Her Türk vatandaşı gibi biz Lazlar da bu ülkenin fertleri!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye zor bir süreçten geçiyor…

Huzur ve güvenimiz kalmadı… 
Son olarak Ankara Kızılay’da yaşanan terör saldırısı, bardağı taşıran son damla oldu… 
Saldırı sonrasında tepkiler çığ gibi büyüdü… 
Birlik ve beraberlik vurgusu arttı… 
Kardeşçe yaşama sevdası bir kez daha filizlendi… 
***
Ankara’daki saldırıyla ilgili birçok sivil toplum örgütü açıklamalar yaptı… 
Terörü kınadı… 
Sima Doğu Karadenizliler Vakfı Başkanı Orhan Bayramin de Ankara’daki saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı… 
***
Başkan Bayramin’in terörle ilgili açıklamasını birlikte okuyalım:
“Bu cennet vatanda yaşayan her Türk vatandaşı gibi biz Lazlar da bu ülkemizin fertleriyiz. 
Ne imtiyaz istedik, ne bozgunculuk yaptık, ne de sitem ettik. 
Misaki milli sınırlarımızı ve üniter devlet yapımızda laik cumhuriyet esaslarımızla, beş bin yıllık mazimizle her ferdimizle barışık kardeşçe yaşamak istiyoruz. 
Bu huzur ve can güvenliğimizi emanet ettiğimiz devletimizin birinci görevidir.
***
Son günlerde daha da azıtarak bu güvencenin varlığından söz edilmez olduğunu üzüntüyle müşaade etmekteyiz. 
Suçsuz ve günahsız insanların ölmesi yüreklerimizi dağladığı gibi panik ve umutsuzluk ülke ekonomisine onarılmaz yaralar açmaktadır.
***
Türkiye’de yaşayan dili, dini, etkin yapısı ne olursa olsun her ferdin saygın bireyler olarak algılanmasını, ancak; gerginliklere ve ayrımcılığa yol açacak söylem ve davranışlarda bulunulmamasını istiyoruz. 
Bu son olmasını temenni ettiğimiz menfur saldırıyı nefretle, şiddetle kınıyor, yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. ”
***
Bayramin’in açıklaması böyle…
Bayramin, “huzur ve can güvenliğimizi emanet ettiğimiz devletimizin birinci görevidir” diyerek önemli bir konuya temas etti…
Elbette can güvenliğimiz devlete ait… 
Türkiye’de ekonomik şartlardan dolayı mutlu olmak pek kolay değil, bari huzurlu ve güvenli olalım…
Elimizden alınmayan bir huzur, bir de güven vardı… 
Son zamanlarda yaşanan patlamalardan sonra elimizde huzur ve güven de kalmadı… 
Allah’a emanet yaşıyoruz… 

Çanakkale ruhunu ne kadar yaşıyoruz?


Bugün 18 Mart… 
Tarihte unutulmaz bir iz bırakan Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı savaşları olarak bilinir. 250 bini aşkın şehidimizin ve yüz binlerce gazimizin bir destan yazdığı Çanakkale Savaşları, Türk tarihinde de unutulmaz bir iz bırakmıştır. Çanakkale Savaşları'nın anlam ve önemi hakkıyla genç nesiller tarafından öğrenilirse, genç nesiller tam bağımsızlığın ne demek olduğunu, özgür ve hür bir ortamda yaşamanın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaktır.
***
Çanakkale Savaşlarında Kocaeli’den 583 kişi şehit oldu… Savaşta şehit olanların isimleri İzmit Yürüyüş Yolu’nda afişlere yazıldı… Güzel bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Zira Çanakkale Savaşlarını hiçbir zaman unutmamalıyız… Orada şahit olanları her zaman rahmetle anmalıyız… 
***
Ben de Çanakkale’ye gittim. Savaşın yapıldığı alanları gezdim.  İnsanın içi cız ediyor. Herkesin gidip Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı alanları görmesi lazım.  Türkü de, Kürdü de, Lazı da, Çerkezi de, Alevisi de, Sünnisi de omuz omuza savaştı. Mezar taşlarına bakın, memleket ayrımı yapılmadan Türkiye’nin dört bir yanından şehitlerimiz var. Bazı belediyeler özellikle Çanakkale turu düzenliyor. Buradan o belediyelere teşekkür etmek istiyorum. 
Kanla aldığımız bu topraklar üzerinde yıllardır kirli oyunlar oynanıyor… Süleyman Şah Türbe yerini terk etmemiz, Ege’deki 16 adaya Yunan bayraklarının çekilmesi, Güneydoğu’da PKK’nin kentlere barikat kurması, her gün şehit haberleri, bombalı saldırılar içimizi cız ediyor.  Yıllardır dış güçler Türkiye’nin iki yakasının bir araya gelmesini istemiyor, istememeye de devam edecek. Önemli olan onların ne istediği değil, önemli olan bizim kardeşçe yaşamamızdır… Bunu başarabilirsek, dış güçler her defasında avucunu yalar diye düşünüyorum… 

Dr. Alemdar siyaseti seviyor

Derince Belediyesi eski Başkanı Aziz Alemdar, şu sıralar İzmit Seka Devlet Hastanesi’nde görev yapıyor. Siyaseti çok seven biri olan Alemdar, anlaşılan siyasetten kopamıyor. Alemdar önceki gün AKP’nin eski mahalle başkanlarıyla bir toplantı yapmış. Yerel seçimler 2019 yılında yapılacak. Gelen giden aratır misali mevcut başkan Ali Haydar Bulut’tan şikayetçi olanlar, Alemdar’ı mumla arıyor. 

İzmit’te çifte minareli camilere mahya takıldı

 İzmit Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Zincirlikuyu Camii, Yenişehir Mahallesi’ndeki Rahmet Camii, Kadıköy Mahallesi’ndeki Hayırsevenler Camii, Cedit Mahallesi’ndeki Bahtiyar Camii, Alikahya’daki Fatih ve Hayırsevenler Camilerine mahyaların montajı tamamlandı. Yaklaşık 98 bin Liraya mal olan mahyaların camilerde sürekli olarak kalak.


Kocaeli Huzurevi  konser iptali edildi 

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Huzurevi Derneği’nin bu yıl 20 Mart 2016 tarihinde SDKM’de birlikte düzenleyecekleri Kocaeli Huzurevi Türk Sanat Müziği Konseri, Ankara’da yaşanan ve ülkemizi yasa boğan terör olayları dolayısıyla iptal edildi. Huzurevi Müdürü Mesut Yalçın, “Terör saldırısında şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve aileleri başta olmak üzere, tüm ülkemize başsağlığı dileriz”dedi. Biz de bu duyarlı davranışlarından dolayı Huzurevi yönetimini kutluyoruz. 

Çeşmede araba yıkamayın!

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü yetkilileri yasak olmasına rağmen çeşmelerde  araç yıkayanlara acımadı. Tepeköy’deki Özbek Çeşmesi ile Gündoğdu’daki Kocaçeşme’de araç yıkandığı ihbarını alan Zabıta ekipleri kısa süre içinde bölgeye gittiler. Zabıta ekipleri araç yıkamanın yasak olduğu ve çeşmelerde uyarı yazıları olmasına rağmen yasağı dikkate almayan 7 araç sürücüye ceza kesti. 

Hastabakıcılık kursu başladı

Gölcük Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, önceki gün Hastabakıcılık Kursu açtı. Kurs 4 Mayıs tarihine kadar devam edecek. Kursun eğitmenliğini Esra Gönenç yapıyor. Toplam 280 saat sürecek kursu tamamlayanlara sertifika verilecek.

AKP, Mersin’e  plaket gönderdi 


Mersin’in Anamur ilçesinde yapılan Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Şubesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği İstiklal Marşı Okuma Yarışması sonunda gösterdiği performansla mansiyon ödülüne layık görülen Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Rabia Şeyda Kar kendisine verilen çeyrek altını kabul etmedi. Kar, "Ben İstiklal Marşı’nı ödül için okumadım. Benim ödülümü bir hayır kurumuna verirsiniz. İstiklal Marşı için ödül konulmamalı" dedi. AKH Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre KAHRAMAN da bu örnek davranışından dolayı teşekkür plaket yaptırarak kargoyla Rabia’ya gönderdi. 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR