Siz de bez bebek yapın, öğrencilere burs verin!

MAKALEYİ DİNLE

Siz de bez bebek yapın, öğrencilere burs verin!

Derince’de 1.5 yıldır faaliyette bulunan Derince Okutan Anneler Derneği, maddi durumu yetersiz öğrenciler için şimdi de “bez bebek” projesiyle derneğe gelir elde etmeyi hedefliyor.
Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın eşi Nihal Alemdar’ın kurucu başkanlığını yaptığı Derince Okutan Anneler Derneği, 1.5 yıldır kurulmasına rağmen önemli çalışmalara imza atıyor.
Nihal Hanım, Yunanistan gezisi sırasında gördüğü bu projeyi, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte başarıyla götürüyor.
Derneğin amacı yoksul ailelerin çocuklarına “burs” vermek…
Bu amaç doğrultusunda “siyasi amaç gütmeden” bir dizi faaliyet içinde…
**
Derince Okutan Anneler Derneği, şu sıralar bez bebeklerle gündemde…
Dernekte bez bebekler yapılıyor, satılıyor ve elde edilen gelirle burs verdikleri çocuklara yardım ediliyor.
Bez bebekler fikri Derince Yavuz Sultan Mahallesi Muhtarı Hamiyet Kağıtlı’dan çıkmış…
Derince’nin Güzin Ablası Hamiyet Hanım, 1999’daki Marmara depreminde gönüllü çalışmalar yapmış.
Askeriye bünyesinde kurulan bir vakıfta görev yapmış.
Vakıf görevlileri Hamiyet Hanım’a, bez bebek yapımı için kurs vermiş, sonrasında Hamiyet Hanım öğrenince, kadınlarla birlikte bez bebek yapmış.
Kısa zamanda birçok bebek yapan Kağıtlı ve kursiyerlerin yaptıkları bebekler başta Hollanda olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmiş.
**
Hamiyet Hanım, 13 yıl önce öğrendiği “bez bebek projesini” yönetim kurulunda bulunduğu Derince Okutan Anneler Derneği’nde uygulamaya koymak istemiş. Aynı zamanda Kent Meclisi yönetiminde de bulunan Hamiyet Hanım’ın bu projesi dernek başkanı Nihal Alemdar ve yönetim kurulu tarafından olumlu karşılanmış…
**
Bez bebek projesi başladığı tarihten itibaren büyük ilgi görmüş.
Okutan Anneler Derneği’nde siyaset konuşmak yasak, siyasi davranmak yasak. Herkes derneğin amacına yönelik hareket edecek.
Bez bebek yapımına önce 5-10 kadın gelmiş, ama şimdi sayıları 40-50’yi bulmuş. Kadınlar bir yandan zamanlarını geçirirken, diğer yandan da derneğe katkıda bulunuyorlar.
Derneğin ilk burs verdiği öğrencinin adı “Yeter” imiş…
Bunun için bebeklerin adına “Yetebebek” adı verilmiş…
Önceki gün TV 8’de program yapan Tayfun Talipoğlu, Derince’ye gelip, bez bebek yapımıyla ilgili dernek yönetiminden bilgi almış.
Program yapmış.
Talipoğlu, 50 lira vererek iki bebek alıp, arabasının önüne asmış.
**
20 Aralık tarihinde programcı İclal Aydın Derince’ye gelecek…
Aydın, sayıları 300’ü bulan bebekleri satacak.
Bebeklerin satış fiyatı 5 ile 10 lira…
Ayrıca Tayfun Talipoğlu 3 Ocak’ta bir program için Derince’ye gelecek.
Açık artırmada bebeklerin satacak.
Elde edilecek gelirle daha fazla öğrenciye burs verilecek.
**
Biraz burs verilen öğrencilerden bahsedersek…
Burs alan öğrencilerde siyasi davranılmıyor.
Parti ayrımı yapılmıyor.
Dernekte bir komisyon oluşturulmuş.
Derneğe başvuran öğrencilerin ailelerine gidiliyor, tek tek araştırılıyor.
Hangi partiye oy verdikleri, hangi görüşte oldukları sorulmuyor.
Yeter ki burs alacak öğrencinin şartları yerine getirilsin.
Aldığım bilgiye göre burs alan öğrencilerin sayısı 15’e ulaşmış.
Bu burs alan öğrencelerin kimisinin ailesi AKP’li, kimisinin CHP’li, kimisinin MHP’li…
Yani parti ayrımı yapılmıyor.
Derince Okutan Annelerin bez bebek projesi günden güne yayılıyor.
Bez bebek yapanlar da her görüşten, her partiden…
Tam bir mozaik…
Derneğin siyasi davranmadığını gören kadınlar, derneğe her geçen gün daha büyük ilgi gösteriyor…
Hatta dernekte siyaset yapan bazı kadınlar uyarılmış…
**
Derince Okutanlar Anneler Derneği, Denizciler Caddesi No: 155 adresinde hizmet veriyor.
Dernek yöneticileri maddi durumu yetersiz öğrencilere katkı sunmak isteyen herkesi bez bebek kampanyalarına katılmaya davet ediyor.
Dernek Başkanı Nihal Alemdar; hem, yapılan ürünleri satın alarak hem de benzer el işleri yaparak iki şekilde de katkı sunulabileceğini ifade ederek, özellikle bayanları lokallerine davet ediyor.
Kampanya ve dernek hakkında bilgi almak isteyenlerin hafta içi saat 10:00-17:00 arasında 0 262 239 66 90 numaralı telefonu arayabileceklerini belirtildi…

**
Sanki o tarihi oylama hiç olmamış gibiydiler!
Yaklaşık iki ay kadar önce İzmit Belediyesi’nin 127 Milyon TL tutarındaki bütçesinin oylanması sırasında tek bir oyla bütçenin geçmesine neden olan ve meclis sıralarına CHP listesinden giren Adnan Uysal, bağımsız üye olarak AKP lehinde oy kullanmış ve son anda bütçenin geçmesini sağlamış, CHP’lileri yarı yolda bırakmıştı.
Bu olayın üzerinden henüz 1 ay bile geçmemiş olmasına rağmen, önceki gün gerçekleşen İzmit Belediyesi meclis toplantısı sırasında can ciğer kuzu sarması olan Adnan Uysal ve CHP’liler, sanki hiçbir şey olmamışçasına samimi ve yakın bir portre çiziyorlardı.
**
Özcan’a göre Doğan, tribüne oynuyormuş!
İzmit Belediyesi Meclis Toplantısına girer girmez salonun üst katına bakan İzmit Belediye Başkanı Başkan Nevzat Doğan, “Bu kez bayağı az bir vatandaşımız izlemeye gelmiş. Olsun bir dahaki ay daha fazla izleyicimiz olur” şeklinde konuşunca, CHP sıralarından Cengiz Özcan, “Demek ki tribünlere oynuyormuşsun” dedi. Doğan’dan cevap gelmeyince, aynı şeyi tekrarladı. Bunun üzerine Doğan hiç istifini bozmadan, “Skora bakmak lazım. Sandık skoruna bakmak lazım” diyerek Özcan’a imalı bir cevap verdi.
**
Ben değil, o bize geliyor öyle yazın…
İzmit Belediyesi Meclis Toplantısı’nda yan yana oturarak bir süre sohbet eden AKP’li Zafer Yılmaz ile CHP’li Devrim Yıldız arasında çok ilginç diyaloglar yaşandı. CHP’li Devrim Yıldız, “Arkadaşlar gördüğünüz gibi sonunda Zafer Yılmaz’ı partimize transfer etmiş bulunuyoruz” derken, Zafer Yılmaz da Devrim Yıldız’ı göstererek, “Hayır hayır ben değil, o bize transfer olmuştur. Böyle yazın” diye cevap verdi.
**
Kandıra’ya yeni fabrika!
İstanbul’da müteahhitlik yapan Nejat Çakır ve Kandıra esnaflarından Adem Al ortaklığıyla kurulan SURKİM Yapı Kimyasal Fabrikası, Kandıra ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Fabrikada fayans, kalebodur yapıştırıcısı, dış cephe ısı yalıtımı yapıştırıcısı ve mineral sıvı ürünleri üretimi gerçekleşecek. Fabrikanın faaliyete girmesiyle birlikte günde 1800 torba ürün üretilecek. Buradan farklı il ve ilçelere sevkiyatı yapılacak ürünler Kandıra ekonomisine büyük katkı sunacak. Önümüzdeki günlerde fabrikanın açılışı, ilçe protokolü tarafından yapılacak. Fabrika deneme üretimi için kontağa bastı.

Xxx

KONUŞAN FOTO

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR