Kira gelirlerinin beyanı

MAKALEYİ DİNLE

Kira geliri elde edenler son yıllarda tüm diğer gelir grupları içinde sayısal olarak fazla oldukları gözlenmektedir. Ayrıca vergi rekortmenleri de kira geliri elde edenler arasından çıkmaktadır. Bu nedenle bu hafta 2011 yılında sadece kira geliri elde edenlerin hangi koşullarda gelirlerini nasıl beyan edecekleri hususunu değerlendireceğiz.

Kira Gelirlerinde İstisna Konusu
GVK’nın 21. maddesine göre, binaların mesken olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen hasılatın 2011 yılı için 2.800 TL’si gelir vergisinden istisnadır. İstisna sadece mesken olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen gelirler için söz konusudur. Bir başka ifadeyle, gayrimenkullerin mesken dışında kullanımı amacıyla kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirlere istisna uygulanmayacaktır. Ticari, zirai veya mesleki kazancını yıllık beyanname ile bildirmek mecburiyetinde olanlar ile gelirleri bunlar tarafından bildirilecek olanlar da bu istisnadan faydalanamayacaklardır.
Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, bu konuttan elde edilen kira gelirlerinin vergilendirilmesinde, her bir ortak için 2.800 TL’lik istisna ayrı ayrı uygulanacaktır.
Bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde, istisna kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacaktır.
Konutlardan elde edilen kira gelirleri beyan edilmez ya da eksik beyan edilirse, söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün değildir. Beyan edilmesi gereken kira gelirinin bildirilmemesi halinde, mükellef adına iki kat I. derece usulsüzlük cezası kesilecek ve gelir takdir komisyonunca takdir edilecektir. Takdir edilen gelir üzerinden, gelir vergisi hesaplanacak ve vergi ziyaı cezası kesilecektir. Ayrıca geciken her ay için gecikme faizi talep edilecektir. Bu şekilde tahakkuk edecek olan verginin, ceza ve gecikme faizinin tahakkuk tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi gerekecektir. Ödeme yapılmazsa, ayrıca vade tarihinden sonra geçecek her ay için gecikme zammı hesaplanacak ve cebri tahsilat yoluna gidilecektir.

Kira Gelirlerinin Beyan ve Ödenmesi
Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerden;
- Bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri, istisna tutarını (2011 yılı için 2.800 TL) aşanlar,
- İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2011 yılı için 23.000 TL) aşanlar (Beyanname verme sınırı olan 23.000 TL’nin aşılıp aşılmadığının tespitinde, gelir vergisi tevkifatına tabi kira gelirleri ile mesken kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı aşan kısmı birlikte dikkate alınacaktır.),
- Bir takvim yılı içinde elde ettiği tevkifata ve istisna uygulamasına konu olmayan GMS iratları toplamı beyanname verme sınırını (2011 yılı için 1.170 TL) aşanlar,
- Diğer mal ve haklardan kira geliri elde edenler
kira gelirlerini beyan edeceklerdir.
Beyana tabi kira geliri ile birlikte aşağıdaki gelirlerin de elde edilmesi halinde doldurulacak beyannamede sadece kira gelirine yer verilecektir.
- Tevkifata tabi tutulmuş mevduat faizleri, repo gelirleri, özel finans kurumlarınca kâr ve zarara katılma hesabı karşılığında ödenen kâr payları ile menkul kıymet yatırım fonları belgelerine ödenen kâr payları,
- Tek işverenden alınan tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretler,
- Gerçek usulde tespit edilmeyen zirai kazançlar,
- İstisna hadleri içinde kalan kazanç ve iratlar. Kira geliri ile beyan edilmeyecek
Kira gelirlerinden indirilecek giderlerin neler olacağı ayrı bir yazı konusu olarak ele alacağız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR