Kılıçdaroğlu’nu dinlemeyen ulusalcılar HDP’ye dokundu

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım bir yazımda CHP’yi büyük bir karışıklığın beklediğini ifade etmiştim. Zira dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili olarak CHP’nin içinde bulunduğu hali sorunlu olarak görmüştüm.

Söz vermek ya da genel başkanlık sıfatı ile söz söylemek kolaydır. Hatta o sözünüzden dönmek çok daha kolaydır…

“Öyle söylemiştim, ama yapmıyorum kardeşim, vazgeçtim” der, birden kendinizi farklı iklimlerde bulabilirsiniz…

Bu söz ya da konuşmak olayına siyasiler dikkat etmelidir. Bulundukları makamın mevkiinin hikmetini bilemeyen, anlamını kavrayamayanlar için, bazen konuştukları her kelam çok ağır bir yük haline gelebilir.

Çünkü öyle bir zaman gelir ki, kullandığınız her kelam mutlaka yeri vakti geldiğinde yüzünüze karşı tekrarlanacak, “Böyle demiştin, şimdi böyle yaptın, neden” diye hatırlatmalarda bulunulacaktır.

Bu hatırlatmayı kimi zaman partinizin dışındaki rakipleriniz, kimi zaman da bizzat parti içinde oluşan karşı gruplar yapar.

İşte CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde bulunduğu acziyetin tam olarak yansıması da budur…

Kemal Bey, dokunulmazlıkların kaldırılması gündeme geldiğinde bir söz etmişti. İktidara yönelik “Keşke bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasına cesaretiniz olsa. Ama yine de buna evet diyeceğiz” demişti.

Eyvallah, buraya kadar anladık…

Fakat çıkan sonuç bu durumun tam tersini söylüyordu. Zira CHP’li milletvekilleri meclise gelen maddelerle ilgili HDP ile aynı hedefe doğru yürümüş ve o çok istedikleri dokunulmazlıkların kaldırılmasına, genel başkanlarının “Destek vereceğiz” sözüne rağmen oyunu ‘Ret’ demiştir.

İşte bu durum Türk siyasetinde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının da işaretidir. Türkiye’de artık gerçekten hiçbir şey eskisi gibi değil. Her şeyden önce kötü niyet ve olumsuz yaklaşımlar bile artık gizli kalmıyor.

CHP, genel başkanının ifadesine rağmen askerimizi, polisimizi şehit eden PKK’nın siyasi mecradaki temsilcisi, sözcüsü olan HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ‘hayır’ dedi.

İşte geçtiğimiz yazıda belirttiğim ve harekete geçmek için çalışmalar yaptığını öğrendiğim ulusalcı cepheden gelen meclisteki o tepki, aynı zamanda Kemal Kılıçdaroğlu’na da karşıdır…

Parti içindeki ulusalcılar, milliyetçilik duyguları ile dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek vermiş ve HDP’li vekiller ile, haklarında fezleke hazırlanan bütün isimler için yargı yolunu açmıştır.

Tabi Kılıçdaroğlu’nun mecliste HDP’li vekilleri kurtaracak olan oylamadaki tavırlarına rağmen şehit cenazesine gitmesi gerçekten büyük cesarettir.

Yahu, sizin hiç mi danışmanınız yok, hiç mi akıl veren bir büyük piyasaya çıkıp da, ‘Yapmayın’ demez…

Bu nasıl bir mantıktır...

Bu ne derece siyaseti hafife almaktır…

Bu ne yaman çelişkidir…

Yoksa yapılmak istenen milleti hafife almak mıdır?

Bildiğimiz Kılıçdaroğlu bu tür hatalara düşecek bir insan değildi. Belli ki birilerinin sözleri ile hareket ediliyor, ancak sonu hiç hesap edilmeden koca bir genel başkan ‘Arkandayız’ diyenler tarafından yavaş yavaş uçuruma doğru itiliyor.

İşte CHP içinde ulusalcı cepheyi hareketlendiren sebeplerden biri de budur. Yani CHP’nin neredeyse genel başkansız kalmasıdır.

Fakat CHP’nin o akıl dışı davranan milletvekillerine ve ‘Evet diyeceğiz’ sözüne rağmen partisine hakim olamayan, belki de onlarla aynı tavrı benimseyen Kılıçdaroğlu’na rağmen yasa meclisten geçmiştir.

Bu sonuç CHP içindeki ulusalcıların, Kılıçdaroğlu ve ekibine karşı kazandığı açık bir zaferdir.

Kısacası HDP’lilere dokunulacaktır. Onların yüzlerine karşı “PKK bir terör örgütü müdür, yoksa değil midir” diye sorulacaktır.

Verecekleri cevap da kendilerinin kaderini belirleyecektir.

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR