Başkan Küpçü: Lozan Türkiye’nin tapusudur

MAKALEYİ DİNLE

Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Küpçü, yönetim adına yazılı açıklama yaparak Lozan’ın Türkiye’nin tapusu olduğunu söyledi.
Küpçü’nün açıklaması şöyle;
Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizme karşı verilen onurlu bir mücadelenin sonucu kurulmuştur.
Emperyalist ülkeler, Mudanya Ateşkes Sözleşmesi sonrası, Anadolu İhtilali'nin yasal temsilcisi TBMM Hükümeti ile Lozan'da antlaşma masasına oturmak zorunda kalmışlardır.
Kurtuluş Savaşı'nı veren ve başaran TBMM Hükümeti'nin bu anlaşmadan beklentileri; "Misak-ı Milli" sınırlarını kabul ettirmek, Türkiye'de bir Ermeni devletinin kuruluşunu önlemek, Kapitülasyonları kaldırmak, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunları çözmek ve TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE'yi kurmaktı.
Görüşmeler, 20 Kasım 1922'de başlamış, İtilaf Devletleri'nin özellikle Kapitülasyonlar, İstanbul'un boşaltılması ve Musul konusundaki anlaşmaz tutumları nedeniyle, 4 Şubat 1923'de görüşmeler kesilmiştir. Bu durum, savaş olasılığını ortaya çıkarmış, Sovyetler Birliği bir savaş halinde TBMM Hükümeti yanında savaşa gireceğini açıklaması üzerine İtilaf Devletleri, görüşmeleri yeniden başlatmak zorunda kalmışlardır.
24 Temmuz 1923'de imzalanan Lozan Antlaşması ile;
- Kapitülasyonlar tamamen kaldırılmış, Yunanistan savaş tazminatı olarak Meriç Nehri kıyısındaki Karaağaç İstasyonu ve Bosnaköy'ü savaş tazminatı olarak Türkiye'ye bırakmış, bugünkü Türkiye sınırları onaylanmış, Gökçeada ve Bozcaada Türkiye'ye, diğer Ege Adaları Yunanistan'a bırakılmış ve adaların silahsızlandırılması kabul edilmiş, Musul ve Boğazlar sorunlarının çözümü ertelenmiştir.
Lozan'ın en büyük önemi; SEVR Antlaşması ile İstanbul ve Anadolu'yu işgal eden emperyalist güçlerin ülkemizden defolmaları ve SEVR Antlaşması'nın tarihin çöplüğüne atılması ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda kabulüdür.
O günkü koşullarda nu başarıyı yakalayan, Osmanlı Devleti'nin teslimiyetçi tavrını "ulusal onur" ile ortadan kaldıran ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran atalarımızı, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, saygı ve minnetle anıyoruz.
Türk halkını da bu vesileyle bir kez daha uyarmak istiyoruz ki; bugün, aynı emperyalist güçler bu ülkeyi parçalamak, tüm ekonomik ve siyasal gücü ellerine geçirmek, yani SEVR'i yeniden dayatmak için her türlü melanetin içindedirler.
Türk halkını, bu emperyalist eylem ve bu eyleme çanak tutan içimizdeki işbirlikçilerine karşı uyanık olmaya ve onurlu bir karşı mücadeleye hazır olmaya çağırıyoruz.”
**
Başkan Küpçü’nün açıklaması böyle…
Küpçü’nün açıklamalarının altına ben de imza atıyorum…

Kızılay değil, Nuri Avcı
Civelek’i iftara davet etmiş


Kızılay İzmit Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, danışmanı Nuri Avcı ile birlikte önceki gün AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’i ziyaret etti. Yerel gazetelerde, “ Muzaffer Şişmanoğlu, Başkan Civelek’i iftarlarına davet ettiği, Civelek’in de “Özel davetlerde değil, fakir sofralarında iftarımızı açacağız” dediği yazıldı. Yani bir nevi, Civelek, Kızılay’ın iftar davetini ret ettiği yorumu yapıldı. Ama konunun aslı böyle değilmiş.
Dün Başkan Muzaffer Şişmanoğlu aradı. Şişmanoğlu, gazetelerde çıkan haberin doğru olmadığını söyleyerek, “ Kızılay olarak iftar düzenlediğimiz doğru değil, ayrıca ben Başkan Mahmut Civelek’i iftara da davet etmedim. Danışmanım Nuri Avcı, kişisel olarak her yıl bürokratlara, tanıdığı siyasilere, müdürlere iftar verir. Kendi verdiği bu iftara da Başkan Mahmut Civelek’i davet etti. Bu Nuri Bey’in kişisel iftarıdır, Kızılay ile hiçbir bağlantısı ve ilgisi yoktur. Nuri Bey, Başkan Civelek’i kendi iftarına davet ederken, haberin Kızılay tarafından düzenlendiği ve Başkan Civelek’in iftarımızı ret ettiği haberi doğru değildir. Nuri Bey, Başkan Civelek’i kendi iftarına davet etti, Başkan Civelek de aldıkları karar ile özel iftarlara katılmayacağını söyledi. Durum bundan ibarettir” dedi. Anlaşılan gazeteciler iftar davetini yanlış anlamış. Nuri Bey, Kızılay danışmanı olunca, böyle bir anlaşılma olmuş. Nuri Bey, gittiği yerlerde, “Ben bu iftarı şahsi olarak organize ediyorum” derse, bu yanlışların önüne geçilir.

Kandıra’da yol seferberliği

Kandıra Belediyesi, Bağırganlı Köyü’nden Pınarlı Köyü’ne kadar olan yolda asfalt yama çalışması gerçekleştirerek, yolun daha kullanışlı hale gelmesini sağladı. Yaklaşık 10 kilometrelik yol üzerinde, Kandıra Belediyesi’ne ait araç ve iş makineleri ile yol onarım işlemi gerçekleştirildi. Çalışmada, 5 kamyon asfalt kullanıldı. Belediye ekipleri Çerçili-Akıncı köyleri arasındaki yolu da mıcır dökerek stabilize etti. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, önümüzdeki süreçte de diğer köylerde aynı hizmeti yerine getireceklerini söyledi.

Körfez Vakıfbank’ın
ATM’sinden şikayet var!

Körfez ilçede oturan Vakıfbank müşterileri, bankanın ATM’lerinden işlem yapamamaktan şikayetçi. Bize mail gönderen bir vatandaş, Körfez İlçede Vakıf Banka ait 5 ATM’nin bulunduğunu, ama bunlardan sadece 1 tanesinde para yatırma işlemi yapılabildiğini belirterek şikayetini şikayeti şöyle dile getirdi; O ATM de sürekli arızalı, yada memur arkadaşlar para yüklerken buluyorsunuz, işlem yapamıyorsunuz.Vakıf Bank yetkililerinin Körfez’deki para yatırılabilen ATM sayısını artırmaları çok mu zor? Ayrıca sayın yetkililer çalışanları uyarsın sırada insan varken ATM’yi açmasınlar. İşi olanlar bilir gişe işlemleri yaptırmak için bankada uzun süre harcamanız gerekir. Bari ATM’lere dokunmasınlar!

İzmit’te atık pil seferberliği

İzmit Belediyesi, ambalaj atıkları, atık yağdan biodizel üretimi, atık pil, e-atıkların toplanması ve ömrünü tamamlamış lastiklerin ayrı toplanması gibi çevre projelerine de gönüllü destek veriyor. Bu doğrultuda çevreye ve insanlara karşı duyarlı çalışmalara imza atan İzmit Belediyesi, atık pillerin ayrı toplanarak doğaya verilecek muhtemel zararların önüne geçilmesinde başarılı çalışmalar yapıyor. İzmit Belediyesi’nce bu kapsamda son 6 ay içerisinde 4 ton atık pil toplanarak çevrenin kirlenmesinin önüne geçildi. Öğrencilerin yaz tatiline girmesine rağmen Sabancı Anadolu Meslek Lisesinde 30,050 kg, Akmeşe İlköğretim Okulundan 55,900 kg, Nuh Çimento İlköğretim Okulundan 25,250 kg atık pil toplandığı öğrenildi.

Yuvam Turgut’a yeni park

İzmit Belediyesi, mahallelerdeki park seferberliğini sürdürüyor. Geçen 3 yıl içinde 60’a yakın yeni parkın hizmete açıldığı İzmit’te Yuvam Turgut konutlarında da yeni bir park yapılıyor. Gelecek ay içinde tamamlanması planlanan parkta Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan incelemelerde bulundu. Başkan Doğan, geçen 3 yıl içinde 60’a yakın yeni parkı İzmitlilerin hizmetine sunduklarını belirtti. Yuvam Turgut Toplu Yapı Yönetim Başkanı Besim Özdemir de çalışma için Başkan Doğan’a teşekkür etti.

Donanma Sürücü
Kursu’nda yeni yöntem

Gölcük Donanma Sürücü Kursu’nda dersler kişisel gelişim ve diksiyon dersleriyle başlıyor. Kurs Müdürü Mehmet Yaşar Helvacı, aynı zamanda NLP ve kişisel gelişim uzmanı olarak derslere önce, rahatlama ve nefes tekniği ile başlayarak kursiyerlerin konsantrasyonunu sağlıyor. Dersin etkili geçmesini hedefleyerek, kişisel gelişim bilgileriyle de kursiyerleri sürücü kursu derslerine hazırlıyor. Ayrıca kursun çevre ve trafik, direksiyon ve diksiyon eğitmeni olan İlhan Akbulut'ta zaman zaman, sürücü kursu dersleri öncesi kısa diksiyon ve beden dili dersleri ile kursiyerleri bilgilendiriyor. Sürücü kursu derslerinin bu şekilde daha keyifli hale geldiğini ve daha iyi anladıklarını söyleyen kursiyerler bu uygulamadan oldukça memnun olduklarını dile getiriyorlar.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersiz olduğunu

KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR