Tatile çıkacak sürücüler bu uyarıları dikkate alın!

MAKALEYİ DİNLE

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği (KTYG) Başkanı İlhan Memiş, Ramazan Bayramı’nda hususi aracıyla şehir dışına çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu…

Memiş’in uyarılarını birlikte okuyalım; 

Karayollarımızda Ramazan Bayramı’nda 9 günlük tatil nedeniyle bilhassa büyük şehirlerden diğer illere giden veya daha sonrada dönen hususi araçlar çokça ölümlü kaza yapmaktadırlar.

Bu kazalar bayramı, yasa dönüştürmekte ve TV’ ler de her bayram bunları göstermektedir. Trafikte en büyük özellik gidiş ve varış noktalarına güvenli gidip, güvenli dönmektir. ÇOK KÖTÜ ŞOFÖR OLACAĞINIZA ÇOK İYİ ŞOFÖR OLARAK hem kendinizi ve hem de diğer araçlarda bulunan insanların  can güvenliğini lütfen tehlikeye atmayınız.

**

Bu bağlamda;

1-Karayolu kullanımında hız limitlerine uymanızın yanında hava sıcaklığının 30 derecenin de üzerinde olması nedeniyle en fazla 3 saat araç kullanarak mutlaka mola vererek dinleniniz. Yollarınız uzun mesafeli ise mümkün mertebe çift şoför olarak dönüşümlü aracınızı kullanınız.

2-Uykusuz, yorgun, aç karnına veya aşırı yemek yiyerek kesinlikle araç kullanmayınız. Yanınıza daima içecek sıvılar alınız. Sağlık sorunlarınız var ise onlara ait ilaçlarınızı da yanınıza almayı unutmayınız.

3-10 yaşından küçük çocuklarınızı mutlaka arka koltuğa oturtunuz ve emniyet kemerlerini bağlayınız. Çocuklar için mutlaka oto koltuğu kullanınız.

4-Sürücü ve ön koltukta oturanlar dahil mutlaka emniyet kemerini takınız ve eşler olarak emniyet kemeri için birbirlerinizi ikaz ediniz. Araç kullanırken kesinlikle cep telefonu kullanmayınız. Takip mesafesine dikkat ediniz.

5-Acele ederek Köprü üstü, viraj, tünel ve tepe üstlerinde araçları kesinlikle sollamayınız. Yollarda birbirleriniz ile yarış yapmayınız.

67-Bölünmüş yollarda (duble yol) hız sınırları otomobiller için 110 km/h ), olmasına rağmen yerleşim yerlerinden geçerken hızınızı  50 km/h ‘e düşürünüz.

8-Olası maddi hasarlı kazalar için aracınızda mutlaka kaza tespit  tutanağı, kasko poliçesi ve zorunlu mali sorumluluk sigorta belgelerini mutlaka yanınızda bulundurunuz. Bir kaza halinde ölüm ve yaralanma yoksa de polis veya jandarmayı mümkünse çağırmadan anlaşarak ve birbirlerinizden ilgili belge fotokopilerini alarak yollarınıza devam ediniz.

9-Araç kullanırken sol şeridi daima kullanmayınız. Sol şeridi diğer araçlara da açık tutunuz. Tek şeritli ve çok şeritli yollarda sollama yaptıktan sonra normal şeridinize dönünüz.

10-Bayan sürücülerimiz yüksek topuklu ayakkabı ile araç kullanmayınız. Araç sürecek iseniz dar elbise giymeyiniz. Araç sürerken araç içerisinde bulunan çocuklara değil yola odaklanınız.

11-Varış noktalarına yaklaşırken, dikkatinizi dağıtmayınız. Çünkü çok kazalar illerine 20 ila 30 km kala olmaktadır. Lütfen aynı dikkatle varış noktalarına tam kavuşuncaya kadar yol kurallarına uyunuz.

Yukarıda belirtilen uyarılarımızı mutlaka dikkate alın. KÖTÜ ŞOFÖR olmayın. Tüm hususi araç sürücülerinin yollarda birbirlerine saygılı ve sabırlı olmalarını  bir kez daha hatırlatırız…

**

2014 YILINDA 59 KİŞİ TRAFİK KURBANI OLDU! 

Bu arada Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü önceki gün 2014 yılının trafik kazaları raporunu açıkladı. TÜİK’in verilerine göre, Türkiye’de 2014 yılında meydana gelen 168 bin 512 adet ölümlü yaralanmalı  trafik kazası sonucunda 3 bin 524 kişi hayatını kaybederken, 285 bin 59 kişi ise yaralandı. Peki Kocaeli’de durum nasıl? Açıklayayım. İlimizde 2014 yılında meydana gelen 3 bin 552 adet ölümlü yaralanmalı  trafik kazası sonucunda 59 kişi hayatını kaybederken 6 bin 070 kişi ise yaralandı. Rakamlar gerçekten de ürkütücü boyutta.

 

 

Bayrak’tan teşekkür

Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Prof.Dr. Mehmet Bayrak, Kandıra-İzmit arasında yapılması planlanan duble yol için Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğüne teşekkür ziyaretinde bulundu. Karayolları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hamid Akkuş ile görüşen ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Prof. Bayrak, yapılacak olan yolun Kandıra ilçe merkezinden kopuk olmaması konusundaki Kandıralıların taleplerini iletti. Umarım bu kandıra yoluna biran önce başlarlar. Zira bu yolda sık sık ölümlü trafik kazaları meydana geliyor.

 

 

Başkan’dan nasihat

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, önceki gün İZAYDAŞ personeli ile vedalaştı. Karaosmanoğlu, törende personele yönelik konuşma yaparak tavsiyelerde bulundu, Karaosmanoğlu, “  Gayet başarılı bir şirketimiz ve çalışmalarımız var. Kendimizi yeniliyoruz ve geleceğe hazırlanıyoruz. Değişen dünyadaki teknolojileri beraber takip ediyoruz. Yetişmiş bir kadromuz var. Her geçen gün daha iyi olmalıyız ve kendimizi geliştirmeliyiz. Aranan insan olmalıyız, sıradan insan çok. Kendini geliştiren, bilgi ve donanımı yüksek insana ihtiyacımız var. Vatanseverliğin ölçüsü işimizi en iyi yapmak için çalışmaktır. Gerçek vatansever, işini en iyi yapandır” dedi. Karaosmanoğlu’na katılıyorum, insan sürekli kendisini geliştirmeli…

 

 

Ahşap Heykel Sanatı  Gölcük’te hayat buluyor

1993 yılından beri kısmen aralıklı olsa da gelenekselleşerek günümüze dek sürdürülen Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun yirmi üçüncüsü 12 Temmuz  -29 Temmuz 2016 tarihleri arasında “Gölcük Vizyon 2023” kapsamında, Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleştirilecek. Sempozyuma bu yıl; Güney Kore, Çin, Ukrayna’dan birer, Türkiye’den ise 3 sanatçı katılması bekleniyor. Sempozyum, Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda düzenlenecek. Heykel sempozyumuna bir kez gitmiştim, gerçekten de çok ilginç eserler ortaya çıkıyor.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR