Bilançoda gerçek dışı kasa varsa, Torba Yasa Fırsattır

MAKALEYİ DİNLE

Kasa hesabının gerçek dışı fazla bakiye vermesinin nedenleri
İşletmelerin yasal defterlerinde oluşan gerçek dışı kasa fazlası tutarlar ekseriyetle aşağıda belirtilen nedenlere dayanmaktadır.
1) İşle ilgili olduğu halde belgesi temin edilemeyen veya bilerek temin edilmeyen hallerde,
2) Fiilin ödenen maaş ve ücretlerin resmi bordrolarda daha düşük beyan edilmesi,
3) Ortakların, eş ve çocukların şahsi harcamalarının şirket kasasından ödenmesi,
4) Geçmiş yıl kârlarının, vergi kanunları uyarınca dağıtılmadan (vergilendirilmeden) doğrudan şirket ortakları tarafından kullanılması,
5) Sermaye taahhüdüne yönelik borçların resmiyette ödenmiş gibi gösterilmesine rağmen fiilen şirket kasasına konmaması başka bir ifadeyle sermaye artırımının sadece “kağıt üzerinde” suni olarak yapılması,
Ve benzeri hukuksuz fiiller nedeniyle, kaydı kasada gerçek dışı ve/veya gereğinden fazla nakit para oluşmaktadır.
Yeri gelmişken hemen hatırlatalım, söz konusu atıl paraların mali tablolarda gizlenmesi maksadıyla ortaklar cari hesabına veya başka aktif kalemlere virman edilmesi, problemi çözmekten uzak yaklaşımlardır.

Kasa Hesabının Gerçek Dışı Fazla Bakiye Vermesinin Sakıncaları
1) Öncelikle, günlük ihtiyacın fazlası üzerinden hesaplanan faiz geliri toplamı, ilgili dönemin kurumlar vergisi matrahına eklenerek % 20 oranında vergi tarh edilecektir.
2) Yine, üzerinden kurumlar vergisi hesaplanacak faiz geliri üzerinden % 18 oranında Katma Değer Vergisi tahakkuk ettirilerek ilgili dönemlerin beyanları düzeltilecektir.
3) Son olarak, adatlandırma yoluyla hesaplanan faiz geliri toplamının, işletmeden çekilerek ortakların uhdesine aktarıldığı savıyla bu matrah üzerinden kâr paylarına ilişkin % 15 oranında gelir vergisi stopajı tahakkuk ettirilecektir.

Açıklamalardan görüleceği üzere, kasa fazlası tutar üzerinden toplamda % 53’ü bulan oranda ek vergi tarh edilecek olup gecikme faizi ise bu hesabın dışındadır.
Bunun yanında, yukarıda kısaca değinildiği üzere, gerçek dışı kasa fazlaları dönem sonlarında ortaklar cari hesabına aktarılarak kasa hesabındaki izah edilemeyen fazlalıklar gizlenmeye gayret edilmektedir. Bu durumlarda, ortakların şirket varlıklarını karşılıksız kullandığı gerekçesiyle, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 13.maddesi çerçevesince “Transfer Fiyatlaması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı” yapıldığına hükmolunmaktadır.

TORBA YASADAN YARARLANMAKTA FAYDA VAR
Torba Yasa’nın borçlu işletmeler için olduğu kadar, “Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar” başlıklı 11.madde hükmünün, mali tabloları gerçeğe aykırı olup da temiz bir sayfa açmak isteyen şirketler için “Milat” niteliği taşıdığını düşünüyoruz.

Bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükelleflerinin 31.12.2010 tarihli kasa ve ortaklar cari hesabında gözüken ancak gerçeği yansıtmayan mevcutlar üzerinden % 3 oranında ödenecek bir vergi sayesinde, vergi incelemesinin getireceği yüzde 60’lara varan ek tarhiyatlardan kurtulma avantajı elde edilebilecektir. Ancak, af kapsamında ödenecek vergilerin, kurumlar vergisinin tespitinde gider olarak dikkate alınamayacağı aynı kanunun 11/c maddesinde yer almaktadır.
Böylesine geniş çaplı bir mali af uygulamasının bir daha zor yasalaşacağı düşünüldüğünde, borçlarını yapılandırmak isteyenlerin yanında, mali tablolarında önemli sapmalar bulunan duyarlı firmaların da 6111 sayılı yasayla sunulan fırsat yelpazesini bir bütün olarak değerlendirip, gerçek durumla uyuşmayan kayıtlarını düzeltmeleri gerektiğine inanıyoruz.
KAYNAK: Vergi Dünyası Dergisi Mart 2011 Sayı 355 - Sayın Dursun Ali YAZ’ ın Makalesi

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR