Kocaeli ODTÜ’den cevap geldi!

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar

30 Aralık 2015 tarihinde “Erdoğan’ın eleştirdiği ODTÜ’den Bakan Fikri Işık da mezun oldu!” başlıklı bir yazı yazmış, ODTÜ’nün hedef tahtası haline getirildiğini yazmıştım.

Yazımın son kısmı şöyleydi;

“Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kadar ODTÜ’yü eleştirirken, 2006 yılında kurulan Kocaeli ODTÜ Mezunları Derneği’nin konuyla ilgili düşüncelerini merak ediyorum… Dün Kocaeli ODTÜ Mezunları Derneği’nin sitesine baktım… İletişim telefonlarını aradım… Cevap vermediler… Derneğin başkanlığını Suat Hayri Bekircan yürütüyor… Türkiye’de bu kadar ODTÜ tartışılırken, dernek başkanı Bekircan, acaba ne düşünüyor? Bekircan açıklama yaparsa seviniriz…”

***

Kocaeli ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Suat Bekircan, yazıma cevap gönderdi.

Birlikte okuyalım;

Sayın Mesut Akbulut,

30 Aralık 2015’de Kocaeli Gazetesi’nde yayınlanan yazınızda ODTÜ’ye ODTÜ’lülere yapılan haksız suçlamaları kaleme aldığınız için teşekkür ederiz. ODTÜ’nün Türkiye’nin en saygın üniversitelerinden biri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek olmasına rağmen ODTÜ’ye karşı yürütülen itibarsızlaştırma süreci maalesef halen devam ediyor. ODTÜ başarılarıyla dünyadaki üniversite sıralamalarında da Türkiye’nin en önde gelen üniversitesi olarak kendini defalarca kanıtlamış. ODTÜ mezunları ise gerek ülkemizde gerek dünyada da önemli görevler almış üst düzeyde başarılar sağlamış kişiler. ODTÜ’ye yapılan tüm eleştirileri haksız ve yersiz buluyoruz. Bu anlamsız tartışmalarla ODTÜ’yü yıpratmak ve gündemi meşgul etmek yerine ODTÜ ile rekabet edebilecek üniversite sayısını arttırmanın yollarını araştırılsa, tartışılsa ülkemiz için çok daha hayırlı olacaktır. Bizler provokasyonlara gelmeden, Atatürk’ün bizlere emanet ettiği laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye’mizi daha ileriye taşımak için aklın ve bilimin ışığında yılmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Not: ODTÜ’de yaşanan gerginlikler ilgili ODTÜ Mezunları Derneği’nin de katıldığı basın açıklamasını aşağıda sizinle paylaşıyorum. Kocaeli ODTÜ Mezunları Derneği yönetimi olarak biz de bu açıklamaya imza atıyoruz.  

 

İŞTE KOCAELİ ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ’NİN ALTINA İMZA ATTIĞI BASIN AÇIKLAMASI;

ODTÜ’de 22 Aralık 2015 tarihinde yaşanan gerginlik, kampus sınırlarını aşarak ülke gündeminin üst sıralarına oturdu. Bazı medya kuruluşları tarafından gerçeği yansıtmayan bir biçimde “ODTÜ’de namaz kılan öğrencilere saldırı” başlığıyla duyurulan olay, kısa süre içerisinde ODTÜ öğrencilerini ve yönetimini hedef gösteren tehlikeli bir karalama ve linç kampanyasına dönüştürüldü. Kimi devlet bürokratları ve hükümet yetkilileri de, yerleşkeye silahlı zor yoluyla girilmesine varan sorumsuz beyanlarıyla bir devlet üniversitesine yönelen bu kara propagandanın bizzat yürütücüsü oldular.

***

ODTÜ öğrencileri, emekçileri ve mezunları olarak, kamuoyunu sağlıklı bir biçimde bilgilendirmek istiyor ve ODTÜ’de yıllardır emek ve özveriyle yaşattığımız çoğulcu, demokratik ve barışçı bir arada yaşama kültürünün bu saldırılarla yıpratılmasına izin vermeyeceğimizi duyuruyoruz. ODTÜ’de şiddet, ırkçılık, cinsiyetçilik ve ayrımcılık içermeyen tüm görüş ve talepler özgürce ifade edilebilmektedir. İnanç ve ibadet özgürlüğü kapsamındaki görüş ve talepler bu açıdan bir istisna değildir.

***

Son günlerde sosyal medyada Üniversitemizde bir mescit sorunu olduğu gibi bir kanaat oluşturulmaya çalışılmaktadır.  Ancak bu, gerçeği yansıtmamaktadır. ODTÜ’de uzun yıllardır kullanılmakta olan yaklaşık 2 bin kişi kapasiteli bir cami ve yerleşkenin yurtlar bölgesi, kütüphane, hazırlık binası, yapı işleri gibi nüfusun yoğun olduğu çeşitli noktalarında mescitler bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda öğrencilerin ve çalışanların talepleri doğrultusunda bunlara yenileri eklenmiştir. İbadetlerini yerine getirmek isteyen ODTÜ’lüler bugüne kadar herhangi bir baskıya maruz kalmadan, bu mekânlardan sorunsuzca faydalana gelmiştir. Din tacirlerinin provokasyonları nedeniyle, bu pratiğin zarar görmesine izin verilemez.

***

Üniversitemizde birkaç gün önce yaşanan gerginliğin temelinde, mevcut ibadet mekânlarının yetersiz kalması ya da iddia edildiği gibi ibadetin engellenmesi değil; gündeme gelen yeni bir mescit talebinin, eğitim ve öğretime yönelik ihtiyaçlar dikkate alınarak nasıl çözülebileceğinin değerlendirildiği bir aşamada, IŞİD ci zihniyetin devreye girerek sorunu çatışmacı bir siyasi zemine taşıyacak provokatif müdahaleler yapması bulunmaktadır. Son yıllarda ilkel şiddet gösterileriyle ülkemizi sarsan ve toplumsal barışı inanç ayrımcılığına dayalı çatışmacı bir anlayışla tehdit eden bu tek tipleştirici zihniyet, bir süredir kendisine ODTÜ’yü hedef olarak seçmiştir. ODTÜ öğrencilerini IŞİD vari yöntemler kullanmakla -“kafanızı keseceğiz” diyerek- tehdit eden bu zihniyet, kendisini inançların ve ibadetin arkasına gizlemeye çalışmaktadır.

***

Bu provokatörler, sadece muhalif öğrencileri değil, mescidi kullanan ve mescidin cihatçı örgütlenmeye paravan olarak kullanılmasına itiraz eden öğrenciler de hedef almıştır. 22 Aralık günü yaşanan gerginlik sırasında, namaz kılmak için mescitte bulunan bir araştırma görevlisi, bu kişiler tarafından darp edilmiş ve yaralanmıştır.

Bu zihniyetin üniversitemizde çatışma zemini yaratmaya çalışması kadar, kimi hükümet yetkililerinin bu zemini kendi siyasal niyetleri doğrultusunda kullanmak amacıyla sahiplenmeleri de oldukça vahimdir. “Gerekirse Cizre’ye nasıl giriliyor, Silopi’ye nasıl giriliyor, ODTÜ’ye de girilir,” sözlerini sarf eden AKP Ankara milletvekili Aydın Ünal, ODTÜ öğrencilerine yönelebilecek saldırıların sorumluluğunu taşıyacaktır. Bu türden kabul edilemez tutum ve beyanlar, dün Hacettepe ve İstanbul Üniversitelerinde çok sayıda öğrencinin yaralandığı korkunç saldırıların da önünü açmış, saldırganlara cesaret vermiştir.

***

Sosyal medya üzerinden manipülasyon yapmayı meslek edinmiş “troller” tarafından #ODTÜ Rektörü Görevden Alınsın etiketiyle başlatılan kamuoyu oluşturma girişimi, karşı karşıya olduğumuz provokasyonun bir diğer niyetini açıkça beyan etmektedir. Üniversiteleri baskı altında tutmaya, sadece iktidarın ve piyasanın ihtiyaçlarını karşılayan kurumlar haline dönüştürmeye çalışanların bu çabalarının rektörlük seçimleri öncesine denk gelmesinin tesadüf olmadığını düşünüyoruz. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar’ın YÖK’e çağrılmasının ve YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın konuyla ilgili açıklamalarının bu müdahale girişiminin bir parçası olduğu kanaatindeyiz. Bu noktada belirtmek isteriz ki, üniversiteyi kimin yöneteceğine üniversite bileşenleri karar vermelidir.

***

ODTÜ öğrencileri, emekçileri ve mezunları olarak bu açıklamayı yaptığımız sırada, üniversitemiz yerleşkesinin A1 kapısında bir başka açıklama daha yapılıyor. Üniversitemizde tek bir üyesi dahi bulunmayan hükümet yanlısı bir çalışma örgütü, mesnetsiz iddialarla ODTÜ öğrencilerini ve yönetimini hedef gösteriyor. Bu türden girişimlerin ODTÜ öğrencileri ve çalışanları ile çoğulcu kültürünü hedef alan saldırılara dönüşmemesi için tüm kişi ve kurumları sorumluluk ve ciddiyet içinde davranmaya davet ediyoruz. Karşı karşıya kaldığımız bu örgütlü provokasyona teslim olmayacağız. Üniversitemizde ve coğrafyamızda, halkları, inançları ve kimlikleri şiddet yoluyla bastırma ve susturma politikalarına karşı barışın, kardeşliğin ve özgürlüklerin sesini yükseltmeye devam edeceğiz.”

ODTÜ Öğrencileri, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği, Eğitim Sen ODTÜ İşyeri Temsilciliği, Kocaeli ODTÜ Mezunları Derneği…


 

Sokak köpekleri!

Gölcük Hayvan Hakları ve Aktivistleri Derneği Başkanı Gülçin Taşkın sokaklarda yaşayan hayvanlara bazı vatandaşların çok kötü davrandıklarını, hayvanların da bu durum yüzünden korktuklarını ifade etti. Taşkın, “Sokaklarımızda yaşayan köpeklerimiz, kendilerine saldırmayan insanlara genellikle bir şey yapmıyor. İçlerinde saldırgan köpekler olabilir. Fakat bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar doğrultusunda saldırgan köpekler toplanıyor ve onlar için gerekli tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bizim halkımızdan en büyük isteğimiz sokak hayvanlarına kötü davranmasınlar” dedi. Taşkın, “kendilerine saldırmayan insanlara genellikle bir şey yapmıyor” diyor. Tamam da köpeğin varlığından korkan insanlar var, köpeklerden korkan çocuklar var. Bu nasıl bir açıklama anlamış değilim. 

 

AKP’den bereket ziyaretleri

AKP Gölcük İlçe Gençlik Kolları, yılbaşı öncesi “Bereket ziyaretleri” programını gerçekleştirdi. AKP’li gençler Yazlık’tan Ulaşlı’ya kadar bütün esnaflara üzerinde bereket duası bulunan kartvizitleri dağıttı. Gençler 1 Kasım seçimleri için hem teşekkür etti, hem de yeni yılda bol kazançlı günler temennisinde bulundu.

 

Gülsüyu moral verdi

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Şube Müdürü Ahmet Şimşek ile geçtiğimiz günlerde trafik kazası geçiren Gölcük Rehberlik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Fatih Kurşunat’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

 

Görme engelliler için satranç etkinliği  

İzmit Belediyesi ve Kocaeli Hür Gör Görme Engelliler Spor Kulübü işbirliği ile, görme engelliler arasında satranç etkinliği düzenlenecek. 10 Ocak Pazar günü 09.00-19.00 saatleri arsındaki etkinliğin Belsa Plaza 9. katta yapılacağını söyleyen yetkililer” görme engelliler satranç dostluk karşılaşmasına katılmak isteyenler 7 Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar Belsa 4. kattaki Kültür Müdürlüğü Sosyal İşler Birimine başvurabilirler” dediler

 

Odabaş, Başbakan’dan randevu talep ediyor

Marmara Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bahri Odabaş, projelerini anlatmak için Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan randevu talep ediyor. Odabaş, Başbakan’a şu maili gönderdi, “Sayın başbakanım, zatı alinize 16.11.2015 tarihinde yazdığım, 19.11.2015 tarihinde Özel Kaleminiz tarafından teslim alınan, seçimden önce MARSİAD adına şahsıma gönderdiğiniz mektubu da iliştirerek cevap niteliğinde ve MİLYONLARCA insanımıza istihdam ve yarar sağlayacak projelerimizle ile görüşmek için randevu talep ettim. Ancak aradan bir ay geçmesine rağmen her hangi bir dönüş olmadı. Meşguliyetinizin farkındayım fakat en azından zatı alinizi temsilen birinin geri dönüş yaparak bilgi vermesini beklerdim. Uygun olan en kısa cevabınızı bekler saygılar sunarım.” Bakalım Başbakanlıktan Odabaş’a nasıl bir yanıt gelecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR