Yenidoğan Mahallesi sakinleri müezzine HAKSIZLIK etmiş!

MAKALEYİ DİNLE

31 Ağustos 2016 tarihinde “Yenidoğan sakinleri müezzinlerini istiyor!” başlıklı bir yazı yazmıştım…

Önce yazımı bir hatırlatıp, sonra bir değerlendirmede bulunacağım;

“Yenidoğan Mahallesi, İzmit’in eski mahallerinden biridir. Mahallenin birçok sorunu var.  Ama şu sıralar mahallede en çok konuşulan konu, Yenidoğan Yeşil Camii müezzini. Yeşil Cami müezzini Ali Yılmaz Bey, geçici görevle İzmit Sanayi Camii’ne gönderilmiş.  Müezzin Ali Bey’in geçici görev süresi sona ermiş…

Ama müezzin, kadrosu Yenidoğan Yeşil Cami’de olmasına rağmen, bu camiye dönmemiş.  Mahalle sakinleri müezzin dönmeyince gidip Yenidoğan Yeşil Cami Derneği’ne sormuşlar. Dernek yönetimi, müezzin Ali Bey’in, rapor aldığını söylemişler. Mahalle sakinleri de, “Yahu OHAL dönemindeyiz. Memurların rapor alınması yasaklanmıştı. Nasıl oluyor da rapor almak yasak olduğu halde müezzin Ali rapor almış diye bir birlerine sormuşlar”…

Mahalle sakinlerinin yaptığı araştırmaya göre müezzin Ali Yılmaz, Yenidoğan Yeşil Cami’nde müezzinlik yapmak istemiyormuş… Bu yüzden de rapor almış… Raporlu olduğu süre içinde, tayinini başka bir camiye kaldırmayı düşünüyormuş…

***

Gazetemizi arayan bazı Yenidoğan Mahallesi sakinleri, “Madem müezzin rapor almış, madem müezzin Ali bizim camide müezzin yapmak istemiyor, o halde Müftülük bize başka bir müezzin göndersin. Bizi istemeyen müezzini biz de istemiyoruz” diyorlar…  İzmit İlçe Müftülüğü veya İl Müftülüğü bu olaya bir el atmalı…  Bu olayı bir araştırmalı…  Gidip mahallenin muhtarıyla veya cami derneği yönetimiyle görüşüp şu müezzin olayını çözmeli diye düşünüyorum.”

 

MÜEZZİN BABASI İÇİN RAPOR ALDI

Yazı böyleydi…

Saat 16.30 civarında İzmit Sanayi Sitesi Başkanı Muzaffer Gürfidan beni aradı…

Müezzin Ali Yılmaz ile ilgili yazdığım yazıda, müezzine haksızlık yapıldığını söyledi.

Neden diye sordum?

Anlattı, “ Müezzin Ali Yılmaz Bey, çok iyi bir insandır…

Çok doğru, dürüst bir insandır…

İzmit Sanayi Camii’ne geçici görevle geldi…

Kadrosu Yenidoğan Yeşil Cami’dedir…

Müezzin Ali Yılmaz’ın bir süredir babası rahatsız.

Babası Alikahya’daki hastanede kanser tedavisi görüyor.

Ali Bey de babasının yanında refakatçilik yapıyordu…

Babasının yanında kaldığı için rapor almış…

Yani, Yenidoğan Yeşil Cami’ye gitmemek için rapor almadı…

Müezzinin babası önceki gün öldü.

Müezzin, babasının cenazesini Trabzon’a götürdü…

Yenidoğan Mahallesi sakinleri,  müezzin hakkında çok yanlış düşünmüşler…

Çok yanlış değerlendirmişler…

Müezzine çok haksızlık ettiler…”.

 

ARTIK NAMAZ KILMIYORUM

Başkan Gürfidan’ın konuyla ilgili düşünceleri böyle.

Başkan Gürfidan bir de camilerin temizliği ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Gürfidan, “İzmit Sanayi Camii başta olmak üzere camilerin içi leş gibi. İnsan namaz kılarken iğreniyor.  

Sadece İzmit Sanayi Camii değil, birçok camiye gittim, bütün camilerin içi pislik içinde.

Camilerdeki bu kirlilik yüzünden namaz kılmak için camiye gitmiyorum. 

Kocaeli İl Müftüsü (Yusuf Doğan) bu duruma el atmalı…

İl müftüsü sağda solda ben Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adamıyım, benim hemşerim, Cumhurbaşkanı Erdoğan benim askerlik arkadaşım diyormuş.

İl müftüsünün bu söyledikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kulağına gitse, bu, müftü için hiç hoş olmaz. Biz il müftüsünden camilerin temizliğine biraz daha özen göstermesini, denetletmesini istiyoruz. Gönül rahatlığıyla camilere gidip namazımızı kılmak istiyoruz” dedi.

 

CAMİLERİN TEMİZLİĞİ DENETLENMELİ 

İzmit Sanayi Sitesi Başkanı Muzaffer Gürfidan’ın müezzin Ali Yılmaz ve camilerdeki temizlikle ilgili düşünceleri böyle…

İl müftülüğü, camilerin temizliğiyle ilgili daha fazla özen göstermeli.

Camilerde temizlik görevlisi çalışıyorsa, demek ki görevini iyi yapmıyor.

Gürfidan, camilerin kirliliğiyle ilgili açık yüreklilikle düşüncelerini söyledi.

Belki de birçok cami cemaati konudan şikayetçidir, ama sesini çıkarmıyordur.

Yukarıda ifade ettiğim gibi Kocaeli İl Müftülüğü, İzmit Sanayi Sitesi Başkanı Muzaffer Gürfidan’ın camilerle ilgili bu şikayetini dikkate almalı.

 

Alpay Hacıoğlu destek turunda

Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu ve yönetim kurulu üyesi Muhammet Ali Akdeniz önceki gün Körfez Enka Gayrimenkul Firması'nın sahibi Katip Düzgün'ü ziyaret ederek 'hayırlı olsun' temennisinde bulundular. Bilindiği gibi 4 Eylül’de Emlakçılar Odası’nın başkanlık seçimi yapılacak. Hacıoğlu da başkanlığa aday. Zor bir seçim olacak gibi. Bu yüzden Hacıoğlu ve ekibi, seçim çalışmalarına devam ediyor.

 

Körfezli Baycur, İvedik 5'te oynayacak

Körfez'in yetiştirdiği önemli sanatçılardan biri olan Hüseyin Baycur, İvedik 5'te oynamak üzere sözleşme imzaladı. Bugüne kadar çok sayıda dizi ve reklamda rol alan Hüseyin Baycur, şöhret basamaklarını bir çıkmaya devam ediyor. İVEDİK 5, Baycur için önemli bir kariyer atlaması olacak.

 

Kovanağzı’nda tuvalet isyanı

Sıcak yaz günlerinde Kefken’in Kovanağzı plajını serinlemek için tercih eden tatilciler, tuvaletlerin halini görünce isyan ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tuvaletlerde görevli kişilerin yer almaması nedeniyle muhatap bulamayan tatilciler, yetkililere seslenerek mutlaka bir temizlik işçisinin tuvaletlerde görevlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Derince Yenikent’e yeni yeşil alanlar

Derince Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Yenikent Mahallesi Nehir Sokak’ta bulunan alanda yeni bir yeşil alan oluşturuyor. Gerçekleşen çalışmalar kapsamında ilk etapta bordür yapımı ve toprak düzenlemesi tamamlanan mekan, daha sonra çim ekimi, ağaç dikimi, park ve spor aletlerinin yapılmasıyla birlikte vatandaşların hizmetine sunulacak.

 

Muhtarlara ziyaret!

Kartepe Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, yapılan hizmetlerin takibi ve koordinasyonda sürekliliğin sağlanması için ilçedeki muhtarları ziyaret ediyor.  Son olarak Derbent Mahalle Muhtarı Ramazan Güneş Hallaç’ı muhtarlık ofisinde ziyaret eden Kartepe Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü İsmail Er, Derbent Mahallesinde yürütülen belediye ve muhtarlık faaliyetleri ile ilgili Muhtar Hallaç ile fikir alışverişinde bulunarak, çalışmaları yerinde inceledi. Muhtarlar, bu uygulamadan memnun.

 

Gölcük’te trafik levhası açılımı

Gölcük Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçe genelindeki cadde ve sokaklarda bulunan trafik işaret ile levhaları kontrol etmeye devam ediyor. Bu çerçevede 19 Mayıs Caddesi üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak yıkılma durumuna gelmiş işaret ve levhalar eski durumuna getirilerek sağlamlaştırıldı. Yetkililer, hasarlı veya yıkılma aşamasına gelmiş trafik işaret ile levhaları hususunda vatandaşların duyarlı olmasını istedi. Trafik levhaları gerçekten çok önemli. Bu yön levhaları sayesinde hem yönünüze rahatlıkla bulabiliyorsunuz, hem de daha güvenli bir şekilde hareket edebiliyorsunuz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR