Mutlu yaşamanın 10 anahtar kuralı!

MAKALEYİ DİNLE

Mutlu yaşamak herkesin hakkı…

Ama sadece söylemle olmuyor…

Günümüz şartlarında mutlu olmak elbette zor…

Ama yine de mutlu olmanın sırlarını bilmekte fayda var…

Bakarsınız bir gün lazım olur…

**

Philip E. Humbert adlı bir psikiyatri profesörü, "İnsanlara mutlu yaşamın anahtarını 10 kuralda toplayacak olsam, hangi deyişleri seçerdim" diye kapsamlı bir çalışma sonrası bir liste çıkartmış.

 

1. Kendini tanı - SOKRATES

Kendi içinde yolculuk yap. Günlük tut. Kalbin, gönlün, vicdanın ne diyor? Neyi öne çıkartıyor? Dünyaya bilinçli bakmanın yolu başta bu iç yolculuktan geçiyor.

 

2. Olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol - MEVLANA

Dürüst ol, adil ol, hakça düşün. İçinden gelen sesin öne çıkardığı değerleri koru. Hayatta bir şeyleri korumak için ayakta kalmazsan her şey seni düşürür.

 

3. En yukarda aşk var - AZİZ PAUL

Sesi müziğe dönüştüren aşktır. Aşk olmazsa, sevgi ilişkileri yoksa, ihtimam eksikse hayatın kuru bir daldan farkı kalmaz.

 

4. Dünyayı hayal gücü döndürür - ALBERT EİNSTEİN

Yaptığımız her şey hayal kurarak başlar. Hayat -herkes için- hayalleri gerçekleştirmek ve yapabileceğinin en iyisi, olabileceğinin en en güzeli peşinde gitmektir. Bobby Kennedy'nin sözü gibi: Diğerleri dünyaya

bakıyor ve "Neden" diye soruyor. Ben bambaşka bir dünya düşünüyor ve "Neden olmasın" diye soruyorum?

 

5. Fazla güzellik göz çıkarmaz - MAE WEST

Güzel hayat doya doya yaşanır. Mutluluk paylaşılır, hayatı sevme hissi coşkuyla beraber gelir. Ruhun müziğinde "Haydi bastır, göster kendini" temposu vardır. Kibir değil, coşku!

 

6. Fırsatlar yakalandıkça çoğalır - SUN TZU

Başarı cesaret ister, başlangıçtaki cesaret sonradan inanca dönüşür. İnanç insanlığa daha iyi hizmet arzusuna dönüştüğünde fırsatlar yelpazesi yukarı bir seviyede tekrar açılır.

 

7. Ya yap yada yapma. Denemek yok! - Yoda (Yıldız Savaşları)

 

Hayat seri hareket, karar ve kararlılık gerektirir.Tereddütte kalanlar geride kalır. Hayatın üstüne gitmezseniz hayat sizin üstünüze gelir.

 

8. Mükemmellik, ekleyecek bir şey kalmadığında değil, alınacak bir şey  kalmadığında oluşur - ANTOİNE DE ST.EXUPERY

 

Hayatınızı basitleştirin. Basite indirge, indirge, bir kere daha indirge... O zaman ne kalıyor, ona bak. İstekler listenizi kısa tutun. Kısa tutun ki fokus edebilesiniz. Güneş ışığına büyüteç tutmak gibi, odaklamazsanız hayatı yakamazsınız.

 

9. Kabiliyet yoksa sanatçı olmaz, ama çalışılmadıkça kabiliyet hiçbir işe yaramaz - EMİLE ZOLA

 

Ancak akıllı, bilinçli ve odağı şaşmayan çabalar sonrası olası potansiyelin yapabilecekleri gerçekleşir. Elması yontmadıkça elinizde sadece bir taş parçası vardır.

 

10. Hayatı yaşamanın iki yolu var. Biri hiçbir şey mucize değilmiş  gibi yaşamak...  Diğeri her şey mucizeymiş gibi yaşamak - ALBERT EİNSTEİN.

 

İzmit Gültepe’ye gençlik merkezi

İzmit Belediyesi tarafından Gültepe Mahallesi’ne yapılan modern gençlik merkezi için hazırlıklar yapılıyor. Koçal Sokak’ta 445 metrekarelik bir alanda planlanan gençlik merkezinin proje çalışmasının tamamlandığı ve ihale aşamasına gelindiğini öğrenildi. Merkez 3 kat artı çatı arası olarak planlandı. Gençlik merkezinde çok amaçlı salon, etüt odaları, kondisyon salonu, kafeterya ve kütüphane bulunacak. Mahallelere yapılan bu tür merkezleri önemsiyorum.

 

Başiskeleli muhtarlar Özel Cihan ile anlaştı

Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Altıntaş ve Sahil Mahalle Muhtarı Sabri Tezer ile Özel Cihan Hastanesi Pazarlama Sorumlusu Ceyda Söyle, önceki gün sağlık protokolü imzaladı. Protokolde her iki taraf da memnuniyetlerini dile getirdi. Bundan sonra Başiskele Muhtarlığına bağlı tüm muhtarlar ve yakınlarının Cihan Hastanesi’nden en kaliteli sağlık hizmetlerini alacaklarını belirten Ceyda Söyle, çalışmalarına hızla devam edeceklerini söyledi. Biz de bu iki anlaşmanın her iki tarafa da hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

 

Ellibeş moral veriyor

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KOÜ Umuttepe’ de hastanede tedavi gören ve ameliyat olan vatandaşları ziyaret edip geçmiş olsun temennisinde bulundu.  Ellibeş,  eşi Feriha Hanım ile birlikte yaptığı ziyaretlerde vatandaşlara bir istekleri olup olmadığını soruyor, istekleri olduğunda mutlaka Belediyeye bilgi vermelerini istiyor.

 

Ayaz, Cantürk’e başarılar diledi

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve AKP Başiskele İlçe Başkanı Dr.Şahin Talus, Kocaeli Üniversitesi Umuttape Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. N.Zafer Cantürk’ü makamında ziyaret ederek  yeni görevinde başarılar diledi. Ayaz, yeni yatırım ve projelerde  Cantürk ile ortaklaşa yeni işlere imza atmak istediklerini söyledi.

 

Baran zemzem suyu içiyor

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, kutsal topraklarda Umre ziyareti yapıp yurda dönen Hacı Ali Coşkun’u ve Hacı Celal Dodoloğlu' nu evlerinde ziyaret eden Başkan Baran ‘Allah Kabul Etsin’ dedi. Ziyaretler esnasında Başkan Baran’a zemzem ve hurma ikramında bulunuldu.

 

Ali Hocalar Türbesi yenilendi

Körfez Belediyesi, çıkarılan yeni yasa ile birlikte köylere artık merkez mahalleler gibi hizmet götürüyor. Belediye, Ali Hocalar Köyü’nün ismini aldığı Ali Hoca Türbesi’nde başlatılan restorasyon çalışması tamamladı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR