Amerika gitsin Rusya mı gelsin!?

MAKALEYİ DİNLE

1970’li yıllarda, üniversite gençliği arasındaki siyasal kutuplaşmalarda “Ülkü Ocakları” üyelerinin sol-sosyalist gençlere yönelik  kullandıkları bir tekerleme vardı;

“Amerika gitsin, Rusya mı gelsin? Sosyal Faşistler!”

Ülkücüler, sosyalist gençliğin Rusya-o günkü adıyla Sovyetler Birliği yanlısı olduğunu, vatanı Ruslara peşkeş çekeceklerini düşünürlerdi!

Amerika- Amerika Birleşik Devletleri (ABD)nin Türkiye’de bir çok ilimizde askeri üsler kurmasına karşıydı sosyalist gençlik. Ülkücüler ise, ABD’yi “Hür Dünyanın en büyük gücü olarak, Türkiye’nin dostu sanırlardı! Zamanla onlar da ABD’nin “Emperyalist bir güç” ve çıkarları için diledikleri her yerde kargaşa ve savaş çıkaran bir canavar olduğunu anladılar sanıyorum!

“Ben bu ülkenin bir vatandaşıyım, ülkemin ulusal çıkarlarını her şeyin ülkemizde egemen olmasını istemez.

Ama, 21. Yüzyılda bile hala; “ABD ile iyi ilişkiler kuramazsan Türkiye’de iktidar olamazsın” düşünce ve inancında olanlar var!

Oysa gerçek şu; ABD, “Küresel Sermayenin Siyasal Gücü” olarak, silah, petrol ve ilaç tekelleri başta olmak üzere, dünyanın “çok uluslu büyük sermayesinin” çıkarlarını koruyor.

ABD, petrole, diğer enerji ve maden kaynaklarına, suya ve verimli tarım alanlarına ihtiyacı olan, dünyayı “engelsiz bir açık Pazar” olarak görmek isteyen küresel şirketlerin çıkarları uğruna her şeyi yapıyor;

  • Terör örgütlerini oluşturuyor ve maddi-manevi destekliyor,
  • Gerektiğinde kıtalararası savaşlar çıkarıyor,
  • İMF ve Dünya Bankası aracılığı ile küçük ülkeleri sömürüyor.

Ya Rusya?

O da dünyanın güçlü devletlerinden biri. Çarlık döneminden beri o da “küresel bir devlet” olmanın, çıkarları için ABD benzeri yöntem ve eylemler düzenlemenin çabası içinde. Ortadoğu’da Rusya’nın da çıkar hesapları var. Hele, Sosyalist düzen yıkıldıktan sonra bu hesapları daha da büyüdü. Örneğin Ukrayna sorunu. Ukrayna’yı elinden kaçırmak, Batı’ya kaptırmak istemiyor.

Rusya, Suriye’de Esad’ın yanında ve arkasında duruyor. Çünkü, Esad ile iyi ilişkileri ve Suriye’de askeri üsleri var.

ABD ve temsil ettiği küresel tekeller ve İsrail ise, tıpkı Irak gibi, Suriye’nin de bölünüp parçalanmasını istiyor! Suriye’nin kuzeyinden, Irak’ın kuzeyinden, Türkiye’nin güneydoğusundan ve İran’ın güneybatısından koparılacak parçalarla “Büyük Kürdistan Devleti” kurulması, yaklaşık yüz yıllık bir plan ABD ve İsrail için!

ABD eski başkanlarından Rosevelt, 1950’lerde diyor ki; “Dünyada 70-80 devlet çok az. En az 1500 devlet olmalı!”

Neden? Çünkü, ABD yönetimi ve küresel Pazar hedefi olan büyük şirketler “Güçlü Ulus Devletler” istemiyor!

Bu konuyu daha da uzun ve ayrıntılı işlemek mümkün ama bir köşe yazısı için bu kadarı yeterli.

Suriye’de yaşanan iç savaşta, muhaliflerden yana “taraf” olan ABD, Türkiye’deki AKP iktidarı ile işbirliği yapıyor, muhalif güçleri maddi ve silah gücü ile destekliyor. Hatta “Eğit-Donat” projesi ile eğitim de veriyor! Ama başarısız oluyor! Şimdi Obama; “Eğit- donat başarısız oldu, artık Kürtlerle çalışacağız” diyor!

AKP iktidarı, uzun zamandır ABD’nin Suriye’ye saldırısını ve silah zoruyla Esad’ın devrilmesini istiyor! ABD ise bu adımı atmıyor, atamıyor! Neden? Çünkü, Rusya buna engel! Çıkacak bir savaşta rezil olmaktan kaygılı!

Şimdi de Rusya, Suriye’ye yönelik hava saldırılarıyla İŞİD ve diğer muhalifleri sindirmeye çalışıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Rusya’nın Suriye ile bir sınırı yok, neden bu kadar ilgileniyor?” diye soruyor! Peki, ABD’nin Suriye, Irak ve Afganistan’la sınırı mı var?

ABD son olarak Afganistan’da hastaneleri vurdu, 9 doktor öldürüldü.

Erdoğan ABD’ye neden kızamıyor!?

Erdoğan, Rusya’nın operasyonuna kızıyor. Peki, ABD askerleri Irak’ta camilerde bile katliam yaparken ABD’ye neden kızmadı?

Son cümle;

Küresel ligde aktör olamayanların figüranlıkları hiçbir işe yaramıyor!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR