIMIZ.

Bu gazeteye 41 yıldır emek ve güç verenlere teşekkürler ve saygılarımla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR