Sivas katliamı bir insanlık suçudur!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sivas Katliamı’nın 19. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Akar, insanlığa karşı işlenmiş suçların zaman aşımına uğratılamayacağını belirterek, Başbakan Erdoğan ve Sivas Katliamının faillerinin kamu vicdanında mahkum olduğunu söyledi.
**
Akar’ın mesajı şöyle;
2 Temmuz 1993’te 33 yazar, ozan ve aydın insanımızın kalmakta olduğu Madımak Oteli ateşe verilmiş ve insanlarımız katledilmiştir.
İnsanlık tarihinin yüzkarası olaylarından biri olan Sivas Madımak’ta yaşanan çağ dışı olay insanlığa, ortak yaşama kültürüne, yüzünü aydınlığa çevirenlere karşı yapılmış bir katliamdır.
Bu yönüyle insanlık var oldukça lanetle anılmaya devam edecektir. Sivas katliamında ateşle birlikte bir kez daha kül edilen insan onuruydu.
Madımak’taki vahşetin hedefi halkın birlik, kardeşlik ve asırlardır bir arada yaşama gerçeğini yok etmeye yönelikti. İnsanlarımızı canlı canlı yakanlar, kardeşliğimizi dinamitlemek, aydınlığı karanlığa boğdurmak istediler.
**
Sivas Katliamı, toplumumuzun, insanlarımızın yüreklerinde, belleklerinde acısını ve tazeliğini hala koruyorken bu katliamın davası yıllarca sürüncemede kalmıştır.
Katliamın faillerinden 5’inin davaları bu yıl zaman aşımı nedeniyle düşürülmüştür.
Yine bir kısım failler yurtdışında yaşamakta ve kırmızı bültenle aranmakta, Türkiye’ye iade edilmemektedir.
Sivas katliamı bir insanlık suçudur.
İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar, zaman aşımına uğratılamaz.
Adalet Bakanlığı ise bu insanlık suçunu işleyenlerin Türkiye’ye iadesi için bütün girişimleri yapmalıdır.
Yaşanan acıyı unutmak unutturmak, insanlık suçunu görmezden gelmek çağdaş, demokratik bir hukuk devletine yakışmayacak bir tavırdır.
**
Sivas Davası’nın zaman aşımından düşmesi nedeniyle ''Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsu” diyen bir Başbakan’ın, yargılanarak ceza alsalar da sonradan af niteliğindeki uygulamalarla tek tek salıverilenlerin ve kaçıp yargılanamayanların unutmaması gereken gerçek şudur ki, Sivas katliamı failleri kamu vicdanında mahkum olmuşlardır.
**
Madımak’ta yaşamını yitiren canları saygıyla anıyorum. Birliğin, beraberliğin kardeşliğin güvencesi olan halkımızın Sivas’ta katledilen insanlarımızı unutmayacağına yürekten inanıyorum.”
**
Akar’ın açıklamaları bütün duygulara tercüman…
Sivas’ta 33 kişiyi yakan zihniyet destek gördüğü müddetçe, Türkiye’nin iki yakasının bir araya gelmesi mümkün gözükmüyor…
KOÜ, pusulayı şaşmadı
Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TUHİD) bu yıl 11.’sini düzenlediği "Altın Pusula Halkla İlişkiler Yarışması" ödülleri törenle sahiplerini buldu.
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü yüksek lisans öğrencisi Uğur Ünal ve Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencisi Furkan Şahin "Like İstanbul" adlı projeleriyle ödüle layık görüldü. KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akbulut ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İdil Sayımer, öğrencilerle gurur duyduklarını söylediler.
Seymenli Ege,
kampı kazandı
Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Lisesi’nin (TEVİTÖL) gerçekleştirdiği üstün zekalı ve özel yetenekli öğrenci sınavına giren Özel Seymen İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Ege Berent Yüzbaş, gözlem kampına davet edilme hakkı kazandı.
Gözlem kampında öğrenciler farklı disiplin ve yetenek alanlarında proje ve testlerle değerlendirilecek ve bu alanların yanı sıra, adayların yatılı öğrenime uyumları, takım çalışmasına yatkınlıkları ve motivasyon düzeyi de dikkate alınarak gözlem kampı sonunda yapılacak değerlendirmelerle, ailenin ekonomik durumuna bağlı olarak tam ya da kısmi burslu 60 öğrenci öğrenime kabul edilecek.
İlköğretim Okulu Müdür Yrd. Aysun Özön, sınav sürecinin ilk iki aşamasında başarı kaydeden öğrencisini kutlayarak, kampı başarıyla tamamlayarak eğitime hak kazanacağına inandıklarını belirtti. İlköğretim Okulu Mdr.Yrd. Aysun Özön ve Ege Berent Yüzbaş’ın annesi Sabriye Yüzbaş, Ege’yi kutladı.
Başiskele’de temizlik harekatı

Başiskele Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı ekipler, refüjlerde, parklarda, yeşil alanlarda çim biçme ile çevre düzenleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İlçenin konut alanlarında başlatılan çim biçme çalışmalarının 1.Turunu tamamlayan ekipler şimdi ise ara sokaklarda kaldırımlar ve yeşil alanlarda çim biçme çalışmalarını sürdürüyor. Park Bahçeler Müdürlüğü Çim Biçme ekibinde görevli 13 kişilik ekip her gün ilçenin farklı noktalarında 6 bin metrekare alanın çim biçimini yapıyor.

Şehit Aileleri Derneği
AKP’li Okur’u ziyaret etti
Gebze Şehit Aileleri Derneği Başkanı Önder Kılıçarslan, AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur'u TBMM'de ziyaret etti. Ziyarette, Cuma günü Meclise sevk edilen “Şehit Yakınları Gaziler ve Terör Mağdurları Kanun Tasarısı” hakkında Milletvekili Okur ile kanun taslağı üzerinde görüşmeler yaptı ve kanuna eklenmesi gereken konuları iletti. Okur; “Üzerinde yaşadığımız bu vatanı, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Dolayısı ile yapılan bu fedakârlıklara karşılık şehitlerimizin ailelerinin ve gazilerimizin yanında olmak öncelikli görevimizdir” dedi.
İzmit Cumhuriyet
Parkı yenileniyor

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan projeleri yakından takip ediyor. Şehir merkezi ve mahallelerdeki çalışmaları yerinde denetleyen Doğan, son olarak Cumhuriyet Parkı içerisinde yapımı devam eden Cumhuriyet Kafe’yi denetledi.
İzmit Belediyesi kuruluşu olan Sarbaş tarafından işletilecek olan kafe tamamen yenilendi. Modern çizgileri ile yeniden tasarlanan kafe yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra hizmete açılacak.

Kadınlar tepkili

Gebze- Harem hattındaki çalışmalar nedeniyle iptal edilen demiryolu taşımacılığı nedeniyle bu bölgeden sabahın erken saatlerinde iş için İstanbul’a giden temizlikçi kadınlar mağdur. Kadınlar, Pendik’e kadar konulan otobüslerin çok yetersiz olduğu, eski tip belediye otobüslerinin konulduğunu belirttiler.
Kadınlar otobüste üst üste sıkışık yolculuk yapmakta kaldıklarını ve bu uygulamaları gidiş gelişte 4 lira daha fazla maliyet yüklediği, çünkü Pendik’ten sonra tekrar bilet alarak trenle İstanbul’a gittiklerini belirttiler. Gebzeli kadınlar, bu soruna çözüm istiyor.

İzmit’in istinat duvarları yapılıyor

İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan istinat duvarı çalışmaları yapım işi başladı. Çalışmaların tüm bölgelerde 180 gün içinde tamamlanacağını bildirdi. İlk olarak Serdar Mahallesi Karacan Sokak ve Menzil Sokak’ta başlayan çalışmalar kapsamında boyu 270 metre ve yükseklikleri 3 ile 9 metre arasında olacak 3 adet istinat duvarı yapılacak. Serdar Mahallesi’nde başlatılan istinat duvarı çalışmaları Topçular, Kuruçeşme, Şirintepe, Turgut, Erenler, Alikahya, Yenimahalle ve Gündoğdu Mahalleleri’nde devam edecek.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

-İngiltereli Thomas Korne 207 sene yasamıştır.

KONUŞAN FOTOĞRAF# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR