Muhasebeciler Odası’nda bir bilmece daha

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda ilginç bir seçim sistemi var.

Muhasebecilerde birkaç grup seçime giriyor, seçim sonrası 7 yönetim kurulu üyesinin en az 4’ü alamayan, seçimden galip çıkmış sayılamıyor.

Çünkü başkanın da içerisinde bulunduğu icra kurulu oluşturulamıyor.

Haliyle en çok oyu alan grup diğer guruplardan birini yanına çekmeye çalışıyor.

2013 yılında yapılan genel kurulu hatırlar mısınız?

Ender Şenol, en çok oyu alan ve 3 üye çıkartan gruptu.

Kendisinin dışında iki grup daha yönetime üye çıkartmıştı.

Seçim yapılmış ama başkan ve yönetim bir türlü belirlenememişti.

Şenol ile Taner Öner koalisyonlarını kurdular ve yönetim oluştu.

Sonrasında ise Taner Öner, Kemal Demir ve ekibiyle birleşerek odada ihtilal yaptı.

Zor ve karışık bir süreç yaşandı. Bu olayın sonucunda ise olağanüstü kongre yapmak kaçınılmaz oldu.

 

2014’te yapılan olağanüstü genel kurulda İsmail Birtürk en çok yönetim kurulu üyesini çıkartan isim oldu. Ancak bu onun başkan olmasına yetmedi. Yönetimin fazlasını elinde bulunduran iki muhalif grup birlik oldu ve Taner Öner, Fikret Gökmen’e destek oldu.

Yeni yönetim Fikret Gökmen’in başkanlığında oluşturuldu. Ender Şenol’un desteklediği İsmail Birtürk, icra dışında kaldı.

Geçtiğimiz hafta sonu oda 22. olağan gelen kurulunu yaptı. Yine iktidar tek başına oluşturulamadı.

Peki, neden her seçim muhasebecilerin kötü kaderiyle sonuçlanıyor.

2008’de çıkan yasayla muhasebeciler odasının değişen seçim sistemi. Milletvekilliği gibi bir sistemle seçilen oda yönetimi, bu yüzden istikrarlı bir sonuç alınamıyor.

Umarım bu çekişmelerin bitmesi, sağlıklı bir seçimin yapılabilmesi için atılması gereken adımlar ilerleyen yıllarda atılır.

 

ŞİMDİ NE OLUR?

Gelelim bu döneme. Önceki gün grup temsilcileriyle tek tek telefonda görüştüm. En çok oyu alan Fikret Gökmen, ılımlı bir tablo çizdi ve herkesle ortaklık yapabileceğine vurgu yaptı.

“Delegasyon bizi birlikte görmek istedi, biz de öyle yapacağız” dedi.

Diğerleri de aynı fikirde. Şimdilik herkes olumlu bir tavır sergiliyor. Ama mazbatalar alınıp görüşmeler başladığında ne olur, onu da hep birlikte göreceğiz.

Bana göre Fikret Hoca’nın önceliği Tülin Hanım ya da geçtiğimiz dönemki ortağı Taner Bey olabilir.

Bu benim şahsi görüşüm. Önümüzdeki hafta muhasebecilerdeki durum netleşecektir.

 

 

Nüfusu düşen ilçede iki belediye  başkan yardımcısı görevden alındı

Kandıra Belediye’sinde iki başkan yardımcısı görevden alındı. Görevden alınan Murat Batmaz ve Sadi Ateş bundan sonra sadece meclis üyesi olarak görevlerine devam edecekler.

Bilindiği üzere yasa belli nüfus yoğunluğuna göre belediye başkan yardımcısı veriyor. Nüfusu 50 binin altına düşen ilçede, başkan yardımcılarının sayısının azalması gerekiyordu. Başkan da kararını verdi. Siyaseten başkan yardımcısı olan Murat Batmaz ve Sadi Ateş’i görevden aldı. AK Parti içerisinde ve belediye camiasında sevilen bu iki isim artık sadece meclis üyesi.

 

 

KTO’da bilgilendirme toplantısı

KOSGEB destekleri hakkında yeni iş kuracak olanlar için hibe desteği, mevcut firmalar için verilen destekler hakkında bilgi almak, sorularınıza cevap bulabilmek için bugün 14.00-15.00 saatleri arasında Körfez Ticaret Odası’nda bilgilendirme toplantısı yapılacak.

 

 

Mimarlık Fakültesi’nde mezuniyet töreni

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 2015-1016 dönemi mezunları için etkinlik düzenliyor. 7 Haziran’da yapılacak olan etkinlik Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampusu Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür Merkezi’nde saat 14.00’da yapılacak. 

 

 

Kültür Okullarında yılsonu etkinliği var

Özel Kültür Okulları, 2015-2016 eğitim öğretim yılının bitmesi nedeniyle bir etkinlik tertip ediyor. Etkinlik yarın Başiskele’de bulunan Kültür Okulları bahçesinde yapılacak. Etkinliğin başlama saati ise 17.30 olarak belirlendi. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR