Şampiyon efe mert kılıç

MAKALEYİ DİNLE

Okullararası Küçükler - Yıldızlar - Gençler Satranç Türkiye Birinciliği 4-8 Mayis 2016 tarihlerinde Çorum’da oynandı. 68 ilden 476 sporcunun katıldığı organizasyonda başhakemliği FIDE Hakemlerimizden Ahmet Uçtu yaptı. Tüm kategorilerde kız ve erkek olmak üzere 9 tur üzerinden İsviçre Sistemi ile eşlendirme yapılan birincilikte düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

105 sporcunun mücadele ettiği Küçük Erkekler kategorisinde 8,5 puanla Enes Tanrıverdi, 56 sporcunun mücadele ettiği Küçük Kızlar kategorisinde 7 puan ve averajla Eylül Çelik şampiyon oldular. 

106 sporcunun yer aldığı Yıldız Erkekler kategorisinde 8 puanla Kamer Kayra, 52 sporcunun yer aldığı Yıldız Kızlar kategorisinde 7,5 puanla Uktenur Çatal şampiyon oldular. 

101 sporcunun mücadele ettiği Genç Erkekler kategorisinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü sporcusu Efe Mert Kılıç 7,5 puanla, 56 sporcunun mücadele ettiği Genç Kızlar kategorisinde WCM Sinem Çağla Gündoğan 7,5 puanla şampiyon oldular.    

İlimiz sporcularından Derince Turgut Reis İÖO SK sporcusu Ömer Benek Genç Erkekler kategorisinde 5 puanla, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt SK sporcusu Abdullah Kerim Uraz 4,5 puanla, Yıldız Erkekler kategorisinde yine Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt SK sporcusu Berkcan Ergün 4,5 puanla, Yıldız Kızlar kategorisinde Derince Turgut Reis İÖO SK sporcu Ilgın Leycan İnce 5,5 puanla aynı kategoride Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt SK sporcusu Simay Tokcan 4,5 puanla, Küçük Erkekler kategorisinde Can Baylav 5,5 puanla, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi SK sporcusu Alperen Sel 5,5 puanla, Derince Turgut Reis İÖO SK sporcusu Bora Baykal 4,5 puanla, Saraybahçe SK sporcusu Işılay Yıldız 6 puanla organizasyonu tamamladılar.   

Böylelikle Gençler kategorisinde ilk dörde giren kız ve erkek sporcular 11 - 18 Temmuz 2016 tarihlerinde Trabzon’da düzenlenecek 15. Okul Sporları Olimpiyatı’nda ülkemizi temsil etme hakkı elde etmiş oldular. 
  
Satranç dolu günler dileğiyle...

Kısa… Kısa… 

>>> Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası 17-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Birinci Ligi 15-22 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası Final Yarışması 15-22 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek. 

>>> Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 17 - 28 Ağustos 2016 tarihlerinde Prag / Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenecek.

OYUN KÜTÜPHANESİ         :

** Rusya Takım Şampiyonası
(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS) 
GM Karjakin, Sergey (ELO 2779/RUS)
GM Svidler, Peter (ELO 2762/RUS)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.Ke1 b5 7.Fb3 0–0 8.a4 b4 9.d4 d6 10.dxe5 dxe5 11.Abd2 Fc5 12.a5 h6 13.h3 Vd6 14.Ve2 Fe6 15.Ac4 Ve7 16.c3 bxc3 17.bxc3 Ah5 18.g4 Af4 19.Fxf4 exf4 20.Acd2 Kfd8 21.e5 Kab8 22.Kab1 Axa5 23.Fc2 Kxb1 24.Kxb1 Fd5 25.Fe4 Ac6 26.Fxd5 Kxd5 27.Ve4 Ve6 28.Ac4 Ff8 29.Vxf4 Kc5 30.Ae3 Kxc3 31.Kb7 Kc5 32.Kxc7 Axe5 33.Kxc5 Axf3+ 34.Vxf3 Fxc5 35.Af5 Sh7 36.Vc3 Ff8 37.Ae3 g6 38.h4 Fg7 39.Vc5 Fe5 40.h5 gxh5 41.gxh5 Sg7 42.Sg2 Ff4 43.Af5+ Sf6 44.Ag3 Fd6 45.Vd4+ Fe5 46.Vc5 Sg5 47.Va5 Sh4 48.Va4+ Sg5 49.Va5 Vc6+ 50.Sh3 Sf6 51.Vd8+ Sg7 52.Af5+ Sh7 53.Ag3 Vf3 54.Va5 Fd4 55.Vxa6 Fxf2 56.Vd6 Vxg3+ 0–1

** Rusya Takım Şampiyonası
(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS) 
GM Dominguez Perez, Leinier (ELO 2732/CUB)
GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2703/RUS)

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.f3 e5 7.Ab3 Fe6 8.Fe3 Fe7 9.Vd2 Abd7 10.g4 b5 11.g5 Ah5 12.0–0–0 Ab6 13.Ad5 Axd5 14.exd5 Fd7 15.Aa5 Vc7 16.Sb1 0–0 17.Kg1 g6 18.c4 f6 19.Kc1 Ff5+ 20.Sa1 Fd8 21.Ac6 fxg5 22.cxb5 axb5 23.Fxb5 Af4 24.Axd8 Vxd8 25.Kc6 Ve7 26.Fc4 Sh8 27.Vb4 Kfd8 28.Fb6 Kd7 29.a4 Vf7 30.Vb5 Kb7 31.a5 Fd7 32.Kc1 Kbb8 33.Fa2 Vf5 34.a6 Ad3 35.Fb1 Vf4 36.Vxd3 Fxc6 37.Kxc6 Va4+ 38.Va3 Vxa6 39.Fc7 Vb7 40.Fxb8 Kxa3+ 41.bxa3 Vxb8 42.Sa2 Sg7 43.Fe4 Sh6 44.Kc2 Vb5 45.Kc6 g4 46.fxg4 Ve2+ 47.Fc2 e4 0–1

** Rusya Takım Şampiyonası
(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS) 
GM Nepomniachtchi, Ian (ELO 2703/RUS)
GM Grischuk, Alexander (ELO 2752/RUS)

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.h3 e6 7.g4 Fe7 8.g5 Afd7 9.Fe3 b5 10.a3 Fb7 11.h4 Ac6 12.Vd2 Kc8 13.Axc6 Kxc6 14.0–0–0 0–0 15.Sb1 Ae5 16.Kh3 Ac4 17.Ve1 Axe3 18.Kxe3 Vc8 19.f4 Fd8 20.f5 Fa5 21.b4 Fb6 22.Ked3 exf5 23.exf5 Ke8 24.Vd2 Kc4 25.g6 hxg6 26.fxg6 fxg6 27.Ad5 Fxd5 28.Kxd5 Kxh4 29.Kxd6 Fe3 30.Vd5+ Sh8 31.Fd3 Fd4 32.Kh1 Vh3 33.Kd1 Vg3 34.Fxg6 Vc3 35.Vxd4 Kxd4 36.K6xd4 Kf8 37.Kh4+ Sg8 38.Kdh1 1–0

** Rusya Takım Şampiyonası
(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS) 
GM Najer, Evgeniy (ELO 2681/RUS)
GM Jakovenko, Dmitry (ELO 2731/RUS)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.Ac3 Fb4 5.0–0 0–0 6.d3 d6 7.Ae2 Ae7 8.c3 Fa5 9.Ag3 c6 10.Fa4 Ag6 11.d4 Ke8 12.Fc2 Fb6 13.Fe3 d5 14.Axe5 Axe4 15.Axe4 dxe4 16.f4 exf3 17.Axf7 Ve7 18.Kxf3 Fg4 19.Fg5 Fxf3 20.Vxf3 Ve2 21.Ah6+ Sh8 22.Vf7 Ve6 23.Fb3 Vxf7 24.Axf7+ Sg8 25.Ad6+ Sh8 26.Af7+ Sg8 27.Ad6+ Sh8 28.Axe8 Kxe8 29.Kf1 Ae5 30.Fc2 Ac4 31.Kf7 c5 32.Fa4 Kb8 33.Ff4 Kd8 34.Fg5 Kb8 35.b3 Ad6 36.Kd7 Ae4 37.Ff4 Kg8 38.Fb5 cxd4 39.cxd4 Af6 40.Kxb7 Fxd4+ 41.Sf1 Ad5 42.Fd6 Ae3+ 43.Se2 Axg2 44.Sd3 Ff2 45.Fe5 Ae3 46.Fd7 h5 47.Se2 Fg1 48.Fd4 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ         : 
Siyah oynar, bir hamlede mat eder. Nasıl ? 

 

Cevap : 1. … Vf4# 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder



Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR