Erdoğan, Abdullah Gül’ü karşısına alabilir mi?

MAKALEYİ DİNLE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, millet tarafından seçilen ilk reis-i cumhur olarak kayıtlara geçti. Halkın yaklaşık yüzde 52’sinin oyunu alarak devletin zirvesine kuruldu. Bu şekilde AK Parti misyonu bünyesinden üç başbakan ve iki cumhurbaşkanı çıkarmış oldu.

Öyle ya, Erdoğan siyasi yasaklı olduğu dönemde en güvendiği isim olan, ikinci adam pozisyonundaki Abdullah Gül’e bırakmıştı başbakanlık koltuğunu. Hatta çok daha sonrasında yapılan Meclis’teki son cumhurbaşkanlığı seçimleri için de benzer bir yöntem kullanılmıştı. Grup toplantısı sırasında Tayyip Erdoğan, dosta, düşmana karşı “Adayımız, bu yola birlikte çıktığımız Abdullah Gül kardeşimdir” diyerek kendisine olan güvenini ortaya koymuştu.
Kendisi ile ilgili ne zaman bir sıkıntı çıksa, olay çıkmaza girse sürekli en güvendiği dostu olarak Abdullah Gül kozunu kullandı Tayyip Erdoğan…
Hatta bunu devlet yönetiminin en zirve noktasını da ona emanet ederek yapmıştı…
Peki, bu kadar net bir yol arkadaşlığının, kardeşliği olduğu Erdoğan ve Gül arasında bugünlerde esen sert rüzgarların sebebi ne olabilir…
Hadi sebepleri başka bir zeminde tartışalım diye kendimizi kandıralım dedik, peki Türkiye’deki Tayyip Erdoğan gerçeği, var olduğu kesin olan Abdullah Gül gerçeğini karşısına alır mı?
Ya da daha sert bir ifade ile, alabilir mi?
Abdullah Gül’ün son dönemde yaşananlardan duyduğu rahatsızlıklar nedeniyle ortaya koyduğu tepkili tutum karşısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavrı net şekilde ne olur?
Dahası yıllar öncesinde Erdoğan’ın kullandığı “Trenden inenle işimiz olmaz” sözü Gül için de geçerli olabilir mi?
Bir kere Tayyip Erdoğan, nitelik olarak geri adım atmasını çok sevmeyen bir tip. Karşısındaki kişi kim olursa olsun birden gemileri yakacak düzeyde bir karakter yapısına sahip. Fakat Abdullah Gül ismi de bu memlekette bir değer olarak bilinir ve dikkat çeker. Haliyle bugünkü noktada ben bu değerin son raddeye kadar lehte kullanılmaya çalışılacağını düşünüyorum.
Her ne kadar Gül ve bazı AK Partili önemli şahsiyetlerin kurucular kurulu listesinden isimleri silinmiş ise de AK Parti cenahının bundan daha fazla ileri gidebileceğini düşünmüyorum.
Ortaya çıkacak tablonun değişmemesi, tek başına hükümetin kaybedilmemesi adına AK Parti yönetimi bir yerden sonra Gül gerçeğini kabul etmek isteyecektir. Daha doğrusu buna mecbur kalacaktır. Çünkü olası şekilde Gül öncülüğünde başlayacak olan bir siyasi hareket kabul edilmeli ki, ne Abdüllatif Şener projesine, ne de diğer siyaset fakirlerinin hareketlerine benzer…
Gül’ü bu adamlarla aynı kefeye koyamazsınız bile.
Netice de Abdullah Gül de, tıpkı Erdoğan gibi Necmettin Erbakan terbiyesinde büyümüş, siyasi gelişimini tamamlamış birisim olarak bilinir. Farklı misyon yüklenerek de olsa Milli Görüş içinden çıkmış en etkili ikinci başbakan ve cumhurbaşkanı olmuştur.
O yüzden ne yapılacağını çok iyi bilir. Şayet bu kadar sesi çok çıkabiliyorsa muhtemeldir ki ekibi de AK Parti yönetimlerinde olan isimlerden oluşacaktır. Kendisine yakın olan birkaç kişini dışında bu kişilerin de kimler oldukları hala merak konusudur.
Öyle ya, acaba Gül ile harekete sıcak bakacak AK Parti yönetiminden kaç kişinin olduğu ciddi bir endişedir. Hatta mevcut vekillerle hareket edilebileceği, bazı belediye başkanlarının da oluşuma dolaylı destek verebilecekleri aşikardır…
O yüzden Tayyip Erdoğan ve AK Parti yönetimlerinin son ana kadar Abdullah Gül gerçeğini dikkate alarak hareket edeceklerini düşünüyorum. Aksi bir durum büyük riskleri de beraberinde getirecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

KOCAELi - ABDULLAH GÜL PARTİ KURMASI LAZIM...

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR