Olimpik hazırlıklar

MAKALEYİ DİNLE

2016 ve daha sonrası için ülke olarak TOHM projesi hazırladık. Uygulama devam ediyor. Bazı bölgelerde başarılı çalışmaların yapıldığını izliyorum. Yaşadığım bölgeye yakın yerlerdeki Judo, Kürek ve Cimnastik inanılmaz bir hızla gidiyor.

Bu kamplar özel şirketlere ait otellerde yapılıyor. Bu durum bizim sporumuzun elit bölümleri için önemli bir eksikliği ortaya çıkardı. Nasıl otoyollar, yeni hava limanları, büyük projeler yapmayı beceriyorsak spor için de ultra özellikli spor tesisleri yapmalıyız.

Eskiden “Doğu Bloku” diye anılan ülkelerin spor otelleri vardı. Tüm sporcular buralarda antrenman ve kamp yapar, oralardan milletlerarası maçlara giderlerdi. “İnternat” denilen sistem hem okuyan hem de antrenman yapan elit sporcular için hizmet ederdi. Aslında şimdiki sistem onun bir benzeri.

Ama dikkat edilmesi gereken noktalar var: Örneğin, akademik danışmanlar var mı? İlk bakışta var görünüyorlar ama bunlardan gerçekten yararlanıyorlar mı? Bunlara ödeme yapılıyor mu? Sistematik toplantılar yapılıyor mu?

2016 için artık aylar kaldı denilebilir. Ona hazırlanırken 2020 unutulmamalı. Atletizmden başlayıp Yüzmeye kadar yeniden her spor masaya değil panoya aktarılmalı. Masaya yatırılan sporlar masada kalıyor!

Bir de şu bilgiyi paylaşmak istiyorum: Çoğu milli takım antrenörü ne yazık ki yaptıkları işin karşılığını alamamaktadır. Futbolda, Basketbolda ve Voleybolda çalışan milli takım antrenörlerinin belirli sözleşmeler karşılığı aylık, yıllık ücretler aldığı söyleniyor. Ama ne yazık ki, onlarca branşta milli takım antrenörlüğüne getirilen teknik adamlar bunu tamamen vatanî bir görev olarak yürütmektedir.

Kulüplerde çalışmakta olanlar, “part time” diyebileceğimiz bir sistemde milli takımlarda çalışıyorlar. Yol ve konaklama bedelleri karşılanıyor. Onun dışında aldıkları ekstra bir bedel yok. Başarısızlık geldiğinde de kısa sürede ya görevden ayrılıyorlar ya da görevlerine son veriliyor. Herhangi bir sözleşme olmayınca da kimse diğerinden bir talepte bulunamıyor. Bunun sonuçlarını tartışmalıyız.

Olimpik hazırlıklar yeniden gözden geçirilmelidir. Bazı kentlerde spor otelleri için arsaların tahsis edildiğini duymaktayım. Ama üzerine bir tuğlanın konulmadığını görüyoruz. Oysa milyonlarca gencimizin taranması, yönlendirilmesi ve spora kazandırılması için herkesin ortak akıl etrafında buluşması gereklidir.

Hatırlar mısınız, 2020 için hazırlıklar yapılırken çok genel kapsamlı bir projeden söz edilmişti. “Yetenek Taraması..” Ama 2020 alınamayınca projeye bıçak gibi kesilen son verme tablosu ortaya çıktı. Bu gibi ara vermelerin ortaya çıkması bir kuşağın kaybedilmesi anlamına gelir.

2016, 2020 ya da 2024… Bunlar Yaz Olimpiyat Oyunlarının yılları… Olimpik oyunlar için değil daha çok sporcu bulma, yetiştirme ve onları elit düzeye getirme çabası içinde olmalıyız…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR