Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği’ne sahip çıkalım

MAKALEYİ DİNLE

Çoğumuz yanı başımızda bulunan komşumuzun ne sıkıntı ve acı çektiğini duymuyoruz, görmüyoruz, bilmiyoruz. İçine kapalı yaşamaya mecbur kalmış, kaderin cilvesi ile boğuşan otistik çocukları olan bu ailelere sahip çıkmak hepimizin toplumsal sorumluluğu ve boynumuzun borcudur.
Hiçbir kimse bu sorumluluktan asla kaçmamalıdır. Aman bana ne dememeliyiz. Bizden biri olan çocukların ve ailelerin acılarını ve sıkıntılarını ancak paylaşarak azaltabiliriz. Madden herkes gücünün yettiği kadar yardım elini uzatmalıdır. Ama daha çok manen sahiplenmeliyiz. Madden her şeye sahip olan rahmetli Sakıp Sabancı ve ailesinin otistik çocukları nedeni ile acılarının hep ömür boyu sürdüğünü hepimiz çok iyi bilmekteyiz.
Dün davet üzerine Kocaeli Otistik Çocuklar Derneğine (KOÇ–DER) gittik. Gölcük yolu üzerinde Sanayi karşısında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bulunduğu yerde deniz kenarında pembe barakalarda faaliyetini yürüten dernek yönetimi ile tanıştık ve konuştuk. Dernek Başkanı İlkin Kılıçaslan ve Başkan Yardımcısı Metin Selek bize yaşadıklarını ve yaptıklarını anlattılar. Her iki yöneticinin de Otistik çocukları var. Oradaki Otistik çocukları gözlerimizle gördük. Bazıları ile diyalog kurduk ve konuşmaya çalıştık. İnsanın duygulanıp etkilenmemesi mümkün değildir. Kısa sürede çok şeyi anlattılar.
“Bu deprem barakalarını Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu verdi” dediler. “Bu konuda desteklerini asla unutamayız. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dediler. “Aynı duyarlılığı ile Valimiz Ercan Topaca da yardım elini uzattı, açılışımıza gelerek bize destek verip güç kattılar” diyorlar. “Her zaman her yerde bize sahip çıkan Vali Yardımcımız Dağıstan Kılıçaslan'a da çok teşekkür ediyoruz” dediler.
Her üç yöneticimize duyarlılıkları için ben de içten teşekkür ediyorum. Dernek yönetiminin gönüllerini kazanıp yürümelerini cesaretlendirmişler. Devamını diliyorum.
Dernek yönetiminin ufak ama önemli bir ricaları var Karaosmanoğlu Başkandan günün belli saatinde otistik çocukların buraya gelip gitmeleri için servis arabası talep ediyorlar.
OTİZM NEDİR?
Otizm, doğuştan gelen, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul, edilen karmaşık, nörolojik tabanlı bir bozukluktur. Başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyerek kişinin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan Otizm, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkarak bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkileyen bir rahatsızlıktır.
OTİZMİN NEDENLERİ NELERDİR?
Otizmin genetik tabanlı olduğu yönündeki ipuçlarına rağmen, otizme neden olan genler henüz belirlenememiştir. Genetik faktörlerin çevresel koşullarla (yanlış beslenme, çevre kirliliği, kimyasal maddeler, yanlış ilaç kullanımı) tetiklenebileceği düşünülmektedir. Otizm biyolojik nedenlerini anlayarak tedavisini geliştirmek üzere yürütülen yoğun bilimsel araştırmalardan henüz genellenmiş kesin sonuçlar alınmamıştır.
Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle veya ailenin sosyoekonomik koşullarıyla ilişkisi yoktur. Otizme her çeşit toplumda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır. Otizm, günümüzde en sık rastlanan gelişimsel bozukluklar arasında yer almaktadır.
Dünyada otizmin görülme sıklığı 150’de 1’dir. Erkek çocuklardaki yaygınlığı kızlardan 3-4 kat fazladır. Ülkemizde sağlıklı istatistikler olmamasına rağmen, 1/150 oranı ile yaklaşık 450.000 otizmli birey, 0-4 yaş grubunda ise 125.000 otizmli çocuk bulunmaktadır.
Otizmle yaşamayı kabullenmek, anne-babalar için uzun, zorlu ve inişli çıkışlı bir süreçtir. Ailedeki her birey bu süreci farklı yaşayarak, durumu anlamakta ve kabullenmekte sorunlar yaşayabilir. Bu süreçte şehrimizde bulunan KOCDER anne-babalara yardımcı olmaktadır.
Derneğe ulaşmak için:
Başkan Ö İlkin Kılıçaslan: 0 531 490 85 42
Başkan Yardımcısı Metin Selek: 0 532 226 86 72
WEB: www.kocder.com, E mail: kocder@kocder.com
Başkan İlkin Hanım güleç yüzü ve altın kalbi ile bu çocuklara kendisini adamıştır. Mutlaka başaracaktır. Kendilerini kutlayıp, başarı diliyorum. Karınca kararınca destek verip üyeleri olacağız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR